Tech

Telefon wszczepiony pod skórę, wątroba z drukarki 3D, farmaceuta-robot. Te technologie zmienią nasze życie

Tech

mat. prasowe, ShutterstockRewolucja dokonuje się na naszych oczach

Samoprowadzące się samochody czy pracownicy - roboty brzmi jak melodia odległej przyszłości. Może ona jednak nadejść szybciej niż się tego spodziewamy. Wiele wschodzących technologii do 2025 roku osiągnie punkt zwrotny - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Rewolucja dokonuje się na naszych oczach.

W ramach badania przepytano 800 prezesów i ekspertów sektora technologicznego. Poproszono ich o wskazanie na osi czasu momentu, w którym poszczególne technologie staną się dostępne dla szerokiej masy odbiorców. Wszystkie z nich, według prognoz, pojawią się do 2030 roku.

Oto najciekawsze i najważniejsze technologie, które wkraczają w nasze życie:

1. 90 proc. populacji będzie miało możliwość darmowego przechowywania danych - do 2018 r.

Usuwanie plików, by zwolnić miejsce na nowe - to będzie niedługo przeszłością. Niektóre firmy już dzisiaj oferują darmowe bądź tanie przechowalnie plików. W dużej mierze jest to możliwe dlatego, że koszt twardego dysku w przeliczeniu na gigabajt wciąż spada. Umożliwia to tworzenie tak dużej ilości danych, jak nigdy wcześniej. Raport wskazuje, że ok. 90 proc. wszystkich danych zostało stworzonych w ostatnich dwóch latach.

2. Pierwszy robotyczny farmaceuta pojawi się w USA w 2021 roku

Obecność robotów w wielu ośrodkach przemysłowych jest silnie zauważalna. Stają się coraz bardziej zaawansowane i lepiej przygotowane do bardziej skomplikowanych zadań. Wielce prawdopodobne, że pojawią się także w sektorze usług. Eksperci uważają, że do 2021 roku będziemy mieć do czynienia z robotem-farmaceutą. Będzie potrafił wypełnić receptę czy podać klientowi odpowiednie lekarstwo.

3. Bilion czujników połączonych z Internetem do 2022 roku

Cena czujników regularnie spada, zaś moc komputerów rośnie. Coraz większa liczba urządzeń będzie coraz częściej podłączana do internetu. Od ubrań, które nosisz, do ziemi, po której stąpasz - wszystkie dane będą dostępne online. Mamy to do czynienia z internetem rzeczy (ng. Internet of Things – IoT) – koncepcją, wedle której dzięki dostępowi do sieci, możliwa jest nie tylko komunikacja między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Świat fizyczny łączy się ze światem wirtualnym, a każdy przedmiot będzie potencjalnie zarówno „inteligentny", jak i podłączony do sieci. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

4. 10 proc. populacji będzie nosiło ubrania podłączone do internetu do 2022 r.

Nie tylko samochody czy inne przyrządy codziennego użytku coraz częściej mają łączność z internetem. Już niedługo nawet nasza odzież będzie podłączona do sieci. Do 2022 roku 10 proc. ludzi będzie nosiło ubrania z wbudowanym chipem.

5. Pierwszy samochód drukowany w 3D wejdzie do produkcji do 2022 r.

Drukarki 3D stają się coraz bardziej znaczące. Wiele koncernów samochodowych stosuje już tę technologię do produkcji prototypów oraz efektywnego tworzenia konkretnych części pojazdów.

Ostatnio firma Audi pochwaliła się miniaturką swojego pojazdu, który stworzony został przy użyciu metalowych drukarek. Motoryzacyjny startup Local Motors w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć produkcję samochodów w rzeczywistych rozmiarach. Firma już stworzyła kilkanaście prototypów, ale w 2016 roku zacznie zbierać zamówienia na produkcję jej własnego modelu.

6. Pierwsze wszczepialne telefony komórkowe będą dostępne komercyjnie w 2025 r.

Przywiązanie do smartfonów może nabrać zupełnie nowego znaczenia w 2023 roku. Ok. 80 proc. badanych przewiduje, że w ciągu siedmiu lat dostępny będzie telefon, który można wszczepić pod skórę. Urządzenia będzie mogło dokładniej śledzić stan zdrowia użytkownika i jednocześnie pozwalać mu na komunikację poprzez fale mózgowe lub sygnały. Wszczepialne urządzenia zdrowotne takie jak rozruszniki serca czy implanty ślimakowe już stały się faktem. Bardzo prawdopodobne, że technologie wszczepialne staną się bardziej powszechne przed 2025 rokiem.

7. 10 proc. okularów będzie podłączone do internetu w 2023 r.

Interakcja ze światem wokół nas będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy okulary będzie można podłączyć do sieci. 86 proc. respondentów przewiduje, że ta technologia będzie dostępna w 2023 roku. Pozwoli ona użytkownikowi na bezpośredni dostęp do aplikacji internetowych oraz umożliwi kontrolowanie interfejsu za pomocą wzroku. Google przedstawił już podobną technologię, prezentując Google Glass, a obecnie pracuje nad soczewkami kontaktowymi z dostępem do internetu. 8. 80 proc. ludzi na ziemi będzie obecna w internecie w 2023 r. Ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do internetu swoją tożsamość cyfrową zyska więcej osób. Respondenci szacują, że do 2023 roku ponad 80 proc. światowej populacji będzie obecna w sieci. Według raportu "cyfrowe życie staje się nierozerwalnie związane z fizycznym życiem człowieka, a jego znaczenie będzie tylko rosło". Bardzo duży w tym udział mają takie firmy, takie jak Facebook i Google, które za pomocą różnych projektów starają się podłączyć do internetu najodleglejsze części świata. 9. Dostęp do internetu będzie podstawowym prawem w 2024 r. Według badania 79 proc. respondentów przewiduje, że do 2024 roku większość świata będzie miała stały dostęp do internetu. Google i Facebook starają się za pomocą różnych kreatywnych rozwiązań podłączyć do internetu 4 mld ludzi, którzy nie mają możliwości skorzystania z sieci. Facebook stworzył siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać internet z powietrza. Google używa gigantycznych balonów stratosferycznych. Project Loon ma pozwolić osobom żyjącym pod szlakiem balonowym na korzystanie z usług internetowych.

google loon_20140227-3B6B0762 (1).jpgGoogle

10. Pierwszy przeszczep wątroby wydrukowanej na drukarce 3D - w 2024 r. Drukarki 3D są już coraz częściej stosowane w służbie zdrowia do tworzenia części ludzkiego ciała takich jak kości czy implanty organów. Lekarze skorzystali już z drukarek 3D do stworzenia części klatki piersiowej pacjenta i innych implantów kostnych. Ale biodrukowanie, które łączy w sobie bioinżynerię z drukiem 3D, umożliwi branży medycznej tworzenie sztucznych narządów. 11. 30 proc. korporacyjnych audytów będzie wykonywanych przez sztuczną inteligencję w 2025 r. Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu zastępuje szereg zadań wykonywanych dzisiaj przez ludzi. Z raportu wynika, iż jest tak skuteczna, jeśli chodzi o dopasowanie wzorców i automatyzację procesów, że nadaje się do wykonywania wielu zadań w dużych organizacjach. Według ostatnich badań McKinsey Global Institute około 45 proc. obowiązków wykonywanych przez opłacanych pracowników może być zautomatyzowane poprzez dostosowanie obecnej technologii. Stanowi to ok. 2 bln rocznych wynagrodzeń w USA. Zagrożone są nie tylko stanowiska nisko opłacanych i niewykwalifikowanych osób. Według badań McKinsey "zadania wykonywane przez nawet najlepiej opłacanych pracowników, takich jak menedżer finansowy, lekarz czy prezes mogą być zautomatyzowane". Do roku 2025 roku sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna za 30 proc. kontroli korporacyjnych.

"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonemTVN24 Biznes i Świat

Autor: gal, tol//km / Źródło: Techinsider, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe, Shutterstock