Ranking największych firm IT w Polsce. Rynek łącznie wart ponad 34 mld zł

Tech

shutterstock.comW raporcie "ITwiz" opublikowane zostały także wyniki badania wśród prezesów i dyrektorów polskich firm IT

Hewlett-Packard Polska największą firmą IT w Polsce - wynika z raportu polskiej branży technologicznej przeprowadzonego przez "ITwiz". Firma cieszy się 10-procentowym udziałem w rynku IT w Polsce, którego łączną wartość szacuje się na ponad 34 mld zł.

Pierwszą dziesiątkę rankingu uzupełniają polskie firmy, takie jak: Action, AB i ABC Data, Lenovo, Technology Poland, Komputronik, IBM Polska, Asseco Poland, Microsoft i Dell Polska.

Ich łączne przychody wynoszą ponad 17 mld zł.

Sprzedaż sprzętu najważniejsza

Według danych IDC Poland, największy udział w rynku IT w Polsce ma sprzęt - 53,5 proc., którego wartość to 18,2 mld zł. Stąd tak duża dominacja jego dostawców w pierwszej dziesiątce - czytamy w rankingu.

Na drugim miejscu pod względem udziału w rynku IT są usługi - 30 proc., których wartość to 10,2 mld zł, a na ostatnim sprzedaż oprogramowania - 16,5 proc. z łączną wartością 5,6 mld zł.

Jak informują autorzy rankingu, dane dystrybutorów zostały jednak pozbawione wpływu ze sprzedaży telefonów oraz sprzętu RTV/AGD.

W oczekiwaniu na fundusze

W zeszłym roku można było mówić – w kontekście projektów IT - o załamaniu w sektorze publicznym.

Niższe przychody firm IT, niekiedy nawet o ponad 60 proc., związane były przede wszystkim z osłabieniem koniunktury na skutek wyczerpywania się funduszy unijnych z perspektywy finansowej 2007-2013.

Wyraźna poprawa powinna nastąpić w II połowie roku wraz z faktycznym uruchomieniem finansowania z nowej perspektywy - wynika z raportu. Oczekiwany jest też prężny rozwój sektorów zdrowia, edukacji i przemysłowego.

Programiści popularniejsi

Jak wynika z raportu "ITwiz", na rynkach zagranicznych coraz większą popularnością cieszą się usługi polskich programistów.

W pierwszej dziesiątce największych eksporterów produktów i usług IT w roku 2014, znalazło się aż sześć firm oferujących usługi związane z realizacją projektów dla klientów zagranicznych – Ericpol, Tieto Poland, Luxoft Poland, GTECH Poland, Future Processing i Sii.

Zatrudniają one ok. 6200 osób.

W czołówce eksporterów znalazły się także: Comarch (2. miejsce), NTT System (3.), itelligence (8.) oraz Wincor Nixdorf (9.).

Wzrost wydatków

W raporcie opublikowane są także wyniki badania wśród CIO i dyrektorów IT polskich firm i instytucji.

W większości dużych, zatrudniających powyżej 250 osób - 79 proc. ankietowanych i aż 44 proc. firm zatrudniających powyżej 1000 osób. Prezesów i dyrektorów IT zapytano również o budżet IT, plany i priorytety w wydatkach na technologie informatyczne.

W tym roku jedynie ok. 18 proc. analizowanych firm zmniejszyło wydatki na IT, a prawie 59 proc. zwiększyło je.

Wśród obszarów, w których budżet na IT zwiększył się, najczęściej wymieniane były: rozwój dotychczasowych systemów - 53 proc. odpowiedzi, bezpieczeństwo - 46 proc. i wynagrodzenia pracowników działu IT - 37 proc.

Najczęstszymi odpowiedziami na temat obszarów, których dotknęło zmniejszenie wydatków były: w żadnym - 37,9 proc., utrzymanie dotychczasowych systemów IT - 35,6 proc. i zakupy sprzętu - 30 proc.

Kierowała HP. Chce zostać prezydentem USATVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com