Azjatyckie koncerny idą w ślady Apple. Stawka i ceny w górę

Tech


Azjatyccy giganci, koncerny Samsung i Huawei, idą w ślady firmy Apple i wypuszczają na rynek telefony, których cena przekracza tysiąc dolarów - zwraca uwagę we wtorek agencja Bloomberga.

W 2017 roku Apple zaprezentował iPhone'a X, którego cena przekraczała granicę 1 tys. dolarów. Ubiegłoroczne modele XS i XS Max kosztowały już do 1,4 tys. dolarów (około 5 tys. zł).

Zaprezentowane w ubiegłym tygodniu składane urządzenia od Samsunga i Huawei to natomiast wydatek rzędu 2 tys. dolarów (7,5 tys. zł) i ok. 2,6 tys. dolarów (niemal 10 tys. zł). Są to obecnie najdroższe telefony na masowym rynku.

Śladem Apple

Według agencji Bloomberga Azjaci wzorują się na strategii Apple, która polegała na zarabianiu większych pieniędzy ze sprzedaży urządzeń na kurczącym się rynku.

Tym samym telefony zaczynają kosztować więcej niż przecięty klient jest w stanie wydać na przykład na laptop.

Jednak takie działanie negatywnie odbiło się na amerykańskim koncernie. Po samej premierze modelu X firma ogłosiła rekordową sprzedaż w pierwszym kwartale 2018 roku, jednak w czwartym kwartale 2018 dochody ze sprzedaży iPhone'ów spadły o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Obecnie koncern boryka się z efektami kurczenia się rynku i podejmuje kroki w celu odzyskania klientów na strategicznym rynku w Chinach. Oferuje tam np. różnego typu promocje.

Ceny w górę

Jak ocenia Bloomberg, wyniki Samsunga i Huaweia będą zależeć m.in. od tego, czy składane smartfony okażą się przyszłością branży czy chwilowym trendem.

Bloomberg zwraca uwagę, że Samsung podniósł również ceny nowych flagowych modeli z linii S10. S10+ kosztuje od 1 tys. do 1,6 tys. dolarów. Wersja 5G tego urządzenia ma być jeszcze droższa.

Według badań IDC w czwartym kwartale 2018 roku średnia cena smartfona wzrosła do 575 dolarów w porównaniu z 542 dolarami w roku poprzednim.

Autor: mm / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock