Mocne wzrosty na Wall Street

Na Wall Street na plus wyróżniał się sektor bankowy
Na Wall Street na plus wyróżniał się sektor bankowy
Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła mocne wzrosty, którym przewodziły banki, firmy IT, a także deweloperzy zyskujący po dobrych danych z rynku nieruchomości.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,22 proc. i wyniósł 17 706,05 pkt. S&P 500 wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 2 076,06 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 2,00 proc. do 4 861,06 pkt.

Na Wall Street na plus wyróżniał się sektor bankowy, któremu pomagają spekulacje na temat możliwości podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.Zyskiwały na wartości również firmy technologiczne.

Co zrobi Fed?

W centrum uwagi rynku znajdują się wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej o możliwych podwyżkach stóp procentowych już w czerwcu.Patrick Harker, przewodniczący Rezerwy Federalnej z Filadelfii, powiedział, że przewiduje dwie lub trzy podwyżki stóp w 2016 r., a jeżeli gospodarka okaże się wystarczająco silna, to za stosowny uznał wzrost stóp już w czerwcu. Jego zdaniem, inflacja w średnim terminie zbliży się do 2 proc., czyli do celu inflacyjnego banku centralnego.James Bullard, przewodniczący Rezerwy Federalnej z St. Louis, ocenił, że sytuacja na rynku pracy uzasadnia podwyżkę stóp.Jastrzębie wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej sprawiają, że w ocenie rynku rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że kontrakty terminowe wyceniają obecnie z ponad 50-procentowym prawdopodobieństwem podwyżkę stóp w USA w lipcu. Prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu w czerwcu jest tymczasem wyceniane już na blisko 40 proc.Po spadkach w pierwszej połowie sesji notowania ropy wyszły na plus.

Autor: tol / Źródło: PAP

Zobacz także: