Najnowsze

Pokona samotność i e-bariery? Hubert pomoże seniorom

Najnowsze

ShuttercstockCoraz więcej seniorów korzysta z internetu

Opracowana z myślą o seniorach nowa aplikacja Hubert ma ułatwić osobom starszym korzystanie z tabletów i pomóc im w walce z samotnością. Wśród atutów programu jego autor wymienia uproszczoną obsługę, specjalnie przystosowany ekran i dodatkową funkcję pomocy.

Na innowacyjny pomysł wpadł Stephane Lucon, mieszkający w Rumunii Francuz, który opracował aplikację wraz z rumuńskim inżynierem Petrem Nicolescu. Podczas tworzenia programu mężczyźni konsultowali się z babcią Lucona.

Tylko potrzebne aplikacje

Aplikacja pojawia się od razu po aktywacji urządzenia i zastępuje ekran startowy. Na dużych przyciskach pokazują się jedynie często używane programy, np. służący do prowadzenia rozmów wideo Skype. Inne, niepotrzebne aplikacje są niewidoczne.

- Sprzedawcy tabletów dla seniorów uważają, że to członkowie rodzin powinni obsługiwać urządzenia. Jednak oni nie zawsze mają wystarczającą wiedzę i czas - tłumaczy Lucon.

W obliczu starzenia się światowej populacji dostęp seniorów do nowych technologii jest niezwykle ważny - ocenia AFP. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2050 roku liczba osób powyżej 80. roku życia zwiększy się czterokrotnie i wyniesie 400 mln.

Skomplikowana obsługa

Obecnie coraz więcej seniorów korzysta z internetu. Jak wynika z danych zajmującej się badaniami rynku amerykańskiej firmy Forrester Research, w 2014 roku tablet posiadać będzie ponad 17 mln osób powyżej 65. roku życia. Jednak obsługa tych urządzeń wciąż jest dla nich skomplikowana, głównie z powodu mnogości aplikacji i funkcji.

W 2013 roku jedna trzecia Amerykanów używała tabletu, ale tylko 18 proc. osób powyżej 65. roku życia posiadała takie urządzenie - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykański think tank Pew Research Center.

Obecnie autorzy Huberta rozpoczęli internetową kampanię, dzięki której chcą zebrać przynajmniej 20 tys. euro potrzebnych na sfinansowanie drugiej części projektu - spersonalizowanego serwisu pomocy w obsłudze urządzeń, prowadzonego przez specjalnie wyszkolonych ekspertów i który byłby dostępny 24 godziny na dobę.

Sukces dzięki babciom

Lucon zawdzięcza sukces swoim babciom. W rozmowie z AFP opowiada, że jedna z nich zmarła w ośrodku dla osób starszych we Francji. - Mieszkałem w miejscu odległym o 2 tys. km. Odwiedzałem ją, ale życzyłbym sobie, żeby dzięki wideokonferencjom mogła widywać swoje prawnuki tak często, jak to możliwe - opowiada pomysłodawca aplikacji.

- Nowe technologie pozwalają osobom starszym na podtrzymanie relacji z bliskimi. Korzystanie z internetu przez seniorów jest nie tylko problemem ekonomicznym, ale przede wszystkim społecznym - uważa analityk firmy Forrester Research, Thomas Husson.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock

Pozostałe wiadomości