Ostre hamowanie niemieckiej gospodarki


Niemiecka gospodarka w IV kwartale 2008 roku skurczyła się o 2,1 procent - wynika z najnowszych danych statystycznych. To najsilniejszy spadek od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Analitycy spodziewali się spadku 1,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w IV kwartale 2008 spadł o 2,1 procent - podał urząd statystyczny. Oznacza to pogłębienie zapaści, bowiem w poprzednim kwartale spadek wyniósł 0,5 proc., podobnie jak w II kwartale 2008 (po korekcie).

W ujęciu rok do roku spadek PKB w IV kwartale wyniósł 1,6 procent.

Jako główne czynniki powodujące spadek statystycy wymieniają spadek inwestycji przedsiębiorstw oraz spadek niemieckiego eksportu. Zauważają jednak, że konsumpcja indywidualna jest juz nieco mniejsza niż w poprzednich trzech miesiącach. Ponadto wzrosły zapasy magazynowe towarów.

Niemiecki rząd spodziewa się w tym roku najostrzejszej recesji gospodarczej od 1949 roku i spadku PKB o 2,25 proc. Niektórzy ekonomiści mówią jednak nawet o 3-, 4-procentowym spadku.

Także we Francji podano dane statystyczne: PKB spadł tam w IV kwartale 2008 r. o 1,2 procent. Negartywne dane wywołały presję na euro i zepchnęły je poniżej granicy 1,29 za dolara.

Źródło: Handelsblatt

Pozostałe wiadomości