NBP krytycznie o nowej "walucie"

 
NBP komentuje plany wprowadzenia nowej monety
Źródło zdj. gł.: TVN24
"Lokalny pieniądz", który chcą wprowadzić Słupsk i Ustka nie jest prawnym środkiem płatniczym - ostrzega NBP.

- Zgodnie z polskim prawem, prawo emisji pieniądza przysługuje wyłącznie Narodowemu Bankowi Polski - przypomniał bank centralny. Polskie przepisy nie przewidują możliwości wydawania pieniądza lokalnego, rozumianego jako prawny środek płatniczy.W opinii NBP używanie stwierdzenia "lokalny pieniądz" lub "własny pieniądz" przez inicjatorów tego przedsięwzięcia może wprowadzić w błąd jego odbiorców, w sprawie ich prawnego charakteru. Tak naprawdę są to bony i żetony towarowe. Nadmorskie kurorty Słupsk i Ustka chcą wprowadzić 15 lipca do obiegu tzw. słupie, którymi będzie można płacić w czasie wakacji w: restauracjach, sklepach, hotelach, muzeach i galeriach. Pozostaną one lokalnym środkiem płatniczym do 30 września.anw

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Zobacz także: