Małżeński PIT może się nie opłacać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wspólne rozliczenie może się nie opłacać

Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2007 rok lub już to zrobili, powinni ponownie przeliczyć, czy takie rozwiązanie im się opłaca. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracowały za granicą - radzi "Gazeta Prawna".

Zdaniem gazety, uwzględnienie zagranicznych dochodów we wspólnym rozliczeniu może oznaczać, że zapłacimy wyższy podatek w kraju. Dzieje się tak ponieważ zarobki za granicą są wyższe od polskich, a podatki poza krajem niższe. W konsekwencji będziemy dopłacać podatek w kraju.

Dla przykładu, osoba zarabiająca w kraju 10 tys. zł, jeśli rozliczy się ze współmałżonkiem zarabiającym w Niemczech 40 tys. zł, zapłaci o ponad 300 zł więcej podatku niż wtedy, gdyby małżonkowie rozliczali się osobno - wyjaśnia "GP". I to bez względu na formę rozliczenia za granicą.

Co zrobić, gdy zmienimy zdanie?

Małżonkowie, którzy już złożyli wspólne zeznanie roczne, a teraz doszli do wniosku, że znacznie bardziej opłacalnym dla nich rozwiązaniem byłoby rozliczenie indywidualne, mogą złożyć w urzędzie skarbowym korektę swego zeznania. Trzeba to jednak zrobić najpóźniej 30 kwietnia 2008 r.

Korekta składana po terminie, nie możne zmienić formy rozliczenia rocznego z małżeńskiej na indywidualną albo z indywidualnej na małżeńską. Po tej dacie co najwyżej można korygować błędy i pomyłki w formularzach.

(ROZLICZENIE DOCHODÓW Z ZAGRANICY NALEŻY DO NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANYCH - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ)

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24