Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"

Najnowsze

Flickr (CC BY 2.0) | Shawn CollinsAby "zniknąć z internetu" musimy wypełnić krótki formularz, który dostępny jest na stronie Google'a

Amerykański koncern Google poinformował w czwartek, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania "prawa do bycia zapomnianym".

30 maja Google udostępnił w internecie specjalny formularz dla europejskich użytkowników, w którym mogą domagać się usunięcia wybranych wyników wyszukiwania. Koncern powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać w rozstrzyganiu wniosków.

Jak zniknąć z internetu?

Mieszkańcy 28 krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii, proszeni są w tym formularzu o podanie linku lub linków, które chcą usunąć z listy wyszukiwania. Następnie muszą podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i przesłać kopię dokumentu ze zdjęciem, a także wyjaśnić, jaki związek podane strony mają z nimi i dlaczego ich zdaniem mieszczą się w kryteriach podanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

13 maja unijny trybunał orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a dotyczące go informacje są "nieistotne lub nieaktualne".

Autor: ToL//gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) | Shawn Collins