Giełda wróciła do czasów sprzed kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESIndeksy WIG20 i WIG osiągnęły najwyższe poziomy od roku

Indeks WIG20 zrzeszający największe spółki warszawskiego parkietu osiągnął roczne maksimum. Poziomu 2348 pkt, na którym zakończyła się wtorkowa sesja, nie notowano na Giełdzie Papierów Wartościowych od 3 października ubiegłego roku. Rekordowy poziom osiągnął także WIG - najwyższy od 12 września 2008 roku. Giełda wróciła do czasów sprzed kryzysu?

WIG20 tuż po dodatnim 1,5-procentowym otwarciu nadal wzrastał i jeszcze przed godziną 10 rano osiągnął roczne maksimum. I choć w trakcie sesji zachowywał się zmiennie - raz spadał, raz rósł, wykres cały czas był powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Na koniec sesji pozostał zaś na ponad 1,1-procentowym plusie i ostatecznie zanotował najlepszy wynik od roku.

Jeszcze lepiej spisał się WIG - wzrost o 0,9 procent i poziom 39.370,18 pkt to najwyższe wartości od 12 września 2008 roku, czyli wrócił do czasów sprzed kryzysu. Bezpośredni powód złego stanu gospodarki światowej - bankructwo Lehman Brothers - zdarzył się 15 września. Obroty akcjami wyniosły zaś ponad 1,6 mld zł.

Złoty zależny od giełd

Pozytywne dane z giełdy mogą także spowodować umocnienie się złotego. - Jeżeli na rynkach utrzymają się pozytywne nastroje, a para EUR-USD utrzyma poziom poniżej 1,50, to złoty może zyskać na wartości do poziomu 4,10 za euro - uważają ekonomiści.

Zdaniem Joanny Pluty z TMS Brokers, złoty w najbliższych dniach zależny będzie od nastrojów na rynkach globalnych. - W ostatnim czasie złoty był pod wpływem czynników lokalnych. Teraz, gdy uległy one osłabieniu, złoty podążać będzie za nastrojami rynkowymi - za amerykańską giełdą oraz za notowaniami pary euro-dolar - powiedziała Pluta w TVN CNBC Biznes.

Jej zdaniem, wtorkowe umocnienie złotego to przede wszystkim wpływ wzrostów na giełdach. - Mamy w miarę optymistyczne nastroje na giełdach. Wczoraj rosły notowania na Wall Street, dziś na giełdach europejskich. Także umocnienie pary euro-dolar pomogła złotemu - powiedziała. We wtorek jednak europejskie rynki w większości notowały spadki.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC Biznes, bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES