Były minister prezesem "jądrowych" spółek

Najnowsze

tvn24Aleksander Grad, były minister skarbu

Były minister skarbu, Aleksander Grad został powołany na prezesa spółek Polskiej Grupy Energetycznej, które odpowiadają za program energetyki jądrowej oraz przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni - podała PGE. Tym samym Grupa potwierdziła wcześniejsze informacje tvn24.pl na ten temat.

Pod koniec czerwca tvn24.pl informował, że polityk odchodzi z Sejmu, by zostać prezesem spółki budującej polską elektrownię jądrową - PGE EJ 1.

Teraz Grupa poinformowała, że jej Rada Nadzorcza zdecydowała powołać Grada na stanowisko prezesa spółek: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1. Wiceprezesem w nich został z kolei Zdzisław Gawlik.

Z Sejmu do biznesu

Aleksander Grad był ministrem skarbu przez całą kadencję poprzedniego rządu Donalda Tuska. W wyborach w 2011 r. zdobył mandat poselski, nie wszedł do nowego rządu. Pod koniec czerwca ogłosił, że rezygnuje z zasiadania w Sejmie, ale nie żegna się z działalnością publiczną i społeczną. Złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie mandatu z dniem 30 czerwca br. Gawlik był z kolei wiceministrem skarbu przez cały okres urzędowania Grada, został w ministerstwie po wyborach w 2011 r. Odszedł z resortu skarbu w połowie czerwca 2012 r. W ministerstwie tworzył m.in. ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową. Plany rządu zakładają wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Zgodnie z planami, PGE pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony ok. 2022-2023 roku.

Autor: MON/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24