Będą masówki w JSW

Najnowsze

TVN24Górnicy nie zgadzają się z ministrem

W czwartek związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzą w kopalniach tzw. masówki, podczas których poinformują załogę, że wciąż nie ma porozumienia poprzedzającego wprowadzenie firmy na giełdę. Związki chcą pilnego spotkania z szefem resortu skarbu.

- Zasadniczy problem polega na tym, że nie możemy dojść do porozumienia z resortem skarbu co do tego, w jaki sposób powinny zostać zapisane gwarancje dotyczące władztwa korporacyjnego [dominacji Skarbu Państwa w spółce - red.] i podziału akcji pracowniczych - ocenił wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Minister jedno, związkowcy drugie

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad mówił w Katowicach, że kwestie postulatów strony społecznej, związane z zachowaniem władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz podziału akcji, zostały już uwzględnione w innych dokumentach niż porozumienia, których domagają związki zawodowe. Szef resortu potwierdził to stanowisko w liście, który ostatnio otrzymali od niego związkowcy.

Resort argumentuje, że statut spółki i prospekt emisyjny zawierają regulacje, o które chodzi związkowcom. Nie ma natomiast żadnych wymogów prawnych, aby podpisywać w tych sprawach odrębne porozumienia z przedstawicielami związków. Komitet protestacyjny w JSW jest innego zdania.

Będą masówki

Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane ze stanowiskiem resortu skarbu w sprawie podpisania porozumień kończących spory związane z upublicznieniem JSW, związkowcy wystąpili w środę do ministra Grada "o spotkanie się trybie pilnym". Jak mówią, jeżeli minister nie zmieni stanowiska w sprawie porozumień, to "proces upublicznienia JSW może zostać utrudniony, a wręcz uniemożliwiony".

Zaplanowane na czwartek spotkania informacyjne w kopalniach, czyli masówki, będą odbywać się całą dobę, przed każdą zmianą. Związkowcy już wcześniej zapowiedzieli strajk w kopalniach, jeżeli do 30 maja nie uda się zawrzeć porozumienia we wszystkich kwestiach. Związki chcą rozmawiać na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach.

Niewykluczone, że w piątek 27 maja zbierze się prezydium WKDS, aby omówić sytuację w Jastrzębskiej Spółce Węglowej; nie wezmą w nim jednak udział przedstawiciele stron konfliktu. Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego potwierdzają, że możliwe jest zwołanie prezydium WKDS w piątek, nie ma jednak ostatecznych decyzji w tej sprawie.

JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Dotychczas związkowcy porozumieli się z zarządem w kwestii gwarancji pracowniczych, uzyskując m.in. 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24