Ceny samochodów rosną jak na drożdżach. Dwucyfrowy wzrost

Autor:
mb/ams
Źródło:
Puls Biznesu, TVN24 Biznes
Samochody używane coraz droższe
Samochody używane coraz droższeTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboSamochody używane coraz droższe

Ceny nowych samochodów osobowych w ostatnich miesiącach rosną jak na drożdżach. W ciągu ostatnich czterech lat średnia cena nowego samochodu poszybowała w górę o ponad 40 procent i końca podwyżek nie widać - pisze piątkowy "Puls Biznesu". Drożeją też samochody używane.

Jak pisze "PB", "ceny nowych samochodów osobowych rosną z miesiąca na miesiąc od kilku lat". "W lutym padł kolejny rekord. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar poinformował, że średnia ważona cena wyniosła 143 837 zł. To wzrost o 8,4 proc. r/r. Biorąc pod uwagę średnią ważoną cenę ze stycznia i lutego łącznie, wzrost jest jeszcze większy - średnia wynosi 143 512 zł, co oznacza wzrost o 9,5 proc. r/r." - czytamy.

Ceny samochodów w górę

- W styczniu 2018 roku tak liczona cena wynosiła nieco ponad 100 tysięcy złotych. Oznacza to, że w ciągu czterech lat wzrosła o 43 procent - podkreśla Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru.

Dopytywany, jak będzie w tym roku, odpowiada: "coraz drożej". - Pokonanie 150 tysięcy złotych pozostaje kwestią najbliższych miesięcy - twierdzi Drzewiecki.

Według gazety, "powodem tak drastycznego wzrostu jest m.in. powiększanie się oferty aut hybrydowych i elektrycznych oraz kurczenie tych z tradycyjnym napędem".

- W przypadku klasycznych hybryd średnia cena w lutym wynosiła 147 215 złotych. Rośnie również oferta hybryd plug-in (średnia w lutym 261 tys. zł, +3,5 proc. r/r - red.) oraz elektryków (245,9 tys. zł, +28,1 proc. r/r - red.). Udział napędu alternatywnego w sprzedaży rośnie, a w ślad za tym rośnie też średnia cena - mówi Wojciech Drzewiecki.

Wyraźnie drożeją również samochody używane. Z danych firmy Cofidis, które przytoczył Samar, wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku auto używane kupowane na kredyt kosztowało średnio 53 tys. zł. Oznacza to wzrost o 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią COVID-19.

Firma AAA Auto podała, że mediana cen samochodów używanych w Polsce w lutym wyniosła 23 tys. zł i była o 2,5 tys. zł wyższa niż rok wcześniej.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Puls Biznesu, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości