TVN24 Biznes | Dla firm

Zmiany w podatkach dla około 200 tysięcy firm. Jest decyzja Sejmu

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firm
Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firm

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 200 tysięcy podmiotów. Ustawa ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Za ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych głosowało 403 posłów, 21 było przeciw, 27 wstrzymało się od głosowania. Teraz przepisy trafią do prac w Senacie.

Odrzucona poprawka Lewicy

Posłowie w głosowaniu odrzucili poprawkę, która umożliwiłaby skorzystanie z estońskiego CIT spółdzielniom. Poprawkę tę zgłosił klub parlamentarny Lewicy. Nie oznacza to jednak, że rząd, który jest projektodawcą ustawy, rezygnuje z umożliwienia spółdzielniom skorzystania z tej formy opodatkowania w przyszłości.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski mówił we wtorek w Sejmie, że resort finansów chce przeprowadzić z reprezentantami spółdzielni konsultacje i planuje, że ta forma opodatkowania będzie im umożliwiona od początku 2022 roku.

- Dostosowanie przepisów CIT do specyfiki działania spółdzielni wymaga bardzo konkretnego i długiego dialogu z tą branżą. (...) Jest naszym mocnym przekonaniem, że spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia roku 2022. (...) Jest to zbyt skomplikowana materia, żeby ją zrealizować i zamknąć tylko na etapie poprawki poselskiej - wyjaśnił Sarnowski.

Estoński CIT dla firm

Wiceminister tłumaczył też wtedy, że proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie jest wzorowane jeden do jednego na estońskim, a firmy, które z niego skorzystają, zamiast 278 stron regulacji CIT będą używały tylko 20 stron. - To maksymalnie uproszczone rozwiązanie, które pozwoli, żeby roczny czas rozliczenia CIT-u trwał nie 59 godzin, jak jest teraz, tylko 5 godzin - mówił Jan Sarnowski.

Jego zdaniem, przy niewielkich zmianach w strukturze zatrudnienia i organizacyjnych, ze zmian będzie mogło skorzystać 200 tysięcy firm, czyli ponad 90 procent aktywnie działających "CIT-owców". Wiceminister poinformował, że system będzie otwarty także na działalność usługową.

Istotą estońskiego CIT jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.

Według szacunków resortu finansów koszt wdrożenia tego rozwiązania dla budżetu wyniesie około 5,6 mld zł w 2021 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości