Rozbudowują drogę, odkryli dylówkę. W pobliżu były też inne zabytki

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
W Tarnogrodzie odkryto relikty drewnianego traktu
W Tarnogrodzie odkryto relikty drewnianego traktuAnna Jączek
wideo 2/8
Anna JączekW Tarnogrodzie odkryto relikty drewnianego traktu

Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej odkryto relikty dobrze zachowanego dawnego drewnianego traktu. To dwa poziomy naprzemiennie układanych belek. Pierwszy poziom wzdłuż ulicy, drugi w poprzek. Drogi budowane w ten sposób nazywane były dylówkami.

- Z relacji, jakie udało mi się uzyskać od starszych mieszkańców tej miejscowości wynika, że trakt położony został podczas II wojny światowej na rozkaz niemieckiego okupanta. Możliwe jednak, że powstał o wiele wcześniejszy. Odpowiedź na to pytanie mają dać specjalistyczne badania – mówi Anna Jączek, która sprawuje nadzór archeologiczny nad rozbudową drogi wojewódzkiej nr 835.

Właśnie w ramach tej inwestycji, na 70-metrowym odcinku w Tarnogrodzie w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie), robotnicy trafili na relikty drewnianego traktu. W ziemi zachowały się dwa poziomy naprzemiennie układanych belek. Pierwszy poziom wzdłuż ulicy, drugi w poprzek. Drogi budowane w ten sposób nazywane były dylówkami.

Drewno bardzo dobrze się zachowało

Drogi budowane w ten sposób nazywane były dylówkamiAnna Jączek

- Użyto tu drewna iglastego, które bardzo dobrze się zachowało do naszych czasów. Konstrukcja została dodatkowo wzmocniona brukiem kamiennym. Trakt prowadził z rynku do kościoła – zaznacza archeolog.

W warstwie ziemi zalegającej bezpośrednio nad i pod konstrukcją znaleziono liczne zabytki ruchome, m.in. fragmenty ceramiki, metalowe okucia, kilkanaście podków, fragmenty szklanych butelek oraz przepalone kości zwierzęcych. - Materiały datowane są ogólnie na XIX-XX wiek. Niektóre mogą być jednak starsze – podkreśla Anna Jączek.

Medal przyznany przez cara za tłumienie powstania styczniowegoJanusz Szabat, Piotr Magoch

Carska kopiejka z 1904 roku i jeden grosz z czasów Księstwa Warszawskiego

Teren był też przebadany przez trzech pasjonatów historii z Tarnogrodu, którzy dostali od służb konserwatorskich pozwolenie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Znalezione podkowy Janusz Szabat, Piotr Magoch

- Znaleźliśmy chociażby fragment harmonijki ustnej i ozdoby trumiennej. W ziemi leżała też carska kopiejka z 1904 roku oraz jeden grosz z czasów Księstwa Warszawskiego. Trafiliśmy też na prawdziwy unikat - rosyjski medal przyznany przez cara za tłumienie powstania styczniowego. Ciekawym odkrycie były też niewielkie metalowe podkowy, czyli tak zwane raczki, które niegdyś umieszczane były w obcasach butów. Datowane są na XV-XVII wiek – opowiada Piotr Magoch, który prowadził poszukiwania wraz z Januszem Szabatem i Grzegorzem Szymanikiem.

Odkrycia dokonano w Tarnogrodzie podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 835

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Anna Jączek

Pozostałe wiadomości