TVN24 | Białystok

Mateusz 13 lat temu bawił się z kolegami i zniknął. Miał wtedy 10 lat, tak może wyglądać teraz

TVN24 | Białystok

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Dzieci, których przez lata nie udało się odnaleźć
Dzieci, których przez lata nie udało się odnaleźćTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźDzieci, których przez lata nie udało się odnaleźć

Tak, według policji, wygląda teraz: dziesięcioletni chłopiec wyrósł na dorosłego mężczyznę. O ile wciąż żyje. Wierzy w to rodzina, która nie ustaje w poszukiwaniach Mateusza Żukowskiego z Ujazdowa (woj. lubelskie). Eksperci zajmujący się progresją wiekową przygotowali kolejny portret zaginionego. 

Kilka godzin po zniknięciu Mateusza trwała już szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza. W krzakach obok zalewu w Ujazdowie koło Zamościa ktoś znajduje zawinięte ubrania. Ktoś je schował w pokrzywach. Dlaczego? 

To jedno z wielu pytań, na które dotąd nikomu nie udało się odpowiedzieć. Wiadomo, że 26 maja 2007 roku dziesięcioletni wtedy Mateusz bawił się z kolegami - dwoma braćmi mieszkającymi w sąsiedztwie. Potem cała trójka ruszyła w kierunku parku. 

Matuesz Żukowski do teraz nie wrócił do domu. Co się z nim stało?

Tak Mateusz, według policji, wygląda dzisiajLubelska policja

Różne wersje

W rozwiązaniu zagadki pomóc mogłyby zeznania kolegów, z którymi spędzał tamtego popołudnia czas. Ci mówili na początku, że z Mateuszem rozstali się nad wodą i potem poszli w swoją stronę. Kolejne przesłuchanie: do rozdzielenia się doszło w parku. I następna wersja: Mateusz powiedział im, że idzie do kolegi i sobie poszedł. I jeszcze jedna, że bracia odprowadzili go pod jego dom.

Mateusza nie udało się odnaleźć, chociaż na nogi postawiono wszystkie możliwe służby.

/czytaj więcej o historiach dzieci, które dorastają już tylko na policyjnych portretach/

Mateusz Żukowski zaginął w 2007 rokuzaginieni.policja.pl

Na portrecie już dorósł

W ramach prowadzenia sprawy policyjni eksperci przygotowali kolejny portret pamięciowy Mateusza. 

- Aktualny portret uwzględnia upływ czasu - mówi podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik lubelskiej policji.

Takie postarzanie zdjęć nazywane jest progresją wiekową.

- W tworzeniu progresji bazuje się na wyglądzie i proporcjach biologicznych rodziców zaginionego. Analizujemy, czy dziecko jest bardziej podobne do matki, czy ojca i staramy się połączyć wizerunek wybranego rodzica i dziecka - mówi podinspektor Dariusz Zajdel, ekspert w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji oraz biegły z zakresu badań antroposkopijnych.

Do stworzenia portretu dorosłego dziecka przydają się wszystkie informacje, nawet te z pozoru nieistotne, na przykład czy dziecko było łase na słodycze i mogło przybierać więcej na wadze niż takie, które do łakoci nie miało dostępu. 

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca przebywania Mateusza Żukowskiego bądź mają jakiekolwiek informacje dotyczące zaginionego, proszone są o kontakt telefoniczny z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Zamościu pod numerem 47 815 1900 bądź z najbliższą jednostką policji, tel. 112.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Lubelska policja

Pozostałe wiadomości