Przeszło dziesięć lata temu w lesie pomiędzy Kraśniczynem a Skierbieszowem (Lubelskie) ustawiono niewielką kapliczkę. Upamiętnia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1941-42 ukrywał się w pobliskim klasztorze przed Niemcami, a w leśnych ostępach udzielał sakramentów partyzantom z Armii Krajowej. Kapliczka została właśnie odnowiona przez leśników.
– Wymieniono legary, słupy podporowe, wykonano deskowanie na podłodze, poręcze oraz schody – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemar Czajka. Drewniana kapliczka stoi w rozwidleniu dwóch malowniczych wąwozów. Miejscowi nazywają te leśne ostępy Barańcem.
- W pobliżu znajduje się miejsce na ognisko, ławeczki na których można odpocząć oraz źródła wody zasilające zbiornik wodny – dodaje nadleśniczy.
Kardynał modlił się w leśnym zaciszu
Kapliczka jest bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników leśnych wędrówek. Upamiętnia pobyt kardynała Stefana Wyszyńskiego w pobliskim klasztorze w Żułowie. Przyszły Prymas Tysiąclecia, od listopada 1941 do czerwca 1942 roku, ukrywał się tam roku przed Niemcami.
W tym okresie pełnił na tym terenie posługę kapłańską. A według relacji, w leśnym zaciszu Barańca często się modlił oraz udzielał sakramentów pokuty i eucharystii partyzantom Armii Krajowej Rejonu Skierbieszów.
Kapliczka wymagała już konserwacji
– W lasach naszej dyrekcji znajduje się mnóstwo miejsc związanych z wydarzeniami czy postaciami wielce zasłużonymi dla dziejów Polski, których życiorysy miały znaczący wpływ na bieg historii naszej ojczyzny. Kapliczka Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest tego najlepszym przykładem – komentuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie dr inż. Marek Kamola.
Kapliczka została w czerwcu 2010 roku poświęcona przez ówczesnego ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej J. E. biskupa Wacława Depo. Wymagała już przeprowadzenia prac konserwujących.
Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: M. Jarosz, Nadleśnictwo Krasnystaw