TVN24 | Białystok

Ponad 440 zabytkowych monet zamiast dysku w laptopie

TVN24 | Białystok

Autor:
gp\kwoj
Źródło:
KAS
Zatrzymali przemyt kilkuset zabytkowych monetKAS
wideo 2/4
KASUdaremnili przemyt kilkuset zabytkowych monet

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej postanowili sprawdzić laptopa jednego z podróżnych. Okazało się, że była to przemytnicza skrytka. W laptopie znaleźli ponad 440 zabytkowych monet.

49-letni obywatel Ukrainy, pasażer autokaru z Kijowa do Poznania, ukrył w laptopie (w miejscu twardego dysku) 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia.

Wśród monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta. Kolejne to 261 sztuk monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wśród monet znajdują się "3 grosze" polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.

Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleźliśmy również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872.

Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca.

Autor:gp\kwoj

Źródło: KAS

Źródło zdjęcia głównego: KAS