W trakcie rozbiórki budynku znaleźli karabin i amunicję. "Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie"

Autor:
ng/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Bielsk Podlaski (Lubelszczyzna)
Bielsk Podlaski (Lubelszczyzna)
wideo 2/5
Bielsk Podlaski

Skorodowany karabin wraz z amunicją okresu II wojny światowej znaleziono podczas prac rozbiórkowych w miejscowości Dąbrowica Duża (woj. lubelskie). Znaleziskiem zajęli się saperzy.

Dyżurny komisariatu w Terespolu przed weekendem otrzymał zgłoszenie o przedmiocie przypominającym niewybuch, który znaleziono podczas rozbiórki budynku gospodarczego w Dąbrowicy Dużej (powiat bialski).

Na miejscu okazało się, że przedmiotem tym jest skorodowany karabin wraz z czterema pociskami, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Czytaj też: Kopał grób, uderzył w metalowy przedmiot, z którego wydobywał się dym. Interweniowali saperzy

- Mundurowi zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z jednostki wojskowej w Chełmie. Saperzy sprawdzili pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów i zabrali znaleziska do zniszczenia - mówi komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Skorodowany karabin wraz z amunicją okresu II wojny światowej znaleziono podczas prac rozbiórkowych w miejscowości Dąbrowica Duża (woj. lubelskie). Znaleziskiem zajęli się saperzy.
Pamiątki po II wojnie światowej odkryto podczas rozbiórki budynku gospodarczegoKWP Lublin

Militarne pozostałości ciągle niebezpieczne

Jak podkreśla, mimo, że niewybuchy przez dziesiątki lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne.

- Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne pamiątki z tego okresu. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie. Apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać czy przemieszczać - podkreśla.

W trakcie rozbiórki budynku znaleźli karabin i amunicjęKWP Lublin

Przypomina, że w przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy miejsce zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Czytaj też: Saperzy o "potężnym" wybuchu stukilogramowej bomby na budowie obwodnicy

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KWP Lublin

Pozostałe wiadomości