TVN24 | Białystok

Zatrzymania w kilku miastach i zarzuty dla ośmiu osób

TVN24 | Białystok

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnychCBA
wideo 2/7
CBAStanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w sprawie powoływania się w 2018 roku na wpływy w organach władzy publicznej. W zamian za łapówki mieli obiecywać załatwienie pracy bądź kontraktów. Pięciu zatrzymanych usłyszało w prokuraturze zarzuty płatnej protekcji.

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z mazowieckim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie śledztwo w sprawie powoływania się w 2018 roku na wpływy w organach władzy publicznej - poinformował w piątkowym komunikacie Wydział Komunikacji Społecznej Biura.

Zatrzymania w kilku miastach

Do zatrzymań doszło na terenie Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Gdańska, Sopotu, Krakowa, Tarnowa. Następnie przeprowadzono z zatrzymanymi szereg przeszukań, w trakcie których zabezpieczono materiał dowodowy celem wykorzystania w toku dalszych czynności procesowych.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, zwłaszcza w: Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędzie Miasta Kraków, a także u Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze. W zamian za łapówki mieli obiecywać załatwienie pracy bądź kontraktów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Zarzuty

Jak przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, pięć zatrzymanych osób usłyszało zarzuty powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, w tym m.in. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, u Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze. Przestępstwa miały mieć miejsce w 2018 roku.

"Obiecywali podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, osobiste lub ich obietnice" – podała PK. Zgromadzone dotychczas dowody wskazują, że przyjęli ponad 70 tysięcy złotych łapówek. Mieli też żądać 5 proc. zysków od załatwienia wielomilionowych kontraktów budowlanych.

Zarzuty usłyszały także trzy osoby, które miały udzielić korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu spraw lub kontraktów.

To pierwsze zatrzymania w tym postępowaniu. CBA zapowiedziało, że planowane są kolejne czynności.

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości