Wolność jest kobietą. We Wrocławiu powstał mural poświęcony białoruskiej opozycji

Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej
Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej
Źródło: TVN24 Wrocław

Na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu odsłonięto mural upamiętniający przyznanie przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa białoruskiej opozycji. Projekt przedstawia postać kobiety i symbolizuje walkę Białorusinów o wolność.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską od 1988 roku. Jest dowodem uznania dla pojedynczych osób, grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w obronę wolności myśli. Wśród laureatów są m.in. Nelson Mandela, Ołeh Sencow, kubański ruch społeczny Kobiety w Bieli czy Reporterzy bez Granic.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyrażając solidarność z obywatelskim, prodemokratycznym zrywem na Białorusi, Parlament Europejski w 2020 roku nagrodą uhonorował białoruską demokratyczną opozycję. Nagrodę odebrały przedstawicielki Rady Koordynacyjnej - Swiatłana Cichanouska i Weranika Capkała. Rada to platforma współpracy środowisk obywatelskich i politycznych, które sprzeciwiają się autorytarnej i antydemokratycznej działalności Alaksandra Łukaszenki.

Projekt powstał na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiej
Projekt powstał na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiej
Źródło: wroclaw.pl

Postać kobiety jako symbol

Z inicjatywy wrocławskiego biura Parlamentu Europejskiego, w stolicy Dolnego Śląska powstał mural upamiętniający przyznanie nagrody. Władze miasta udostępniły elewację kamienicy przy ul. Legnickiej 64. W niedzielę 28 marca zdjęto rusztowania i odsłonięto pracę.

Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej
Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej
Źródło: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

- Malowidło według projektu Anny Redko przedstawia postać kobiety, symbolizującej walkę Białorusinek i Białorusinów o wolność. Mamy nadzieję, że obraz zaprojektowany przez białoruską artystkę i powstający przy zaangażowaniu białoruskich mieszkańców naszego miasta stanie się widocznym znakiem solidarności i braterstwa między Europejczykami, Polakami, wrocławianami a narodem białoruskim - mówi Leszek Gaś, szef biura PE we Wrocławiu.

Biuro - dodaje Gaś - pracuje również, we współpracy z lokalnym środowiskiem białoruskim, nad filmem dokumentującym powstawanie muralu. Produkcja zostanie udostępniona w kwietniu.

Czytaj także: