Wałbrzyska Stara Kopalnia jak nowa. Będzie centrum kultury

Otwarcie "Starej Kopalni" w Wałbrzychu
Otwarcie "Starej Kopalni" w Wałbrzychu
M. Skrobotowicz | TVN24 Wrocław
M. Skrobotowicz | TVN24 WrocławOtwarto park wilokulturowy Stara Kopalnia

Dawniej w kopalni Julia wydobywano węgiel, teraz swoje siedziby będą miały tu wałbrzyskie instytucje kultury.

W niedzielnej uroczystości otwarcia Starej Kopalni wziął udział wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, który pochodzi z Wałbrzycha. Jak podkreślił, rewitalizacja to hołd dla przeszłości tego miasta.

Władze Wałbrzycha podkreślają, że to jeden z nielicznych w kraju - na tak dużą skalę - projektów zagospodarowania terenów postindustrialnych z przeznaczeniem na działalność kulturalną. Obiekty po starej kopalni to, jak podkreślił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, "do dziś unikalny w skali Europy i świata przykład śląskiej architektury industrialnej z przełomu XIX i XX wieku".

Muzeum Przemysłu i Centrum Ceramiki

Prace rewitalizacyjne były podzielone na kilka etapów. Ostatni, który właśnie dobiegł końca, zakładał remont budynków "siłowni" i "sztygarówki" oraz budowę odcinka podziemnego chodnika i zagospodarowanie terenu. Łącznie na ponad czterech hektarach znajduje się 16 budynków pokopalnianych. Wszystkie zostały wyremontowane i będą zaadoptowane na działalność kulturalną. Przemysłowy kompleks ma być nowoczesnym centrum kultury, gdzie odwiedzający będą wybierać między spektaklem tanecznym, wystawą sztuki współczesnej, warsztatem ceramicznym czy wędrówką w głąb historii Ziemi. Jedną z atrakcji jest podziemna trasa muzealna, gdzie będą pokazywane m.in. wielkogabarytowe urządzenia górnicze. W zrewitalizowanej przestrzeni swoje siedziby będą miały wałbrzyskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Większość odnowionych budynków wchodzi w skład Muzeum Przemysłu i Techniki.

W Starej Kopalni będzie mieścił się też Wałbrzyski Ośrodek Kultury razem z zespołem Pieśni i Tańca Wałbrzych, Centrum Ceramiki Unikatowej, Muzeum Geologii Archeologii oraz budynek wystaw czasowych. Będzie tam również działać klub muzyczny oraz restauracja.

Ratunek za 120 mln złotych

Pierwsze prace ruszyły w 2010 roku. Szybko okazało się, że robotnicy odkrywali miejsca, o których nikt wcześniej nie miał pojęcia. - Dlatego remont wymagał większych nakładów czasowych - przyznaje Anna Żabska z wałbrzyskiego urzędu miasta.

Jak poinformowała, inwestycja kosztowała ok. 120 mln zł, z czego ponad 35 mln zł pochodziło ze środków unijnych, które przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dla mnie osobiście, jako historyka, jest ogromną satysfakcją, że uratowany został zabytek przemysłowy. Polska dużo potrzebowała, żeby zrozumieć, że dziedzictwo przemysłowe jest tak samo cenne, jak dwory i pałace. Pamięć o miejscach ludzkiej działalności ma niezwykłą wartość. Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" to znakomity przykład, jak można uratować unikatowy zespół zabytków przemysłowych - mówiła podczas uroczystości otwarcia szefowa resortu kultury prof. Małgorzata Omilanowska.

Miejsce z tradycjami

Kopalnia Julia powstała z połączenia 15 małych kopalń, prowadzących od XVI wieku eksploatację węgla na terenie dzisiejszej dzielnicy Wałbrzycha Biały Kamień. Początkowo eksploatacja prowadzona była sposobem odkrywkowym. Ze względów ekonomicznych kopalnia zakończyła wydobycie na początku lat 90. XX w.

Efekty remontu kopalni można podziwiać w Wałbrzychu:

Mapa Targeo

Autor: tam/mz / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości