Studenci zbudowali elektryczny motocykl dla dostawców pizzy, zostali docenieni w Barcelonie

Studenci Politechniki Wrocławskiej wymyślili elektryczny motocykl
Studenci Politechniki Wrocławskiej wymyślili elektryczny motocykl
Źródło: P.Hawałej/sfo | TVN 24 Wrocław

Jest lekki, zasilany bateriami i rozwija prędkość do 50 km/h. Można nim przewozić m.in. pizzę i nie trzeba mieć prawa jazdy. Taki właśnie jest motocykl LEM, skonstruowany przez studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej. W międzynarodowych zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie zdobył pierwsze miejsce za konstrukcję mechaniczną, design i biznesplan oraz za najlepszy układ bateryjny i hamulcowy. LEM ma szansę trafić do seryjnej produkcji.

Pojazd został zbudowany z myślą o dostawcach jedzenia. Wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Ma specjalny pojemnik na jedzenie i napoje, który zmieści cztery duże pizze o średnicy 50 cm. Box do przewożenia jedzenia wyposażony jest w czujniki temperatury, wibracji i wilgotności. W razie potrzeby pojemnik można odczepić i zamontować siedzisko dla pasażera.

70 kilometrów po jednym ładowaniu

Motocykl zasilany jest bateriami, które wcześniej trzeba naładować. Wystarczy do tego wtyczka i gniazdko. Na jednym akumulatorze możliwe jest przejechanie maksymalnie 60-70 km. Gdy się rozładuje, można go łatwo wymienić.

– Stworzyliśmy konstrukcję z prowadnicami. Odpinamy jedną wtyczkę i wyciągamy za rączkę baterię. W minutę zakładamy drugą i jesteśmy gotowi do dalszej jazdy – zapewnia Krzysztof Taraszkiewicz, lider zespołu LEM Napoli z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej.

Dodaje, że motocykl osiąga prędkość około 50 km na godzinę i jeździć nim można bez prawa jazdy.

Nagrody w Barcelonie

Pojazd został doceniony na arenie międzynarodowej.

- W międzynarodowych zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie motocykl zdobył pierwsze miejsce za konstrukcję mechaniczną, design, biznesplan oraz najlepszy układ bateryjny i hamulcowy. Zajął także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej – podkreśla Zbigniew Żelazny, prezes Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej.

Koszt wyprodukowania i sprzedaży LEM-a to około 10-13 tys. zł. Jest szansa, że wejdzie on do seryjnej produkcji. Trwają rozmowy z inwestorem, który wstępnie zainteresowany jest produkcją tego elektrycznego skutera.

Elektryczny motocykl został skonstruowany przez studentów i doktorantów z wrocławskiej uczelni:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: sfo / Źródło: TVN 24 Wrocław

Czytaj także: