Trwa remont A4, za przejazd wciąż trzeba płacić. "Po to jest płatna, by mogła być remontowana"

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia na A4
Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia na A4. Remont ma potrwać kilka miesięcy
Źródło: tvn24

Kierowcy poruszający się dolnośląskim i opolskim odcinkiem autostrady A4 muszą się liczyć z utrudnieniami. Rozpoczął się kapitalny remont niemal 50-kilometrowego odcinka drogi. Opłaty za przejazd wciąż obowiązują, nie zostały nawet zmniejszone.

- Remont obejmie fragment jezdni w kierunku Wrocławia od węzła "Brzeg" do węzła "Opole Zachód". W sumie to około 28 kilometrów - informuje Michał Wandrasz z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kilkuetapowy remont

- Na remontowany odcinek nie powinni wjeżdżać m.in. chorzy na cukrzycę, jeśli nie mają zapasu insuliny, osoby chorujące na serce, czy podróżujące z niemowlakami - przekazała rady drogowców Olga Bierut, reporterka TVN24.

Zaplanowane prace podzielono na cztery etapy. Każdy z nich ma potrwać 3-4 tygodnie. Remont ma zakończyć się do 30 czerwca. Gdyby ze względu na warunki pogodowe, czy inne nieprzewidziane okoliczności prace miały się przedłużyć, to zostaną przerwane na czas wakacji i wznowione we wrześniu.

- W każdym z etapów wyłączone z ruchu będą odcinki o długości od ok. 6,5 km do 9,3 km. Ruch w obu kierunkach będzie się wówczas odbywał drugą jezdnią - wyjaśnia Wandrasz. To oznacza, że kierowcy będą mieli mniej miejsca. Dla zwiększenia bezpieczeństwa oba kierunki mają być oddzielone metalowymi barierami, a na remontowanych odcinkach i tych poprzedzających zwężenia GDDKiA wprowadza ograniczenia prędkości. By przypomnieć zmotoryzowanym o remoncie na tablicach elektronicznych będą wyświetlane informacje o pracach.

"Pierwszy kapitalny remont"

Na Dolnym Śląsku prace będą prowadzone od węzła "Brzeg" do węzła "Brzezimierz". To około 19-kilometrowy odcinek jezdni północnej, w kierunku Wrocławia. By zminimalizować utrudnienia prace będą prowadzone na krótszych odcinkach. Tu roboty zaplanowano do 15 października, ale uwzględniono przerwę na okres wakacyjny.

- Prace są zsynchronizowane, ale nie prowadzi ich jeden wykonawca. Warto podkreślić, że to pierwszy kapitalny remont od czasu powstania drogi - mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Zwolnienia z opłat nie będzie

Przedstawiciel drogowców przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na czas remontu nie ma możliwości zwolnienia kierowców z opłat za przejazd A4.

- Czasowe zwolnienie z poboru opłat, zgodnie z ustawą, jest możliwe jedynie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wcześniej taką decyzję mógł na własne ryzyko podjąć kierujący działaniami ratunkowymi - tłumaczy Krynicki. I dodaje: remont to stały element płatnej autostrady. Po to jest płatna, by mogła być remontowana.

Remonty są kontynuacją prac przeprowadzonych w latach ubiegłych.

Prace będą prowadzone etapami na dolnośląskim i opolskim odcinku A4:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: