Psy na start. Czworonogi opanują Polanę Jakuszycką

W tym roku wystartuje ponad 1000 psów
W tym roku wystartuje ponad 1000 psów
Źródło: Husqvarna Tour

Samojedy, alaskany malamuty, husky - ponad 1000 psów wystartuje w zawodach zaprzęgów na Polanie Jakuszyckiej. VII edycja Husqvarna Tour będzie rekordowa. W przeciągu 48 godzin zamknięto listy startowe. Na starcie pojawi się aż 70 załóg.

Polem zmagań będą trudne i kręte górskie trasy. – Codziennie załogi będą pokonywały do 30 km na trasach Biegu Piastów. Trasy zostały zabezpieczone, a śnieg odpowiednio ubity. Wszystko jest już gotowe i czeka na śnieżne zaprzęgi – mówi Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna Tour.

Rekordowo i z całej Europy

Siódma edycja zawodów przyciągnęła jeszcze więcej osób niż w latach poprzednich. – Listy zapisów zostały wyczerpane już na początku listopada. Zamknęliśmy je w ciągu 48 godzin. Liczba załóg jest rekordowa, bo zapisało się ich aż 70 – dodaje Winiarek-Miętus.

Zawody psich zaprzęgów

Załoga to maszer i zaprzęg, na który składa się od 2 do 10 psów. – W naszych zawodach wezmą udział najlepsze i najdroższe psy zaprzęgowe na świecie – mówi Winiarek-Miętus. A samojedy, malamuty, husky i psy bezrasowe przyjadą na Polanę Jakuszycką z całej Europy.

– W tym roku oprócz ekip z Polski zobaczymy zaodników ze Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Austrii, Holandii, Słowacji, Czech i Litwy – wylicza Winiarek- Miętus.

Wycie przed startem

Wyścigów nie będzie można obserwować z trasy. – Ze względów bezpieczeństwa będzie można podziwiać zwierzęta tylko na starcie i mecie – wyjaśnia rzecznik zawodów.

Przy starcie będzie rozstawione miasteczko i stakeout czyli psi parking, gdzie z bliska będzie można przyjrzeć się przygotowaniom do zawodów. – Tu psów będzie jeszcze więcej niż tych startujących ponieważ jak prawdziwi zawodnicy mają one swoich zmienników – wyjaśnia Winiarek-Miętus. Atmosfera na psim parkingu jest niesamowita. Zniecierpliwieni zawodnicy wyją w oczekiwaniu na swój przejazd.

Wyjątkowo nocą

Podczas zawodów odbędzie się jedyny w Polsce nocny etap wyścigu. Zawodnicy będą zmagać się z przyrodą, mrozem i śniegiem, a jedynym źródłem światła będą niewielkie latarki czołowe z których korzystać będą mogli maszerzy.

Start zawodów 10 stycznia o godzinie 11. Wyścigi potrwają do 13 stycznia.

Autor: tb,bieru//kv / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: