44 lata temu do sklepów trafiły kolorowe telewizory. "Marzeniem wszystkich był wtedy radziecki Rubin"

Kolorowy telewizor chcieli mieć wszyscy.Kosztował majątek - równowartość rocznej pensjiNarodowe Archiwum Cyfrowe

"Od kilku tygodni już jest czynny we Wrocławiu pierwszy telewizor odbierający program kolorowy. (…) Co czwartek od godz. 18, a czasem i po godz. 20 nadawane są programy kolorowe" - czytamy w archiwalnym numerze "Słowa Polskiego" z listopada 1971 roku. Szczęśliwcem był pan Kazimierz, mieszkający przy ul. Zielińskiego. Jego nowoczesny odbiornik powstał w ZSRR i nazywał się Raduga. W sklepach kolorowe telwizory pojawiły się dopiero kilka dni później. To było wtedy wielkie wydarzenie. O dostawach informowała prasa.

Otwarcie Polski na zachód – charakterystyczne dla epoki Gierka – pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie 16 marca 1971 pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM. Z czasem był to standard przyjęty we wszystkich krajach demokracji ludowej. Początkowo transmisje kolorowe nadawane były raz w tygodniu, od 6 grudnia 1971 codziennie w kolorze pojawiała się transmisja z obrad zjazdu PZPR. dziennikarstwo.uni.wroc.pl

Życie maniaka telewizyjnego pod koniec lat 60. nie było łatwe. Odbiorniki były drogie i reglamentowane. W dodatku tylko czarno-białe. Zmieniło się to w 1971 roku. To właśnie jesienią tego roku we Wrocławiu zaczął działać pierwszy telewizor, który odbierał program kolorowy. Była to radziecka Raduga. Po polsku "tęcza".

Barwny teleodbiornik wrocławianina pana Kazimierza stał się sensacją nie tylko wśród mieszkańców ul. Zielińskiego. "Jaki jest odbiór?" – pytali dziennikarze. Na nurtujące ich zagadnienie odpowiadał inżynier Józef Chara. Specjalista, który na co dzień zajmował się naprawą telewizorów i radioodbiorników. "W zasadzie program jest dobry technicznie, chociaż trzeba stwierdzić, że wymogi dla dobrego odbioru programu kolorowego są znacznie wyższe niż dla czarno-białego" – wyjaśniał "Słowu Polskiemu". I zapowiadał: telewizja kolorowa będzie się rozwijać. Ta pewność spowodowała, że pan Józef zaczął się przygotowywać do obsługi klientów. "Bo, rzecz oczywista, im bardziej skomplikowany jest mechanizm, tym łatwiej o jakieś uszkodzenia".

Samowolne naprawy śmiertelnie niebezpieczne

Kolorowych odbiorników przybywało, podobnie jak problemów związanych z ich użytkowaniem. Wszelkie naprawy telewizorów Rubin, dokonywane przez samozwańczych mechaników, groziły nawet śmiercią. Wszystko przez wysokie napięcie.

Przewieźć telewizor do specjalisty od naprawy też nie było łatwo, bo sprzęt ważył kilkadziesiąt kilogramów.

- Dlatego do domów przyjeżdżali mechanicy, którzy na miejscu dokonywali prac - wspomina pani Ewa, która swój kolorowy telewizor dostała sposobem. - Wszystko dzięki koleżance, która wyszła za mąż. Przywilejem młodych małżeństw był łatwy dostęp do odbiornika. Oni potrzebowali pieniędzy, my chcieliśmy mieć telewizor i tak dobiliśmy targu. Takie były czasy, a dziś telewizor można dostać w kiosku na rogu - śmieje się kobieta, której Rubin służył jeszcze na początku lat 90.

Jeden z modeli telewizora Rubin, który był dostępny na rynkuAndshel | Wikipedia (CC BY SA 2.0)

Kto miał już telewizor, ale marzył o nowym sięgał po "wyszukane techniki" kombinatorskie. – Żeby cały czas mieć nowego Rubina wystarczyło przykryć go kocem i włączyć. W ten sposób odbiornik się przegrzewał, a w środku zaczynało się palić. Plomby pozostawały nienaruszone i można było oddać go na gwarancję – wspomina Sylwester z Wrocławia. Gwarancja obowiązywała przez 12 miesięcy. Ci, którzy sposobem postanowili zdobyć nowy telewizor zaczynali działać krótko przed jej końcem.

Niektórzy twierdzą, że radzieckie Rubiny miały tendencję do wybuchania. Częściej jednak zaczynały się palić. Do ich produkcji wykorzystywano m.in. papierowe laminaty, które nie wytrzymywały wzrostu temperatury.

Wnętrze legendarnego telewizora nazywanego "klejnotem ZSRR"Andshel | Wikipedia CC BY-SA 3.0

"Co czwartek od godz. 18, czasem po godz. 20"

Różnica między czarno-białą, a kolorową telewizją? Oczywiście, upragnione przez Polaków barwy na ekranie. Jednak z nimi było różnie. Natężenie barwy żółtej, zielonej i niebieskiej regulowało się samodzielnie poprzez ustawianie trzech gałek. - Kto miał dobre oko ten miał ładny kolor - wspominają dziś posiadacze tamtych teleodbiorników. Nie tylko barwny obraz, ale jak podkreślał dziennik także waga. Ta sięgała 75 kilogramów. W domu trzeba było mieć sporo miejsca na wielkogabarytowy odbiornik.

- Olbrzymie były jak szafa, no i szersze niż dłuższe - opowiada pani Ewa. Nie tylko wielkość i waga kolorowych teleodbiorników przyprawiała mieszkańców polskich miast o ból głowy. Niektórzy wspominają, że w mieszkaniach o słabszej instalacji elektrycznej przy włączaniu Rubina przygasało światło. A posiadanie kolorowego odbiornika wcale nie oznaczało pożegnania z czarno-białą wizją. "Od kilku tygodni już jest czynny we Wrocławiu pierwszy telewizor odbierający program kolorowy. (…) Co czwartek od godz. 18, a czasem i po godz. 20 nadawane są programy kolorowe" - emocjonowali się dziennikarze "Słowa Polskiego" w listopadzie 1971 roku. Telewizor działał we francuskim systemie SECAM - pierwszym europejskim systemie telewizji kolorowej.

Kolorowe telewizory znajdowały się m.in. w szkolnych świetlicachNarodowe Archiwum Cyfrowe

O możliwości zakupu informowały gazety

Mimo tych mankamentów kolorowe telewizory były w cenie. O ich pojawieniu się w sprzedaży systematycznie donosiły lokalne dzienniki. "W przyszłym tygodniu mieszkańcy Wrocławia będą mogli kupić telewizory produkcji radzieckiej marki Rubin 401-1 odbierające program barwny" – informowało "Słowo Polskie" 25 listopada 1971 roku. Początkowo kolorowe telewizory można było kupić tylko w jednym sklepie Zakładu Usług Radiowych i Telewizyjnych na terenie miasta, a oglądać można było je w trzech innych placówkach. Wybór nie był duży. Jedna z wersji sprzedawana była za 25 tys. złotych, druga była droższa o tysiąc złotych. To był olbrzymi wydatek, tyle mniej więcej wynosiła wtedy średnia roczna pensja.

Dziś telewizory Rubin są eksponatami w muzeach poświęconych życiu w PRLMuzeum Życia Minionej Epoki "Czar PRL"

Lokalne media zapraszały też na pokazy możliwości telewizji kolorowej. "O perspektywach rozwoju ich produkcji, sprzedaży i w ogóle odbioru kolorowej telewizji mówić będziemy na spotkaniu w najbliższy czwartek 2 grudnia" - zachęcała "Gazeta Robotnicza".

Wagon papieru toaletowego za wagon telewizorów

Telewizory czasem były równie wartościowe, co deficytowy wtedy papier toaletowy. – Mój dziadek był prezesem Gminnej Spółdzielni, która dostała wagon papieru toaletowego. Natomiast prezes sąsiedniego GS dostał wagon telewizorów. Panowie postanowili dobić targu i wymienili papier za telewizory – mówi Grzegorz, którego dziadek szefował jednej ze spółdzielni na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego.

Niektórzy tak bardzo pragnęli kolorowego telewizora, że jechali do niego aż do ZSRR. - Wsiadało się do pociągu i jechało po telewizor. To były tzw. pociągi telewizyjne, nie można było usiąść na siedzeniu, bo wszędzie stały odbiorniki - wspomina Sylwester, który takim pociągiem sam wyruszył po upragniony telewizor.

Dziś zabytkowe już Rubiny można kupić na internetowych aukcjach. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Były też polskie telewizory kolorowe, takie jak Neptun, Jowisz czy OTVC.

Zdjęcia użyte w tekście pochodzą m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Regał ze sprzętem RTV - rok 1974 Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwszy kolorowy telewizor w stolicy Dolnego Śląska miał mieszkaniec ul. Zielińskiego:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości

Trzy osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne w wypadku autokaru w okolicach Hadsel w Norwegii. Pojazd wpadł w poślizg i zsunął się ze skarpy do lodowatej wody. Policja przekazała, że warunki drogowe w chwili wypadku były bardzo trudne.

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy spodziewane są opady marznące, które mogą spowodować szklankę na drogach. Zagrożenie stanowić mają również gęste mgły.

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Flagowy przewoźnik Izraela El Al poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji". W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi "ponowną ocenę sytuacji". Decyzja ma związek z doniesieniami, że samolot w Kazachstanie zestrzeliła rosyjska rakieta.

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Źródło:
PAP

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

W dniu Bożego Narodzenia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stolicy Mozambiku wybuchła rebelia. W jej wyniku z zakładu karnego uciekło co najmniej 6 tysięcy osadzonych. 33 więźniów zginęło, a 15 zostało rannych podczas starć z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef miejscowej policji. W kraju trwają zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

Źródło:
PAP

W trakcie czwartkowego nalotu Izraela na lotnisko w Sanie pociski uderzyły "metry" od odwiedzającego Jemen szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w mediach społecznościowych, że on i jego współpracownicy są bezpieczni.

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24