TVN24 | Wrocław

Opole. Prowadził agencję towarzyską. Zabierał kobietom połowę pieniędzy, w 10 lat zarobił prawie milion

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib//rzw
Źródło:
PAP
Grupa działała na terenie Opola
Grupa działała na terenie OpolaGoogle Earth
wideo 2/8
Google EarthGrupa działała na terenie Opola

Prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko czterem osobom podejrzanym o zarabianie na prostytucji w Opolu. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Uważany za organizatora procederu 44-letni Paweł M., który w swoim hotelu udostępniał pokoje, gdzie dochodziło do spotkań, został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Paweł M. według ustaleń śledczych w latach 2010-2020 zarobił około 900 tysięcy złotych na usługach seksualnych oferowanych przez kilkanaście kobiet. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar, podejrzany miał pobierać od prostytutek 50 proc. ceny usługi, która wynosiła od 200 do 350 zł.

- Na przestrzeni lat Paweł M. zaangażował w przestępczy proceder dalsze osoby, co niejako było konsekwencją profesjonalizacji przestępczego przedsięwzięcia. W stworzonej przez niego strukturze funkcjonował podział zadań, a do poszczególnych uczestników procederu należało: werbowanie i nakłanianie kobiet do uprawiania prostytucji (w tym przez portale internetowe), rozliczanie uzyskanych z procederu korzyści, organizacja i transport klientów, a także transport kobiet do miejsca świadczenia usług oraz ochrona lokalu. Jak dotychczas ustalono, przez lokal Pawła M. przewinęło się w latach 2010-2020 co najmniej 15 kobiet - przekazał prokurator Bar.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Areszty i dozory

W październiku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali czworo podejrzanych. Paweł M. usłyszał zarzuty założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią, czerpania korzyści majątkowych z prostytucji oraz nakłania do niej. Oprócz niego zarzutami objęto jeszcze troje podejrzanych (w tym dwie kobiety). Jak informuje prokuratura, w swoich wyjaśnieniach podejrzani przyznali się do udziału w zarzucanych im przestępstwach.

- Przychylając się do wniosku prokuratora, Sąd Rejonowy w Opolu orzekł o tymczasowym aresztowaniu Pawła M. na trzy miesiące. Natomiast wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, jak dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Za przestępstwo założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei występki stręczycielstwa i sutenerstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na fakt, że podejrzani uczynili sobie z popełniania przestępstwa stałe źródło dochodu i że działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kara pozbawienia wolności za to przestępstwo może zostać im nadzwyczajnie obostrzona do 7 lat i 6 miesięcy - powiedział prokurator.

Z uwagi na możliwość orzeczenia wobec Pawła M. karnoprawnych sankcji o charakterze majątkowym (grzywna, przepadek równowartości korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa) prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach podejrzanego, w tym na nieruchomości, na której położony jest lokal, gdzie prowadzona była przestępcza działalność.

Autor:ib//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości