Mopki, podkowce, nocki łydkowłose - dolnośląskie skrzydlate śpiochy mają już wygodne sypialnie. W bunkrach, sztolniach i górskich jaskiniach ekolodzy zamontowali nietoperzom specjalne kraty, żeby nikt ich nie obudził z zimowego snu.
- Stalowe kraty zamontowaliśmy w wejściach do poniemieckich bunkrów, w okolicach Wrocławia i Milicza, żeby ochronić nasze nietoperze - tłumaczy Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dolnośląskie gacki należą bowiem do najrzadszych i najbardziej zagrożonych w całej Unii Europejskiej - dodaje.
Specjalne kratki mają zabezpieczyć przed ciekawskimi turystami, zaglądającymi do sypialni nietoperzy - do jaskiń, grot, czy podziemnych, starych korytarzy.
Spokojna hibernacja
- A wybudzony z zimowej hibernacji nietoperz może nie przetrwać - tłumaczy Borkacki. - W naszym regionie jest mnóstwo miejsc, obfitujących w historyczne ślady kopalnictwa, wiele starych szybów, korytarzy. Wszystkie te zakątki to idealne miejsce na zimową drzemkę - dodaje.
Na remonty sypialni najlepsze są wakacje. Wtedy gacki wylatują z podziemi i zajmują się wychowaniem młodych, a ekolodzy mają szansę przeprowadzić gruntowną renowację pomieszczeń.
- Czyli oczyszczanie z rdzy i starej farby, wymianę lub naprawę zniszczonych elementów konstrukcyjnych i wstawianie nowych krat - wylicza Borkacki.
Unia doceniła
Niektóre z ulubionych schronień dolnośląskich nietoperzy są już uznane za wyjątkowo cenne w skali całej Europy i zabezpieczone programem Natura 2000. To tam można spotkać mopki, nocki duże, nocki Bechsteina, noceki łydkowłose czy orzęsione, należące do najrzadszych i najbardziej zagrożonych w całej UE.
- Dolny Śląsk ma największą w kraju liczbę zabezpieczonych letnich i zimowych stanowisk nietoperzy - mówi Borkacki. - Przed zimą planujemy jeszcze zamontować kratki w nieczynnych sztolniach, w Izerach, Karkonoszach i Górach Sowich.
Projekt ochrony nietoperzy realizują ekolodzy ze stowarzyszenia pro Natura.
Autor: bieru/mz / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu