Agencja ratingowa Fitch ostrzega: jeśli do 2013 roku nie uda się zmniejszyć długu, miasto może uzyskać gorsze oceny. Fitch na razie utrzymuje dobrą ocenę finansów miasta, ale zmienia perspektywę ratingową na negatywną. Urzędnicy odpierają zarzuty ekspertów i są wyjątkowo dobrej myśli.
W przyszłym roku Wrocław może mieć poważne problemy z zadłużeniem - ostrzegają analitycy z agencji ratingowej Fitch. Według ich oceny, miasto do 2013 nie upora się ze zmniejszeniem długu. Choć eksperci agencji utrzymali ocenę miasta na poziomie BBB+, to zmienili jego perspektywę ratingową: ze stabilnej na negatywną. W przyszłości może to spowodować pogorszenie ocen, skutkując dalszymi problemami finansowymi miasta.
- Ocenia nie jest drastyczna. Rating został utrzymany na poziomie inwestycyjnym - odpiera zarzuty Magdalena Komers, dyrektor Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Obniżenie perspektywy jest ogólnym odzwierciedleniem sytuacji w kraju. W życiu mieszkańca Wrocławia to nic nie zmieni - dodaje.
Eksperci ostrzegają...
Specjaliści z kolei biją na alarm. Bezpośrednie zadłużenie Wrocławia jest blisko ustawowej granicy 60% dochodów, a w przyszłości kolejne inwestycje mogą tylko powiększyć dług.
- Obniżenie perspektywy ratingowej spowoduje gorsze warunki kredytowe dla miasta - tłumaczy ekonomista prof. Marian Noga. - Dla przeciętnego Kowalskiego może to oznaczać, że zaplanowane inwestycje mogą być w pewnych punktach zagrożone. Miasto będzie miało mniejsze kredyty i tym samym mniej pieniędzy – dodaje.
... a urzędnicy odpierają.
Urzędnicy wrocławskiego magistratu są jednak dobrej myśli. Przewidują wzrost dochodów podatkowych miasta i uspokajają, że banki prowadzą własne oceny.
- Banki dokonują swojej wiarygodności miasta. Otrzymujemy kredyty na bardzo dobrych warunkach – tłumaczy Komers.
Odpierając opinie ekonomistów, urzędnicy twierdzą, że obniżenie oceny perspektywy ratingowej wynika ze zbytniej ostrożności agencji.
- Dawniej agencje bardziej nonszalancko podchodziły do ocen ratingowych, teraz są bardziej ostrożne – wyjaśnia urzędniczka. - W naszej ocenie ryzyka nie ma – twierdzi.
- Możemy się spierać z tym, czy agencja ratingowa postąpiła słusznie czy nie. Niestety rynki finansowe patrzą na to, co robi agencja ratingowa – przestrzega prof. Noga.
"Przyzwoity wynik"
Według czterostopniowej skali ratingowej agencja Fitch oceniła Wrocław w kategorii inwestycyjnej.
- To zupełnie przyzwoity wynik - ocenia prof. Noga.
Ocena BBB+ jest najbliższa ogólnej ocenie ratingowej Polski.
Autor: balu//ec/k
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl | Daniel Rudnicki