TVN24 | WOŚP 2022

WOŚP 2022. Od Spitsbergenu po Tokio. Orkiestra gra na całym świecie

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Orkiestra od Spitsbergenu po Tokio
Orkiestra od Spitsbergenu po TokioTVN24 Łódź
wideo 2/31
wosp1

Nie straszny im mróz, noc polarna ani fakt, że od głównego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzieli ich dwa i pół tysiąca kilometrów. Badacze z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund na Spitsbergenie grają z Orkiestrą. Podobnie zresztą, jak wolontariusze, którzy szykują się do finału w Tokio. Bo WOŚP po raz kolejny będzie grać na całym świecie.

Strefę czasową mają tą samą, pogodę - przynajmniej tymczasowo też. Znajdujący się w stacji polarnej im. Stanisława Siedleckiego w Hornsund naukowcy szykują się już do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbędzie się on w nocy, bo na wyspie Spitsbergen trwa noc polarna. Koncertów wśród śnieżnych szczytów nie będzie, będą za to licytacje.

Podczas internetowych aukcji można kupić między innymi worek na - przydatną podczas wspinaczki - magnezję, ale też unikatowy kubek na noc polarną.

- To limitowana edycja, z misiem polarnym, który ma zamknięte oczy. Produkowano go w czasie nocy polarnej, więc może komuś się przysnęło - żartowali polscy naukowcy z bazy na Spitsbergenie w rozmowie na antenie TVN24. I podkreślali: - Kwestowanie nie wchodzi u nas w grę, bo doszliśmy do wniosku, że chyba nawet nie mamy ze sobą pieniędzy żeby wrzucić je do puszki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Tokijski bigos i olimpijskie gadżety

Siedem tysięcy kilometrów od Oceanu Arktycznego, w Tokio, również praca wre. Edyta Dziemińska z tamtejszego sztabu opowiadała, że w metropolii przygotowuje się dziesięciu wolontariuszy.

Orkiestra gra na całym świecie
wosp2

- Może nie zrobimy tak dużego show, jak w Polsce, bo jesteśmy jednym z najmniejszych sztabów. Przygotowaliśmy za to ponad 90 różnych licytacji - podkreślała Edyta Dziemińska.

Do kupienia są między innymi gadżety po zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w stolicy Japonii:

- Mamy między innymi piłkę podpisaną przez Igę Świątek, jest też kubek podpisany przez polską drużynę pływacką. Są wreszcie polskie przysmaki, których w Tokio brakuje. Kupić można na przykład polski bigos - mówiła przedstawicielka sztabu.

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24

W ciągu 29. finałów WOŚP zebrano i wydano na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych. Dzięki zbiórce udało się kupić ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości