"Pierwszy gejowski prezydent"

TVN24

Aktualizacja:
NewsweekOkładka nowego wydania amerykańskiej edycji Newsweeka

Barack Obama jako gejowski "święty" z tęczową aureolą nad głową ozdabia okładkę najnowszego wydania amerykańskiego "Newsweeka". Podpis pod fotomontażem głosi "Pierwszy gejowski prezydent", co jest odwołaniem do niedawnego oświadczenia Obamy, iż popiera związki tej samej płci.

Okładka nowego "Newsweeka" została udostępniona w niedzielę, aby wywołać kontrowersje i zainteresowanie, przed pojawieniem się tygodnika w kioskach w poniedziałek. Za tytułem "Pierwszy gejowski prezydent" kryje się felieton znanego z ostrego języka komentatora Andrew Sullivana, który otwarcie przyznaje się do swojej homoseksualności.

Wyznawca prezydenta

Według autora, oświadczenie Obamy na temat związków homoseksualnych ma znacznie historyczne, a prezydent wiele lat "dojrzewał" do jego wygłoszenia. Sulilivan dowodzi też, iż Obama ma wiele wspólnego z środowiskiem homoseksualnych. "Tak jak on musiał najpierw odkryć swoją osobowość jako czarny i pojednać się ze swoją białą rodziną, tak samo gej odkrywa swoją homoseksualną tożsamość i musi pojednać się z swoją heteroseksualną rodziną" - twierdzi felietonista.

Wyraźnie poruszony i zadowolony z "coming outu" Obamy i podkreśla jego znaczenie. "To więcej niż tylko krok powodowany logiką. Prezydent odrzucił strach i jest gotowy na polityczne skutki swojej decyzji" - pisze Sullivan i dodaje: "To właśnie dlatego go wybraliśmy. To jest ta 'zmiana', w którą wierzyliśmy".

Wyścig okładek

"Newsweek" nie jest jedynym który na okładce celebruje oświadczenie Obamy, ale robi to w najdalej idący sposób. Na przykład najnowsze wydanie magazynu "The New Yorker" będzie miało na okładce Biały Dom z kolumnadą w kolorach tęczy.

"Gejowski" Obama to nie jedyna kontrowersyjna okładka w USA w ostatnich dniach. W minionym tygodniu Stany Zjednoczone zaszokował "Time", który umieścił na swojej stronie tytułowej zdjęcie kobiety karmiącej piersią trzylatka, czym wywołał burzliwą dyskusję.

Źródło: Huffington Post