"W odpowiedzi na apel stowarzyszenia skupiającego pacjentów chorych na EB wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny z politykę lekową, zadeklarował chęć spotkania się i rozmowy w tej sprawie" - pisze w komunikacie przesłanym TVN24 resort. W niedzielę "Fakty" TVN opisały historię czteroletniego Krzysia chorego na nieuleczalne, pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Chłopcu pomagają specjalne opatrunki, które teraz będą znacznie droższe.
Od 1 lipca ten koszt prawie się podwoi - może wynieść nawet 10 tysięcy. Wszystko za sprawą nowej listy refundacyjnej, z której wynika, że wzrośnie koszt opatrunków używanych przez chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB).
"Chęć spotkania się i rozmowy"
W piśmie przekazanym TVN24 w poniedziałek, ministerstwo zdrowia przekonuje, że "wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny z politykę lekową, zadeklarował chęć spotkania się i rozmowy w tej sprawie" z osobami skupiającymi pacjentów chorych na EB.
Równocześnie ministerstwo wskazuje, że "zgodnie z obwieszczeniem obowiązującym od 1 lipca br. we wskazaniu: Epidermolysis bullosa (pęcherzowe oddzielanie się naskórka) refundowanych będzie 174 różnych wyrobów medycznych", z czego 16 procent bezpłatnie, a 40 procent za dopłatą od 0,01 zł do 1,97 zł.
Jednak jak wyjaśniała matka Krzysia w rozmowie z reporterem "Faktów", tylko konkretne opatrunki, których cena wzrośnie, są w stanie ukoić ból chłopca oraz nie zrywać skóry bez jednoczesnego krępowania jego ruchów.
Ministerstwo w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek TVN24 pisze jednak, że ceny tych opatrunków mogłyby być niższe, gdyby obniżył je producent.
"Ewentualne obniżenie dopłat pacjenta do opatrunków refundowanych byłoby możliwe poprzez:
- obniżenie urzędowej ceny zbytu - wnioskodawca (producent) ma możliwość składania wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu produktów objętych refundacją. Obniżenie tej ceny powoduje zmniejszenie różnicy między ceną detaliczną a limitem finansowania, więc w kolejnym wykazie produktów refundowanych może zmniejszyć dopłatę pacjenta;
- zmianę podstawy limitu finansowania - jest ona wyznaczana automatycznie i jest uzależniona od wysokości urzędowych cen zbytu opatrunków w danej grupie limitowej oraz od ich obrotu w tej grupie w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia" - czytamy.
Autor: mart / Źródło: TVN24, TVN
Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN, tvn24