Wszyscy ludzie Ziobry w nowej KRS

[object Object]
Zawdzięczają awans ministrowi Ziobrzetvn24
wideo 2/35

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej Krajowej Rady Sądownictwa to ludzie zawdzięczający awans ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. Materiał magazynu "Czarno na białym".

W Sądzie Okręgowym w Krakowie od ponad pół roku urzęduje nowa prezes. 

Dagmarę Pawełczyk-Woicką na stanowisko powołał jej szkolny kolega Zbigniew Ziobro, z którym znajomości ona sama nie ukrywa.

"Znam wszystkich rówieśników z mojej małej, rodzinnej Krynicy. Także Zbigniewa Ziobrę. Razem chodziliśmy do tej samej podstawówki, w liceum do jednej klasy. To była klasa biologiczno-chemiczna" - mówiła "Gazecie Wyborczej" Pawełczyk-Woicka.

Na pytanie, czy był dobrym kolegą, odpowiedziała: "Mam dobre wspomnienia z młodości".

"Jestem zupełnie niezależna, aczkolwiek zależna od opinii kolegów"

Od kwietnia prezes Pawełczyk-Woicka zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa, której jednym z najważniejszych zadań jest obrona niezawisłości i niezależności sędziowskiej. Została wybrana przez polityków rządzącej partii.

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie pytana przez reportera "Czarno na białym", czy 


czuje się człowiekiem ministra Ziobry w KRS-ie, odpowiedziała: - Ja się czuję swoją osobą, ja reprezentuję siebie, jakieś grono sędziów

.

Dopytywana, czy stanowisko zawdzięcza ministrowi, odparła: - Ja jestem zupełnie niezależna, aczkolwiek zależna od opinii kolegów. Mój głos jest tylko jednym głosem - dodała.

Pełnomocnikiem prezes Pawełczyk-Woickiej do Krajowej Rady Sądownictwa był sędzia Dariusz Pawłyszcze, który pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według doniesień medialnych prywatnie jest jej partnerem życiowym. Ona sama też pracowała w resorcie sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobrą za czasów poprzednich i obecnych rządów PiS. Ostatnio w departamencie legislacji.

Dagmara Pawełczyk-Woicka pięć razy starała się o awans do sądów wyższej instancji. Zawsze bezskutecznie. Do momentu, gdy o jej awansie na prezesa sądu w Krakowie przesądził podpis ministra sprawiedliwości.

- Mam wrażenie że jest to osoba, która kieruje się względami politycznymi czy też może ulegać jakimś wpływom ministerstwa sprawiedliwości. Pani prezes dość często w rozmowach powołuje się na rodzaj woli politycznej, która ma być czynnikiem sprawczym - ocenił Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, podwładny prezes Pawełczyk-Woickiej.

Powiązań sędziów z nowej Krajowej Rady Sądownictwa z resortem Zbigniewa Ziobry jest więcej.

 Dziewięciu na piętnastu sędziów w nowej KRS to nowo powołani przez Zbigniewa Ziobrę prezesi lub wiceprezesi sądów, sędziowie delegowani do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości lub reprezentowani w konkursie przez dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości nadzorowanego przez Ziobrę.

Pracował w ministerstwie, ma dyscyplinarkę

Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, dwukrotnie pracował w ministerstwie i ma na swoim koncie dyscyplinarkę za udzielanie wykładów bez zgody prezesa sądu. Mimo to Zbigniew Ziobro mógł powołać swojego byłego podwładnego na prezesa sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

- Tu o jakiejś niezawisłości chyba mowy być nie może. Nasuwa się podejrzenie, że oni mają wykonywać pewną politykę kadrową - ocenił profesor Lech Gardocki, który w KRS jako pierwszy prezes Sądu Najwyższego zasiadał przez 12 lat. Zwrócił uwagę, że trzynastu członków Rady to sędziowie sądów rejonowych, tylko jeden sądu okręgowego i jeden sądu administracyjnego. Nie ma w Radzie ani jednego sędziego Sądu Najwyższego, Sądu Apelacyjnego i Wojskowego.

Wśród sędziów wybranych do KRS-u przez Sejm nie ma też ani jednego profesora. Jest jedynie czterech doktorów nauk prawnych i kilkunastu magistrów.

Profesor Gardocki pytany, czy to ludzie, o których można powiedzieć "autorytety", skomentował: - Mam wrażenie, że gdyby tak było, to chyba bym o nich coś słyszał.

- Jeśli pewne poglądy mogą być nagradzane na przykład tym, że zostanie się członkiem KRS-u, to tym samym to powoduje, że konformiści będą się do tego garnęli - dodał.

"Budzi zastrzeżenia stabilność orzecznictwa"

Krakowski sędzia Paweł Styrna od stycznia decyzją Zbigniewa Ziobry, z którym współpracował za poprzednich rządów PiS w ministerstwie, jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wcześniej jako sędzia sądu rejonowego pięciokrotnie starał się o awans do Sądu Okręgowego i Administracyjnego. Bezskutecznie - między innym za sprawą takich opinii: "Budzi zastrzeżenia stabilność orzecznictwa kształtująca się na poziomie nieprzekraczającym 40 procent [w sprawach apelacyjnych - przyp. red.]. 
(...) Stwierdzono (...) uchybienia, (...) jak na przykład błędnie sformułowane postanowienie wstępne".

To ocena pracy sędziego Styrny w latach 2009-2011, pod którą podpisała się wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Kurdziel.

- Zostałem wybrany do Rady przez parlament, a nie przez ministra sprawiedliwości. Tutaj żadnych związków nie widzę. Jako wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie również nie spotkałem się z jakimikolwiek naciskami ze strony ministerstwa
 - tłumaczył Styrna w TVN24. Podkreślił, że "to jest niezależność".

Rekordzista

O sędzim Dariuszu Drajewiczu można powiedzieć: sędzia rekordzista. O awans z sądu rejonowego do sądów wyższej instancji starał się aż 20 razy. Na początku roku na wiceprezesa sądu okręgowego awansował go Zbigniew Ziobro. Od kwietnia Drajewicz jest członkiem KRS-u. Został zgłoszony przez nowego prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, również powołanego przez ministra sprawiedliwości.

Najlepszej opinii od swojego prezesa Sądu Rejonowego w Jaśle nie otrzymał sędzia Grzegorz Furmankiewicz.

"(...) W orzecznictwie sędziego Furmankiewicza nie wystąpiły doniosłe społecznie lub precedensowe orzeczenia (....) Współpraca z panem Sędzią przez większość sędziów Sądu Rejonowego w Jaśle nie jest oceniana pozytywnie" - czytamy w opinii.

W przypadku Marka Jaskólskiego z Sądu Rejonowego z Poznaniu w ubiegłym roku oddalono lub uchylono prawie połowę rozpoznanych przez niego apelacji.

"Nie mają praktycznego doświadczenia"

- Oni nie mają żadnego doświadczenia praktycznego w tym zakresie - ocenił członków KRS były przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski. - Żaden z nich - z tego, co wiem - nie był delegowany nigdy na przykład do Sądu Najwyższego, więc wyobrażam sobie, że oni nie mają żadnej osobistej refleksji na temat tego, jak praca w Sądzie Najwyższym czy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym wygląda. Na czym tak naprawdę polega rozpoznawanie na przykład skarg kasacyjnych - podkreślił.

Refleksji zabrakło także w KRS w lipcu, gdy decydowano o awansie sędziów sądów powszechnych. 

Gdy posłanka PiS Krystyna Pawłowicz przyniosła tak zwaną "czarną listę sędziów", żaden z członków Rady nie protestował.

Rafał Puchalski, nowy prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie i członek Krajowej Rady Sądownictwa

, pytany, dlaczego nie reagował, powiedział: - Trudno, żebym reagował na przedstawienie listy przez panią poseł, ponieważ była to lista, która była sporządzona i rozesłana na fortach sędziowskich, dyskusyjnych.

Dodał też, że lista była powszechnie znana

.

Reakcji nie było również, gdy podczas rozmów z sędziami na temat ich awansu kluczowe pytanie było, czy Małgorzata Gersdorf jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego.

- To takie pytania, które mają złamać tych kandydatów. W tym sensie są dosyć nieprzyzwoite - ocenił profesor Gardocki.

"Nie ma poczucia, że biorę udział w politycznej rozgrywce"

Leszek Mazur, przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa,
 pytany, czy nie ma poczucia, że bierze udział w politycznej rozgrywce, odpowiedział, że nie. - Mam poczucie, że biorę udział w przedsięwzięciu, które ma istotne uzasadnienie i te zmiany, których próbuje się dokonać, są oczekiwane przez społeczeństwo - zaznaczył.

Brat Leszka Mazura jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Katowicach powołanym przez ministra sprawiedliwości.

Dariusz Zawistowski zrezygnował z stanowiska szefa KRS w styczniu, bo jego zdaniem i zdaniem poprzedniej rady wybór sędziów do tej instytucji przez polityków był niezgodny z prawem.

Opinia publiczna nie dowiedziała się, kto poparł kandydatury obecnych sędziów w KRS. List poparcia Kancelaria Sejmu nie ujawniła nawet na żądanie sądu prowadzącego proces o prawo do informacji.

- Ta lista powinna być ujawniona. Jeżeli tego się nie robi, to rodzi to tylko spekulacje, bo są takie głosy, że być może ci sędziowie wybrani do Rady sobie wzajemnie udzielali na tym etapie poparcia. Są też takie głosy, że może duża liczba podpisów pochodzi od sędziów, którzy byli delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości - podkreślił Zawistowski.

Autor: js//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Drony, które w ostatnim czasie obserwowano w New Jersey i okolicach to w ocenie amerykańskich służb maszyny hobbystyczne, komercyjne i policyjne, działające w pełni legalnie - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Spekulował, że obecne poruszenie jest wynikiem tego, iż "więcej ludzi zaczęło spoglądać w niebo".

Tajemnicze drony w USA, tysiące zgłoszeń. Jest komentarz Białego Domu

Tajemnicze drony w USA, tysiące zgłoszeń. Jest komentarz Białego Domu

Źródło:
PAP

- Prezydent wraca do swojej mocnej i wyrazistej retoryki, myślę, że chyba niepotrzebnej w naszej debacie publicznej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się do słów Andrzeja Dudy dotyczących decyzji Państwowej Komisji Wyborczej. Dodał też, że "być może potrzebna jest szybka nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym".

"Przepraszam, czy tymi złogami są czterdziestolatkowie?". Bodnar o słowach prezydenta

"Przepraszam, czy tymi złogami są czterdziestolatkowie?". Bodnar o słowach prezydenta

Źródło:
TVN24

1028 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wskazała rosyjskiego generała Igora Kiriłowa, szefa oddziałów ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej, jako podejrzanego o spowodowanie masowego użycia zakazanej broni chemicznej przeciwko ukraińskim żołnierzom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie atakowali zakazaną bronią. SBU ustaliła, kto za to odpowiada

Rosjanie atakowali zakazaną bronią. SBU ustaliła, kto za to odpowiada

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok uniewinniający wobec dwojga wcześniej skazanych, w tym byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego, za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku. Wobec trzeciego urzędnika utrzymano uniewinnienie - poinformowała rzeczniczka do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewa Leszczyńska-Furtak.

Tomasz Arabski uniewinniony w sprawie organizacji lotu do Smoleńska

Tomasz Arabski uniewinniony w sprawie organizacji lotu do Smoleńska

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump wskazał, że to Turcja stoi za rebeliantami, którzy obalili Baszara al-Asada. Nie przesądził jednak, czy po objęciu urzędu pozostawi amerykańskich żołnierzy w Syrii.

Trump: ja wiem, kto stoi za syryjskimi rebeliantami

Trump: ja wiem, kto stoi za syryjskimi rebeliantami

Źródło:
PAP

PKW odroczyła decyzję w sprawie sprawozdania finansowego PiS. Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym w sprawie ministra nauki Dariusza Wieczorka. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 17 grudnia.

PKW odracza decyzję, rozmowa o przyszłości Wieczorka, kanclerz bez wotum zaufania

PKW odracza decyzję, rozmowa o przyszłości Wieczorka, kanclerz bez wotum zaufania

Źródło:
PAP, TVN24

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Zmarł wieloletni samorządowiec, a także były poseł na Sejm Sławomir Marczewski (SLD) - przekazał w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Marczewski miał 74 lata.

Zmarł samorządowiec i były poseł SLD Sławomir Marczewski  

Zmarł samorządowiec i były poseł SLD Sławomir Marczewski  

Źródło:
PAP

Ukraina posiada broń laserową, przy pomocy której można zestrzelić cele znajdujące się na wysokości ponad dwóch kilometrów nad ziemią - powiedział ukraiński dowódca sił dronowych Wadym Sucharewski. Agencja Reutera przekazała, że broń została nazwana "trójząb" i prawdopodobnie została wyprodukowana w kraju.

Ukraiński "trójząb". Dowódca: mamy broń laserową do zestrzeliwania celów powietrznych

Ukraiński "trójząb". Dowódca: mamy broń laserową do zestrzeliwania celów powietrznych

Źródło:
Reuters

Pentagon poinformował, że północnokoreańskie siły przystąpiły do walki u boku sił rosyjskich w Kursku. Jak opisał Reuters, Waszyngton otrzymał sygnały, że żołnierze Kima zginęli i zostali ranni.

Żołnierze Korei Północnej u boku Rosjan w Kursku. Pentagon potwierdza straty

Żołnierze Korei Północnej u boku Rosjan w Kursku. Pentagon potwierdza straty

Źródło:
Reuters, PAP

Estoński rząd oznajmił, że dwanaście krajów zachodnich uzgodniło środki mające na celu "zakłócenie i odstraszenie" działań rosyjskiej "floty cieni", aby zapobiec naruszeniom sankcji i zwiększyć koszty wojny po stronie Moskwy.

Będą kontrole rosyjskiej "floty cieni" na Bałtyku

Będą kontrole rosyjskiej "floty cieni" na Bałtyku

Źródło:
PAP

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała, po zawetowaniu przez Węgry projektu sankcji na władze Gruzji, że było to "jej pierwsze węgierskie weto" i - jak się spodziewa - nie ostatnie. Propozycję sankcji przeciwko Gruzji odrzucił również premier Słowacji Robert Fico. Zaznaczył, że Unia Europejska powinna zaangażować się w utrzymanie umowy z Ukrainą dotyczącą tranzytu gazu.

Kallas chce sankcji przeciwko władzom Gruzji. Napotkała "pierwsze węgierskie weto"

Kallas chce sankcji przeciwko władzom Gruzji. Napotkała "pierwsze węgierskie weto"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z przewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. Jak zapowiadał wcześniej, rozmowa miała dotyczyć ministra nauki Dariusza Wieczorka. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że Czarzasty bronił ministra, a premier dał mu czas na podjęcie decyzji do piątku. W poniedziałek Wirtualna Polska poinformowała o uchybieniach w oświadczeniu majątkowym Wieczorka. Wcześniej dziennikarze ustalili też, że minister ujawnił dane sygnalistki, która przekazała mu informacje o nieprawidłowościach na jej uczelni.

Ważą się losy ministra nauki. Rozmowa Tuska i Czarzastego

Ważą się losy ministra nauki. Rozmowa Tuska i Czarzastego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, WP, PAP

- Jest mi smutno, że doprowadziliśmy nasze państwo do takiej sytuacji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Źródło:
TVN24

Niezależny portal Meduza informuje, że rosyjski sędzia Włodzimierz Kiriłł Nikiforow, który odrzucił skargi opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na kolonię karną, otrzymał awans. Dekret w tej sprawie podpisał Władimira Putina.

Sędzia, który odrzucał skargi Nawalnego, dostał awans. Dekret Putina

Sędzia, który odrzucał skargi Nawalnego, dostał awans. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien być gotowy na zawarcie jakiejś formy umowy z Władimirem Putinem, aby zakończyć trwającą prawie trzy lata wojnę na Ukrainie. - To się musi skończyć - oświadczył przyszły gospodarz Białego Domu.

Trump: Zełenski powinien być przygotowany na umowę z Putinem

Trump: Zełenski powinien być przygotowany na umowę z Putinem

Źródło:
Reuters, PAP

Na dużym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Nad morzem w porywach może wiać do niemal 100 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie do wtorkowego poranka.

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że przestępstwem jest niezatwierdzenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów z 2023 roku. PKW odroczyła rozstrzygnięcie w tej sprawie. - Ta hydra postkomunistyczna, która cały czas broni i podkarmia pozostałości komunistycznych łże-elit w Polsce, dzisiaj dała po raz kolejny głos, jak rozumiem, w PKW - skomentował z kolei prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: postkomunistyczna hydra dała dziś głos w PKW

Prezydent: postkomunistyczna hydra dała dziś głos w PKW

Źródło:
PAP

- Porażka rządu Olafa Scholza w głosowaniu w Bundestagu przybliża Niemcy do przedterminowych wyborów. Jeśli obecne sondaże się utrzymają, do władzy wróci wielka koalicja: sojusz chadecji i SPD pod przewodnictwem kanclerza Friedricha Merza - oceniła dr Agnieszka Łada-Konefał, wiceszefowa Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich.

Koniec rządu "sygnalizacji świetlnej". Co dalej?

Koniec rządu "sygnalizacji świetlnej". Co dalej?

Źródło:
PAP

- Jestem gotowa do objechania całej Polski i do wykonania tej roboty - zadeklarowała w "Kropce nad i" w TVN24 Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, która jest kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. Skomentowała też słowa prezydenta Andrzeja Dudy po decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów z 2023 roku.

"Czasami brak mi słów. To jest jeden z tych momentów"

"Czasami brak mi słów. To jest jeden z tych momentów"

Źródło:
TVN24

W chrześcijańskiej prywatnej szkole w Madison w stanie Wisconsin doszło do strzelaniny. Jak przekazała policja, trzy osoby - w tym podejrzany - nie żyją.

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole. Są ofiary śmiertelne

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
CNN, Reuters, PAP

Bezradność i frustracja mieszkańców wsi pod Poznaniem. Mówią, że w powietrzu nad posesjami latają kule, a hałas nie pozwala na normalne życie. Chodzi o strzelnicę. Według jej właściciela wszystko jest zgodnie z przepisami, a za zagubione kule mogą odpowiadać myśliwi.

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej. Adamczyk w pozwie kwestionował między innymi powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta - poinformowało biuro prasowe publicznego nadawcy.

Sąd oddalił pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej

Sąd oddalił pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej

Źródło:
PAP

Burmistrz Bodzentyna (woj. świętokrzyskie) przelał szkołom pieniądze na wypłaty dla nauczycieli. Gminą ma wkrótce rządzić komisarz powołany przez premiera, bo lokalne władze od kilku miesięcy paraliżuje spór o budżet samorządu oraz pustki w kasie gminy. Przelanie środków na konta szkół po bezowocnej awanturze na radzie miejskiej budzi jednak wątpliwości prawne, dlatego burmistrz ostrzegł dyrektorów.

Burmistrz przelał pieniądze szkołom, ale ostrzegł przed wypłacaniem ich nauczycielom

Burmistrz przelał pieniądze szkołom, ale ostrzegł przed wypłacaniem ich nauczycielom

Źródło:
tvn24.pl

Zgony trzech mężczyzn z fabryki baterii Northvolt w Skelleftea na północy Szwecji nie miały związku z narażeniem na jakąkolwiek niebezpieczną substancję - poinformowała lokalna policja. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Seria zgonów pracowników fabryki po powrocie z pracy. Policja zdecydowała w sprawie śledztwa

Seria zgonów pracowników fabryki po powrocie z pracy. Policja zdecydowała w sprawie śledztwa

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Samera A. i Marcina O., byłych członków zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh z Grupy Orlen - przekazała w poniedziałek prokuratura. Jak wyjaśniono, są oni podejrzani o działanie na szkodę tych spółek.

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Źródło:
tvn24.pl

Straż pożarna w amerykańskim Redlands poinformowała w mediach społecznościowych o niecodziennym zdarzeniu. Samochód z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w ścianę lokalnego klubu fitness, przebił ją i wpadł do basenu. Lekkie obrażenia odniósł kierowca pojazdu.

Samochód przebił ścianę klubu fitness i wjechał do basenu. Nagranie

Samochód przebił ścianę klubu fitness i wjechał do basenu. Nagranie

Źródło:
CNN, ABC, tvn24.pl

Do dramatycznych scen doszło w jednej z restauracji w Olsztynie, gdzie dusiło się trzymiesięczne dziecko. Zareagował policjant z mrągowskiej komendy, który usłyszał krzyk kobiety. Dzięki jego opanowaniu i wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dziecko odzyskało oddech i już przytomne trafiło pod opiekę lekarzy.

Dramatyczne sceny w restauracji. "Ona się dusi". Uratował trzymiesięczne niemowlę. Nagranie

Dramatyczne sceny w restauracji. "Ona się dusi". Uratował trzymiesięczne niemowlę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Rzeźba "Granitowe spojrzenie" nie będzie dłużej stała na placu Wileńskim. W poniedziałek została usunięta z betonowego cokołu z napisem "Ofiarom Rzezi Pragi". Jej wywóz był planowany. Zgodnie z umową zawartą z północnopraskim urzędem ma ona trafić w miejsce wybrane przez jej autora.

Wywieźli rzeźbę z placu Wileńskiego

Wywieźli rzeźbę z placu Wileńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Redakcja TVN24 wręczyła w poniedziałek nagrody w wewnętrznym Konkursie Reporterskim imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach.

Nagroda imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika za 2024 rok. Zobacz wyróżnione materiały

Nagroda imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika za 2024 rok. Zobacz wyróżnione materiały

Źródło:
tvn24.pl

Filipinka skazana w Indonezji na karę śmierci za przemyt narkotyków po niemal 15 latach wróci do ojczyzny - informują indonezyjskie władze. Kobieta kilka lat temu dzięki staraniom filipińskich władz w ostatniej chwili uniknęła egzekucji, a teraz ma pomóc w śledztwie przeciwko gangom narkotykowym.

W ostatniej chwili uniknęła rozstrzelania. Po niemal 15 latach wraca do domu i dzieci

W ostatniej chwili uniknęła rozstrzelania. Po niemal 15 latach wraca do domu i dzieci

Źródło:
Reuters, CNN, The Independent, tvn24.pl

Pasażerka pociągu wyciągnęła na peron wózek i chciała zabrać dwuletniego syna, ale wtedy drzwi pociągu się zamknęły i chłopiec odjechał. Dzięki współpracy policjantów, sokistów, dyżurnych ruchu i kierownika pociągu, dziecko wróciło do mamy na czwartej stacji.

Matka wysiadła z pociągu, dwuletni syn pojechał dalej

Matka wysiadła z pociągu, dwuletni syn pojechał dalej

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci stołecznego "Archiwum X", pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, rozwiązali sprawę zaginięcia dwóch nastolatek, do którego doszło 6 sierpnia 2000 roku. W Wołominie i Radzyminie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. 47-latek i 41-latek usłyszeli zarzuty zabójstwa i gwałtu. Taki sam zarzut został przedstawiony 45-latkowi, który odsiaduje karę za inne przestępstwa. 

Anna i Marta bawiły się na festynie i zniknęły. Przełom w sprawie zaginięcia nastolatek po 24 latach

Anna i Marta bawiły się na festynie i zniknęły. Przełom w sprawie zaginięcia nastolatek po 24 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Największe partie polityczne zaprezentowały już swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu tym zmierzą się na pewno: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Marek Jakubiak, Magdalena Biejat i Marek Woch.

Oni powalczą o prezydenturę

Oni powalczą o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, gov.pl