W piątek w ponad stu krajach na całym świecie, w tym w Polsce, odbywają się manifestacje, których uczestnicy sprzeciwiają się obojętności władz na zmiany klimatu. W ramach "Protestu Tysięcy Miast", organizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, protesty ruszyły między innymi w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Zakopanem.
Polscy aktywiści przedstawili sześć postulatów skierowanych do polityków i mediów. Domagają się między innymi ogłoszenia przez polski rząd stanu kryzysu klimatycznego, wprowadzenia aktualnej wiedzy na ten temat do podstawy programowej w polskich szkołach oraz powołania specjalnej rady klimatycznej.
W ramach "Protestu Tysięcy Miast" o godzinie 10. w Warszawie manifestanci wyruszyli z placu Konstytucji na plac Defilad. O godzinie 14. otwarte zostanie Miasteczko Klimatyczne.
"Jestem tutaj, żeby się sprzeciwić obojętności władz na zmianę klimatu"
Na transparentach można zobaczyć hasła: "Save the planet" czy "Dzieci i ryby mają głos". Są też: "Mam tak samo jak ty, miasto moje, w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak".
- Jestem tutaj, żeby się sprzeciwić obojętności władz na zmianę klimatu. Chcielibyśmy, żeby podjęli konkretne kroki w celu redukcji emisji dwutlenku węgla, wprowadzili politykę, która ograniczy zużywanie węgla w Polsce - mówiła uczestniczka strajku w Warszawie.
Manifestacje zorganizowano w 60 polskich miastach – między innymi w Poznaniu, Zakopanem, Łodzi, Lublinie czy Krakowie.
W Katowicach uczestniczy, skacząc, krzyczeli: - Kto nie skacze, ten za smogiem.
- Młodzi mają znaczenie, młodzi mają głos. Troszczymy się o naszą przyszłość, bo w tym momencie musimy myśleć nie rok, dwa do przodu, a 10, 20. Musimy myśleć długofalowo - powiedział uczestnik strajku w Łodzi.
"Protest Tysiąca Miast"
Data "Globalnego Tygodnia Strajku" nie jest przypadkowa - wiąże się z zapowiedzianym na poniedziałek szczytem klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pod siedzibą ONZ protestować będzie szwedzka nastolatka Greta Thunberg.
Działaczka klimatyczna wystąpiła w środę w Kongresie Stanów Zjednoczonych, gdzie przedstawiła raport dotyczący zmian klimatu.
- Przekazuję wam ten raport, ponieważ nie chcę, żebyście wysłuchali mnie. Chcę, żebyście wysłuchali naukowców. Pragnę, żebyście zjednoczyli się w imię nauki i zaczęli działać - mówiła Greta do polityków.
Kwestie klimatu mają zostać poruszone w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport, a w Monako odbędzie się 51. Sesja Międzyrządowej Grupy Ekspertów do spraw Ewolucji Klimatu przy ONZ.
Autor: asty, tmw /adso,kg / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24