Tylko dwa F-16 na dyżurze bojowym. MiGi-29 nadal uziemione

[object Object]
F-16 są osamotnione, bo MiGi-29 zostały uziemione (materiał "Faktów w Południe" z 5.03.2019)Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
wideo 2/5

Minęły już cztery miesiące, odkąd uziemione są polskie myśliwce MiG-29. Przez kolejne katastrofy tych maszyn wojsko, zamiast czterech samolotów, utrzymuje w gotowości do natychmiastowego startu w razie zagrożenia lub niecodziennej sytuacji tylko dwa F-16.

Do ostatniej katastrofy MiGa-29 doszło 4 marca 2019 r. niedaleko Węgrowa na Mazowszu. Samolot spadł kilka minut po starcie z bazy koło Mińska Mazowieckiego. Był to pierwszy lot po pracach serwisowych. Pilot katapultował się i z niegroźnymi obrażeniami trafił do szpitala. Samolot uległ całkowitemu zniszczeniu. Mimo to w wojskowej nomenklaturze była to awaria. Obowiązujące w siłach zbrojnych przepisy pozwalają nazywać katastrofami jedynie te zdarzenia, w których ktoś zginie.

Loty MiGów-29 w polskich Siłach Powietrznych zostały zawieszone. To standardowa procedura, gdy nie wiadomo, jaka była przyczyna wypadku. Do dzisiaj myśliwce tego typu nie wróciły na polskie niebo i wciąż nie wiadomo, kiedy to się zmieni.

"Trwają analizy"

– Aktualnie trwają analizy nad wznowieniem lotów przez samoloty MiG-29 – informuje tvn24.pl ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Temu dowództwu w czasie pokoju podlega zdecydowana większość żołnierzy, w tym praktycznie całe lotnictwo wojskowe i to do dowódcy generalnego należy decyzja, czy wznowić loty MiG-ów.

Przyczyny katastrofy wciąż stara się ustalić Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Jej raport do tej pory nie dotarł do DGRSZ. Stopniowo nadeszły za to wstępne zalecenia profilaktyczne, czyli informacja, co należy zrobić, by znów nie doszło do wypadku. Wojsko teraz je wdraża. – Ich treść obejmowała zarówno sposób wykorzystania samolotów MiG-29 do szkolenia, jak również obszar techniki lotniczej – poinformował ppłk Pawlak.

Miały latać już w maju

Zastrzegający sobie anonimowość oficerowie Sił Powietrznych powiedzieli nam, że loty myśliwców MiG-29 miały zostać wznowione już na początku maja. Taką datę podawał też w kwietniu Onet, który napisał, że przyczyną katastrofy było zużycie silnika: miało dojść do awarii jednej z części, prawdopodobnie pękł wirnik wentylatora.

Nawet jeśli myśliwce MiG-29 znów będą latać, nie będzie to oznaczało, że automatycznie wrócą do wypełniania zadań związanych z ochroną polskiej przestrzeni powietrznej. Najpierw załogi wznowią szkolenie. Dopiero z czasem odzyskają gotowość bojową. Ile dokładnie to potrwa, tego jeszcze nie wiadomo, ale na przełomie 2018 i 2019 roku okazało się, że pięć miesięcy między wznowieniem lotów a kolejną katastrofą to zbyt krótki czas na powrót do dyżurów bojowych.

Rekordowa przerwa

Za chwilę przerwa w lotach MiG-ów-29 będzie dłuższa od tej z ubiegłego roku, do tej pory rekordowej, jeśli chodzi o ten typ samolotu w polskim lotnictwie. Wtedy, 6 lipca 2018 r. myśliwiec MiG-29 rozbił się pod Pasłękiem. Doświadczony pilot zginął, choć się katapultował. Loty szkoleniowe zostały wznowione dopiero 5 listopada, czyli po 122 dniach. Tyle mięło w czwartek 4 lipca, od katastrofy z 4 marca tego roku.

Komisja badająca wypadek z lipca 2018 r. zaleciła m.in. zmiany w fotelach katapultowych K-36, które wcześniej były modyfikowane podczas remontów w polskich zakładach. Jako jeden z pierwszych o tych problemach informował magazyn "Czarno na Białym" w TVN24.

Pytania po śmierci pilota, raportu brak. "Lekceważące podchodzenie do życia polskich żołnierzy"

Po katastrofie pod Pasłękiem przez dłuższy czas nie latały także samoloty szturmowe Su-22. Również one są wyposażone w fotele K-36. W czerwcu 2019 r. Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że w związku z zakończeniem prac przez komisję badającą wypadek rozwiązała umowy z osobami, które bezpośrednio uczestniczyły w procesie projektowania pierścienia, który okazał się wadliwą częścią fotela.

Fotel pułapka? Czym grozi brak modernizacji armii?
Fotel pułapka? Czym grozi brak modernizacji armii?tvn24

Wojsko musiało zmienić system obrony powietrznej

Problemy z MiG-ami doprowadziły do zmian w systemie obrony powietrznej. Zanim pod Pasłękiem rozbił się myśliwiec, wojsko utrzymywało w gotowości do szybkiego startu łącznie cztery samoloty. Była to jedna para F-16 w bazie w Poznaniu-Krzesinach lub w Łasku koło Łodzi oraz jedna para MiG-ów w Mińsku Mazowieckim lub w Malborku.

Od lipca 2018 r. wojsko dysponuje tylko jedną parą dyżurną F-16. Mówili o tym publicznie dwaj kolejni dowódcy operacyjni rodzajów sił zbrojnych generałowie Sławomir Wojciechowski i Tomasz Piotrowski. To właśnie dowódca operacyjny jest w Polsce odpowiedzialny za ochronę granicy państwa w przestrzeni powietrznej.

Każda taka para dyżurna jest gotowa do startu w czasie od kilku do kilkunastu minut. Gdyby zaszła taka potrzeba, wojsko może poderwać kolejne samoloty, ale ich start zajmie więcej czasu. Ile by to dokładnie trwało, nie wiadomo. Od lat nie było potrzeby, żeby to robić.

Przed katastrofą pod Pasłękiem para MiG-ów podlegała bezpośrednio polskiemu dowództwu. Para F-16 była oddelegowana do zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO. Sojusz Północnoatlantycki traktuje bowiem przestrzeń powietrzną wszystkich swoich członków jako całość.

Jeśli w Europie trzeba poderwać parę dyżurną, dowodzi nią jedno z dwóch centrów – albo w Niemczech, albo w Hiszpanii. Granicą stref odpowiedzialności jest linia Alp. Jeśli natomiast jacyś sojusznicy nie mają własnych myśliwców – tak jak Litwa, Łotwa, Estonia, Islandia, Albania, Słowenia i Luksemburg (a w przyszłości także prawdopodobnie Macedonia Północna, która kończy proces wchodzenia do NATO) – odpowiedzialność za ich przestrzeń powietrzną przejmują inne państwa.

Polskie Siły Powietrzne nie wystawiły też drugiej pary dyżurnej na F-16, choć posiadają 48 takich maszyn. Nie wszystkie samoloty są gotowe do startu, bo np. przechodzą przeglądy i remonty. Na przeszkodzie stoi też liczba pilotów, inne zadania i szkolenie – tłumaczył w marcu w rozmowie z portalem Defence24 dowódca operacyjny gen. dyw. Tomasz Piotrowski. Ocenił też, że "ewidentnie brakuje nam statków powietrznych do realizacji zadań".

F-16 zajęte za granicą

Jednym z tych zadań była NATO-wska misja Baltic Air Policing, która strzeże przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Przez pierwsze cztery miesiące 2019 r. uczestniczyły w niej polskie Siły Powietrzne. Do bazy w Szawlach na Litwie wysłały cztery samoloty wielozadaniowe F-16 wraz z pilotami i personelem naziemnym. Na początku 2020 r. Polaków czeka kolejny dyżur w państwach bałtyckich – tym razem lotnicy przeniosą się na cztery miesiące do Estonii.

Każda taka misja wpływa na gotowość do wykonywania zadań w polskiej przestrzeni powietrznej. Lotnicy najpierw przechodzą dodatkowe szkolenia i certyfikację, czyli sprawdzian przed wyjazdem. A po powrocie do Polski z reguły idą na dodatkowe urlopy. Efekt? Przez jakiś czas jest mniej pilotów i personelu naziemnego, który może brać udział w dyżurach bojowych.

Wystawieniu drugiej pary dyżurnej do ochrony polskiej przestrzeni powietrznej nie sprzyja też wielka modernizacja bazy w Łasku, jednej z dwóch, gdzie stacjonują F-16. Z tego powodu lotnisko od dłuższego czasu jest wyłączone z użycia. Samoloty wojskowe mają znów z niego korzystać na przełomie lipca i sierpnia.

Sposobem na zwiększenie liczby samolotów na dyżurach bojowych mógłby być zakup kolejnych maszyn. W maju MON poinformowało, że wysłało do USA zapytanie o ofertę na samoloty F-35, najnowszy produkt amerykańskiego przemysłu lotniczego. W czerwcu w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA poinformowano, że Warszawa zamierza kupić 32 najnowocześniejsze myśliwce świata. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy mogłaby zostać podpisana umowa. Od tego momentu minie jeszcze kilka lat, zanim pierwsze maszyny zostaną dostarczone, i kilka kolejnych do czasu osiągnięcia gotowości bojowej. Ile czasu to zajmie? W przypadku F-16 umowę podpisano w 2003 r., a ostateczny sprawdzian gotowości nastąpił dziewięć lat później.

Ponieważ para samolotów dyżurnych jest obecnie jedna, a ośrodki kierowania dwa – polski i NATO-wski - wojsko musiało wprowadzić i sprawdzić procedury przekazywania nawzajem dowodzenia, gdyby zaszła taka potrzeba. Udało się to zrobić nie tylko na ćwiczeniach, ale także w realnej sytuacji. Doszło do niej w marcu, gdy mały cywilny samolot stracił łączność podczas lotu w północnej Polsce. Według dowódcy operacyjnego wszystko odbyło się sprawnie, co oznacza, że "udało się osiągnąć system, który jest efektywny, przetrenowany, bezpieczny i możliwy do zastosowania przy obecnym stanie technicznym naszych samolotów".

Myśliwce nie tylko do obrony

Pary samolotów pełnią dyżury bojowe i są gotowe do startu 24 godziny na dobę na wypadek, gdyby ktoś chciał naruszyć polską przestrzeń powietrzną. Jednak zadania wojskowych lotników nie ograniczają się tylko do tego. Udzielają oni także pomocy cywilnym i wojskowym statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu. Ostatnio taka głośna – dosłownie i w przenośni – sytuacja miała miejsce w styczniu. Para dyżurnych F-16 przekroczyła barierę dźwięku, by dogonić cywilny samolot, z którym nie było łączności.

Polskie F-16 asystowały też pilotowanemu przez kpt. Tadeusza Wronę Boeingowi 767, który 1 listopada 2011 r. lądował bez wysuniętych kół na lotnisku Chopina w Warszawie. Zadaniem pilotów wojskowych było wówczas potwierdzenie, czy podwozie rzeczywiście się nie wysunęło. Wprawdzie wskazywały na to przyrządy samolotu pasażerskiego, ale jego załoga nie mogła sprawdzić, czy to prawda.

Długo były niezawodne

Siły Powietrzne pozyskiwały myśliwce MiG-29 stopniowo. Część maszyn zakupiono bezpośrednio od producenta w Związku Radzieckim i sprowadzano do Mińska Mazowieckiego od 1989 roku. Część samolotów była używana i trafiła do Polski z Czech i Niemiec. Długo cieszyły się reputacją bardzo bezpiecznych.

Jeszcze na początku 2016 r. polscy piloci mieli do dyspozycji 32 MiGi-29. Od tego czasu utracono cztery maszyny. Pierwsza została ciężko uszkodzona w 2016 r. w pożarze na ziemi. W grudniu 2017 r. kolejny samolot rozbił się podczas podchodzenia do lądowania w bazie w Mińsku Mazowieckim. Pilot przeżył, a loty MiGów-29 wznowiono już w styczniu 2018 roku. Zalecenia, jakie wydała komisja badająca ten wypadek, dotyczyły wyłącznie szkolenia, co może wskazywać na błąd lotnika.

Do kolejnych – wspomnianych już – katastrof doszło w lipcu 2018 roku i marcu 2019 roku. W latach 2018-19 miały miejsce także co najmniej dwa przypadki rozhermetyzowania się kabiny MiGa-29 w czasie lotu.

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: konflikty.pl

Pozostałe wiadomości

- Gdyby pan prezes Nawrocki został prezydentem, byłoby to ze szkodą dla Polski i jej obywateli - powiedział profesor Grzegorz Motyka, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W rozmowie z Wirtualną Polską potwierdził opinię profesora Antoniego Dudka, który stwierdził, że "Karol Nawrocki to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej".

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Źródło:
WP, tvn24.pl

Nawet 30 centymetrów - aż tyle śniegu może w ciągu kolejnych dni dosypać w Polsce. Intensywne opady mają nadciągnąć nad Polskę już w piątek wieczorem i nie odpuszczą przez cały weekend. Gdzie napada go najwięcej?

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

Przed sądem stanął Przemysław K. oskarżony o uprowadzenie w sierpniu 2023 roku 11-letniej wówczas Wiktorii z Sosnowca. Śledczy zarzucają mężczyźnie również posiadanie narkotyków oraz dwa inne przestępstwa. Prokuratura nie ujawnia treści tych zarzutów ze względu na dobro pokrzywdzonej.

11-letnia Wiktoria poznała go w sieci. 41-latek odpowiada za uprowadzenie dziewczynki

11-letnia Wiktoria poznała go w sieci. 41-latek odpowiada za uprowadzenie dziewczynki

Źródło:
PAP

Armia Beninu poniosła ciężkie straty w przeprowadzonym z zagranicy ataku na jedne z jej najsilniej obsadzonych pozycji. Służby bezpieczeństwa mówią o "dużych stratach", według nieoficjalnych doniesień chodzi o kilkudziesięciu zabitych żołnierzy. Benin w ostatnich latach pada ofiarą ataków, za które obwinia się dżihadystów operujących w sąsiednich Nigrze i Burkinie Faso.

"Zadano nam bardzo ciężki cios". Armia ujawnia atak na oddziały przy granicy

"Zadano nam bardzo ciężki cios". Armia ujawnia atak na oddziały przy granicy

Źródło:
Reuters, BBC, TVN24

Czterem czynnym wojskowym, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do czasowego zaginięcia 240 min przeciwczołgowych, grozi do pięciu lat więzienia - podała w piątek prokuratura. W czwartek MON przekazał, że generał dywizji Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ale nie podano powodu tej decyzji.

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ostatnich latach Chiny zainwestowały ogromne środki w rozbudowę lotniczej infrastruktury wojskowej. Zużyto do tego ilość betonu, która wystarczyłaby na budowę ponad tysiąckilometrowej autostrady – informuje Hudson Institute. W raporcie zatytułowanym "Niebo z betonu" think tank ocenia, że chińskie lotnictwo staje się dzięki temu lepiej zabezpieczone na wypadek konfliktu w Azji niż USA i ich sojusznicy.  

"Niebo z betonu" powstaje nad Chinami

"Niebo z betonu" powstaje nad Chinami

Źródło:
Nikkei Asia, tvn24.pl

Libia, Sudan i Ukraina znalazły się wśród państw uznanych w tym roku przez International SOS za najbardziej niebezpieczne na świecie. Łącznie mianem "ekstremalnie" groźnych firma określiła 10 krajów. Odradziła też podróże do kilkunastu innych miejsc, w tym Papui Nowej Gwinei czy Wenezueli. Za najbardziej bezpieczne uznała zaś państwa skandynawskie.  

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Źródło:
Independent, tvn24.pl

Sąd Najwyższy oddalił kasacje złożone przez pełnomocnika Czeczenów prawomocnie uniewinionych przez białostockie sądy od zarzutów wspierania terroryzmu. Mężczyźni chcieli wyższych rekompensat. Ostatecznie dostaną blisko dwa miliony złotych.

Oczyszczeni z zarzutu wspierania terroryzmu dostaną blisko dwa miliony złotych. Chcieli więcej

Oczyszczeni z zarzutu wspierania terroryzmu dostaną blisko dwa miliony złotych. Chcieli więcej

Źródło:
PAP

Rok temu w tragicznym wypadku w Odolanowie zginął znany w Wielkopolsce 28-letni DJ i jego 19-letni kolega. Śledczy znają już wyniki badań biegłych. Okazało się, że sprawcą wypadku był właśnie 28-latek. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Tego samego dnia miał odebrać ze szpitala partnerkę i nowo narodzone dziecko.

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Źródło:
tvn24.pl, ostrow24.tv

Agencja pracuje nad informacją dla mnie - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do reportażu "Czarno na białym" w TVN24, w którym dziennikarze pokazali, jak polski przedsiębiorca związany z białoruskim reżimem spotyka się z polskimi politykami. Siemoniak ocenił sytuację jako "bulwersującą".

"Sytuacja jest absolutnie bulwersująca". Siemoniak reaguje po reportażu "Czarno na białym"

"Sytuacja jest absolutnie bulwersująca". Siemoniak reaguje po reportażu "Czarno na białym"

Źródło:
TVN24

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. SMS-owe ostrzeżenia otrzymały w piątek osoby przebywające w północnej części kraju.

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Mężczyzna, który w Nowy Rok strzelał w Mielniku (woj. podlaskie) do cywilnego auta i trafił na trzy miesiące do aresztu nie jest już żołnierzem Wojska Polskiego. Armia informuje o wydaleniu go ze służby. To samo grozi też jego koledze, z którym pił alkohol. Wszczęta została wobec niego stosowna procedura.

Strzelał do dwójki cywilów. "Nie jest już żołnierzem Wojska Polskiego"

Strzelał do dwójki cywilów. "Nie jest już żołnierzem Wojska Polskiego"

Źródło:
PAP

Zatrzymano księdza z diecezji sosnowieckiej, w którego mieszkaniu w marcu ubiegłego roku zmarł młody mężczyzna. Duchowny został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie księdza, jednak sąd się do niego nie przychylił.

Młody mężczyzna zmarł w mieszkaniu księdza. Prokuratura chciała aresztu, jest decyzja sądu

Młody mężczyzna zmarł w mieszkaniu księdza. Prokuratura chciała aresztu, jest decyzja sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywistki klimatyczne oblały farbą pomnik Syreny nad Wisłą. Prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanych. Grozi im nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Aktywistki oblały farbą pomnik Syreny. Jest akt oskarżenia

Aktywistki oblały farbą pomnik Syreny. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Synchronizacja polityki państwa z wartościami Unii Europejskiej jest absolutnie kluczowa, szczególnie że członkostwo w UE jest wyborem, a nie przymusem - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W piątek spotkał się z unijną komisarz do spraw rozszerzenia Martą Kos, z którą rozmawiali między innymi o przyspieszeniu procesu rozszerzenia UE, bezpieczeństwie krajów członkowskich i zapewnieniu pokoju.

Członkostwo w UE "nie jest przymusem". Sikorski zapowiada plany polskiej prezydencji

Członkostwo w UE "nie jest przymusem". Sikorski zapowiada plany polskiej prezydencji

Źródło:
PAP

Sąd w Australii unieważnił małżeństwo kobiety, która zeznała, że wzięła ślub przez pomyłkę. 20-latka miała myśleć, iż bierze udział w wydarzeniu zainscenizowanym na potrzeby mediów społecznościowych. Ceremonia okazała się jednak prawnie wiążąca, o czym pan młody miał jej wcześniej nie informować.

Myślała, że to internetowa zabawa, okazało się, że wzięła ślub

Myślała, że to internetowa zabawa, okazało się, że wzięła ślub

Źródło:
Guardian

Brytyjskie media opisują historię Walijczyka, który od ponad dekady usiłuje zdobyć pozwolenie na przeszukanie wysypiska śmieci w Newport. 39-latek twierdzi, że trafił tam wyrzucony przez niego dysk, na którym zapisane są bitcoiny warte obecnie ok. 740 mln dolarów - poinformował w czwartek portal Cointelegraph. Tego samego dnia Walijczyk przegrał w pierwszej instancji proces o pozwolenie na szukanie dysku.

740 milionów dolarów wyrzucone na wysypisko śmieci? Sąd zakazał ich poszukiwania

740 milionów dolarów wyrzucone na wysypisko śmieci? Sąd zakazał ich poszukiwania

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Policjanci prowadzą śledztwo w sprawie przywłaszczania torebki. Jak wynika z ich ustaleń, wewnątrz znajdowały się dwie pary okularów o łącznej wartości ponad 7000 złotych. Funkcjonariusze opublikowali wizerunek podejrzewanego mężczyzny i proszą osoby, które go rozpoznają, o kontakt.

Poznajesz go? Miał ukraść torebkę z okularami o wartości 7000 złotych

Poznajesz go? Miał ukraść torebkę z okularami o wartości 7000 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed zimowymi zagrożeniami - aura będzie bardzo wymagająca. W dwóch województwach spodziewane są szczególnie obfite opady śniegu. Na dodatek w prawie całym kraju drogi skuje lód. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Uwaga, groźna pogoda niemal w całej Polsce. Są alarmy nawet drugiego stopnia

Uwaga, groźna pogoda niemal w całej Polsce. Są alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Muszę przyznać, że wyglądało to bardzo przyjaźnie - powiedział Donald Trump, komentując w Fox News nagranie, na którym widać, jak rozmawia z Barackiem Obamą podczas pogrzebu Jimmy'ego Cartera. Film z roześmianymi prezydentami obiegł media społecznościowe.

Rozmowa Trumpa i Obamy hitem sieci. Prezydent elekt komentuje

Rozmowa Trumpa i Obamy hitem sieci. Prezydent elekt komentuje

Źródło:
Newsweek, Politico, tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia - zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Znane osoby prześcigają się w pomysłach na aukcje. Maciej Musiał ogłosił, że "wysprząta Ci dom do zapętlonego utworu 'Explosion'". Jego aukcja w krótkim czasie przekroczyła kwotę 16 tysięcy złotych.

"Usiądziesz sobie wygodnie, a ja…" Maciej Musiał zrobi to dla WOŚP

"Usiądziesz sobie wygodnie, a ja…" Maciej Musiał zrobi to dla WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Na Lotnisku Chopina w Warszawie doszło nad ranem do awarii zasilania. Nie działały ekrany informacyjne, kilkanaście rejsów było opóźnionych, czterech pasażerów nie zdążyło na swój lot. Jak poinformowali przedstawiciele lotniska po godz. 13, pasażerowie są już odprawiani na bieżąco, jednak nadal mogą występować opóźnienia. "Nie była to awaria wywołana ingerencją z zewnątrz" - przekazała rzeczniczka lotniska.

Po awarii na Lotnisku Chopina "możliwe opóźnienia przez cały dzień"

Po awarii na Lotnisku Chopina "możliwe opóźnienia przez cały dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 roku. Kiedy dokładnie? Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił już daty pierwszej i drugiej tury głosowania. Wiadomo zatem, jak prezentuje się kalendarz wyborczy. Do tej pory swój start w wyborach zapowiedziało ośmioro kandydatów.

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek odbyła się trzecia w tym tygodniu rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), która dotyczyła polskiego wymiaru sprawiedliwości - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Na rozprawie pojawiły się pytania prejudycjalne, między innymi dotyczące niezawisłości i bezstronności składu orzekającego nieuznawanej przez europejskie trybunały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w latach działania poprzedniego rządu.

"Zmiana polskiego stanowiska przed TSUE jest kluczowa"

"Zmiana polskiego stanowiska przed TSUE jest kluczowa"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano w fabryce acetonu w rosyjskiej miejscowości Gatczyna pod Petersburgiem wybuchł pożar - przekazała agencja Reutera. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że w okolicy nie zarejestrowano obecności ukraińskich dronów.

Ogromny wybuch i słup dymu pod Petersburgiem

Ogromny wybuch i słup dymu pod Petersburgiem

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania za molestowanie, którego dopuścił się ksiądz z Międzybrodzia Bialskiego. Janusz Szymik domagał się od kurii trzech milionów złotych odszkodowania za wielokrotne gwałty. Sąd zdecydował, że należy mu się 400 tysięcy za wieloletnie tuszowanie tej sprawy przez Kościół. Za same gwałty nie - bo w czasie, kiedy do nich dochodziło, diecezja bielsko-żywiecka jeszcze nie istniała.

Domagał się trzech milionów odszkodowania za molestowanie przez księdza. Zapadł wyrok

Domagał się trzech milionów odszkodowania za molestowanie przez księdza. Zapadł wyrok

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Polski rząd podjął uchwałę, w której deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej do Donalda Tuska w sprawie premiera Izraela, ściganego przez MTK, zwrócił się prezydent Andrzej Duda. Sprawę komentują politycy. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pisze o "kolejnej polsko-polskiej wojnie". Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty chce rozmawiać o tym z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem. W piątek do sprawy odniósł się również Międzynarodowy Trybunały Karny.

List prezydenta, reakcja premiera i uchwała rządu. MTK zabrał głos w sprawie Netanjahu

List prezydenta, reakcja premiera i uchwała rządu. MTK zabrał głos w sprawie Netanjahu

Źródło:
TVN24, PAP

- Wykonuję ten zawód ponad 30 lat i nie spotkałem się z tak brutalną zbrodnią zabójstwa człowieka - tak sędzia Krzysztof Eichstaedt uzasadniał prawomocny wyrok dla Bartosza K. W czwartek Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok 25 lat więzienia. Według śledczych, Bartosz K. zaatakował swoją ofiarę nożem i butelką, a potem ją dusił. Na koniec oblał ciało 50-latka łatwopalną cieczą i podpalił. 

Zadawał ciosy nożem i butelką, później podpalił zwłoki. Zapadł prawomocny wyrok

Zadawał ciosy nożem i butelką, później podpalił zwłoki. Zapadł prawomocny wyrok

Źródło:
PAP, TVN24

Policjanci z Piaseczna pomogli 80-latkowi w odzyskaniu utraconych pieniędzy. Mężczyzna zgubił na parkingu 400 dolarów. Później dowiedział się, że znalazła je nieznana mu kobieta. Gdy dotarli do niej funkcjonariusze, zdążyła już wymienić walutę na złotówki. Przedstawiono jej zarzut przywłaszczenia.  

Na parkingu znalazła dolary, do jej drzwi zapukali policjanci

Na parkingu znalazła dolary, do jej drzwi zapukali policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby pijące kawę rano są mniej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia niż te, które sięgają po kawę o różnych porach dnia - wynika z nowych badań. Dlaczego poranna kawa jest zdrowsza od pitej później? Badacze wskazują możliwe powody.

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Źródło:
CNN, eurekalert.org, tvn24.pl

Operacje są bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne – chwali się szpital w Jastrzębiu-Zdroju. To zasługa systemu robotycznego HUGO RAS. Śląska placówka wprowadziła go jako pierwsza w Polsce.

Po zabiegu popłakała się ze szczęścia. Operował ją robot

Po zabiegu popłakała się ze szczęścia. Operował ją robot

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Trzebnicy skierowała do wrocławskiego sądu akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi M. w sprawie usiłowania zabójstwa. Zadał on pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem, w klatkę piersiową i brzuch.

Zadał dwa ciosy nożem i poszedł do domu. Twierdzi, że nie chciał zabić

Zadał dwa ciosy nożem i poszedł do domu. Twierdzi, że nie chciał zabić

Źródło:
tvn24.pl

Poprawił się stan 3,5-letniej Helenki, która w stanie skrajnego niedożywienia trafiła do szpitala w Zielonej Górze. Ostatnio przebywała w placówce w Nowej Soli. W piątek, 10 stycznia, opuściła szpital i trafiła do rodziny zastępczej.

Poprawił się stan niedożywionej 3,5-latki. Helenka opuściła szpital, czeka na nią rodzina zastępcza

Poprawił się stan niedożywionej 3,5-latki. Helenka opuściła szpital, czeka na nią rodzina zastępcza

Źródło:
TVN24, PAP
Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są na drodze do zakończenia trzeciego tygodnia z rzędu ze wzrostem. Analitycy wskazują, że do wzrostów cen przyczyniają się niskie zapasy ropy, niskie temperatury w Europie i USA, a także możliwości nowych sankcji na Iran i Rosję.

Ropa w górę. W tle niepewność

Ropa w górę. W tle niepewność

Źródło:
PAP