Wybrano siedem firm, które będą walczyć o wykonanie naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwycięzca powinien zostać wyłoniony za około dwa miesiące. Otwarcie placówki planowane jest na 2015 r.
Do przetargu na wyłonienie generalnego wykonawcy naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłoszonego na przełomie 2012 i 2013 roku zgłosiło się 12 firm. Siedem przeszło do następnego etapu. Kryterium wyboru były referencje firm i ich doświadczenie przy realizacji podobnych inwestycji.
Kryterium będzie cena
Wybór przeciągał się, bo niektórzy wykonawcy musieli uzupełnić nadesłane materiały. W środę muzeum ogłosiło, że wskazało już siedem firm, które zakwalifikowały się do drugiego etapu przetargu. Tym razem kryterium wyboru będzie cena.
Wśród wybranych firm znalazł się jeden podmiot hiszpański - Obrascon Huarte Lain S.A., polska firma Polimex-Mostostal S.A. oraz pięć konsorcjów, w których liderami są polskie spółki: Warbud S.A., Ids-Bud S.A., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua S.A., Budimex S.A., Porr S.A.
Jak poinformował w środę zastępca dyrektora Muzeum Janusz Marszalec, wybrane firmy mają teraz 40 dni na złożenie swoich ofert cenowych, a wybrania głównego wykonawcy można spodziewać się za około dwa miesiące.
Muzeum za 358 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Budowa placówki rozpoczęła się w sierpniu ub.r., a jej otwarcie planuje się na 2015 r. Prace mają w sumie kosztować 358 mln zł. Pieniądze na ten cel zagwarantował polski rząd w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".
Budowę zaczęli od betonowej wanny
Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 r. wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z założeniami architektów duża część obiektu ma znaleźć się pod ziemią. W sierpniu ub.r. ruszyły prace budowlane przy tzw. suchym wykopie - zanurzonej w ziemi betonowej wannie, w której znajdzie się podziemna część muzeum, w tym wystawa główna.
Jak mówił Marszalec, prace nad suchym wykopem opóźniły się ze względu na przedłużającą się przebudowę kolektora ścieków, który sąsiaduje z miejscem powstania przyszłej placówki muzealnej. - Sądzimy, że prace nad suchym wykopem zakończą się w lutym przyszłego roku - powiedział Marszalec dodając, że równolegle z pracami budowlanymi, trwają prace nad wystawą główną muzeum.
Jedna z największych ekspozycji na świecie
Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 7 tys. m kw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. Ma ona w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.
Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.
Autor: ws / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe | Muzeum II Wojny Światowej