W porcie wojennym w Gdyni "zwodowano" dwuzłotówkę z wizerunkiem ORP Gen. K. Pułaski na rewersie. To ósma i zarazem ostatnia z serii monet z motywami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
W czwartek, przy okazji "wodowania" nowej monety otwarto do zwiedzania, niedostępny na co dzień, port wojenny w Gdyni. Każdy mógł wejść na pokłady czterech jednostek Marynarki Wojennej: dwóch fregat rakietowych ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko oraz dwóch okrętów ratowniczych ORP Piast i ORP Zbyszko.
Port otwarty dla publiczności
Na nabrzeżu zaprezentowali się również marynarze (wraz ze sprzętem specjalistycznym) z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców, z patrolu rozminowania i zespołu ratownictwa chemicznego 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, drużyny rakiet 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW oraz Brzegowa Grupa Ratownictwa.
Nie zabrakło także specjalistycznych pojazdów. Można było zobaczyć wyrzutnie rakiet, stację radiolokacyjną, wóz dowodzenia z Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, wóz dowodzenia z 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz wóz wojskowej straży pożarnej.
Osiem monet z okrętami
"Wodowaniem" zwane są wszelkie promocja przedmiotów związanych z tematyką morską. Od 2012 roku "wodowane" są także monety Narodowego Banku Polskiego z sylwetkami okrętów.
Nowa moneta z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski jest ósmą i zarazem ostatnią dwuzłotówką zaplanowaną do emisji, zamykającą serię monet z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
Dotychczas ukazało się sześć monet przedstawiających sylwetki historycznych okrętów: niszczyciel ORP Błyskawica, wojenny okręt podwodny ORP Orzeł, lekki krążownik ORP Dragon, oraz niszczyciel ORP Piorun, kuter rakietowy ORP Gdynia i niszczyciel ORP Warszawa oraz jedna moneta ze współczesnym okrętem transportowo-minowym ORP Lublin.
Autor: md/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna RP | Marian Kluczyński