Spółka, która do niedawna dzierżawiła kwaterę Hitlera "Wilczy Szaniec" w okolicach Kętrzyna ma zapłacić 1,4 mln zł kary - tak postanowił Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o to, że spółka nie podjęła współpracy z Muzeum II Wojny Światowej i nie płaciła w terminie czynszu. Decyzja nie jest prawomocna.
Decyzję w trybie nakazowym wydał warszawski Sąd Okręgowy. Wniosek o karę dla dzierżawcy "Wilczego Szańca" w imieniu właściciela terenu tj. Nadleśnictwa Srokowo, wniosła Prokuratoria Generalna.
- Pozwaliśmy byłego dzierżawcę, spółkę "Wilcze Gniazdo" w związku z trzema elementami działalności tej spółki. Po pierwsze chodzi o to, że nie płaciła ona w terminie czynszu, po drugie o to, że nie wykonała na terenie byłej kwatery Hitlera w Gierłoży prac budowlanych dotyczących nadaniu temu miejscu walorów edukacyjnych, po trzecie wreszcie nasz wniosek o karę wiązał się z tym, że spółka nie nawiązała współpracy z Muzeum II Wojny Światowej, do czego była zobowiązana - powiedział rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej Paweł Dobroczek.
Dodał on, że sąd badał, czy strona wykonuje zapisy zawartej z Nadleśnictwem Srokowo umowy i doszedł do wniosku, że nie.
Jeszcze mogą się odwołać
Decyzja wydana przez sąd nie jest prawomocna. Pełnomocnik spółki "Wilcze Gniazdo" mecenas Wojciech Wrzecionkowski zapowiedział, że złoży sprzeciw. - Jesteśmy zaskoczeni, nie wiedzieliśmy wcale o tym wniosku, dostaliśmy od razu decyzję sądu. Nie zgadzamy się z nią - powiedział Wrzecionkowski i dodał, że brak zbudowania ścieżek edukacyjnych wynikał z "obiektywnych przyczyn, takich jak brak zgody nadleśnictwa".
- Czynsz jest płacony, czasem po terminie, ale za to można naliczać odsetki, a nie kary umowne - podkreślił adwokat. Jeśli Wrzecionkowski w terminie wniesie sprzeciw nakaz sądu nie będzie na razie wykonany, a sprawa będzie badana na rozprawie.
Współpraca od dawna się nie układała?
Właściciel "Wilczego Szańca" tj. Nadleśnictwo Srokowo wiosną wypowiedziało umowę dzierżawy tego terenu spółce "Wilcze Gniazdo". Nadleśniczy Zenon Piotrowicz powiedział w piątek, że dotąd nie doszło do wydania terenu. - Nie ma w tym miejscu inwestycji, nie ma regularnych opłat, nie oddają nam terenu, ale pobierają bilety za wstęp - przyznał i dodał, że mimo wniesienia wiosną stosownych pozwów do sądu w Olsztynie nadal nie ma terminu procesu między leśnikami a "Wilczym Gniazdem".
Nadleśniczy Piotrowicz przyznał, że współpraca między leśnikami, a "Wilczym Gniazdem" od dawna się nie układa. W ocenie nadleśniczego dzierżawca "doprowadza to miejsce, ważne historycznie dla całego narodu, do ruiny". - Bardzo bym chciał, by rozumieli to nie tylko leśnicy, ale i inne instytucje - dodał Piotrowicz.
Chcieli podkreślić rangę tego miejsca
Do zbudowania ścieżek edukacyjnych zobowiązało spółkę Nadleśnictwo Srokowo w porozumieniu z Ministerstwem Kultury. Ścieżki te miały pokazywać, m.in. jakie decyzje ważne dla ogarniętej II wojną światową Europy zapadały w Gierłoży, miały pokazać rangę i rolę tego miejsca w czasie wojny. Pomóc w ich opracowaniu miało Muzeum II Wojny Światowej.
Przedstawiciele ministerstwa kultury, m.in. związany z warmińsko-mazurskim główny konserwator zabytków Piotr Żuchowski, od dawna mają zastrzeżenia do wyglądu i funkcjonowania tego miejsca. We wrześniu, gdy z terenu "Wilczego Szańca" nieznani i dotąd nieustaleni sprawcy ukradli tablicę poświęconą tym, którzy walczyli z narodowym socjalizmem Żuchowski mówił PAP, że miejsce to powinno pełnić rolę memento o koszmarze wojny.
Kwatera Hitlera na Mazurach
"Wilczy Szaniec" (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.
Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
22 listopada 1944 r. feldmarszałek Wilhelm Keitel wydał rozkaz wysadzenia kwatery. Teraz Gierłoż to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur, odwiedza ją rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i zagranicy.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - cnyborg (CC BY-SA 3.0)