Wisiorek z bursztynu w kształcie tamponu wygrał konkurs i zgarnął nagrodę ufundowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jury doceniło pracę Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro za sugestywność, odwagę i dowcipność.
Do konkursu Amberif Design Award 2014, którego celem jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego oraz nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii, przesłano 143 prace autorstwa 111 osób z całego świata.
Organizatorzy zażyczyli sobie by wszystkie projekty pokazywały „biżuterię (bez jakichkolwiek funkcjonalnych ograniczeń), w której zastosowany bursztyn będzie wyjątkowo silnym uzasadnieniem dla wyeksponowania jego najbardziej naturalnych, właściwości”.
"Sugestywna, odważna - dowcipna"
Spośród wszystkich nadesłanych propozycji zdaniem Jury naturalne właściwości bursztynu najlepiej eksponuje praca Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro, którzy z bursztynu stworzyli wisiorek w kształcie tamponu.
Ich praca została przez jurorów doceniona za to, że jest: "sugestywna i odważna – dowcipna, niewygodna, poważna, potencjalnie kontrowersyjna".
W uzasadnieniu stwierdzono również, że zwycięska praca "prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. W przeszłości uważano to za temat, o którym się nie mówi, coś wstydliwego, wręcz brudnego, pomimo że jest to zjawisko naturalne i zdrowe, wręcz podstawowe dla życia ludzkiego. Bursztyn, ukryty w ziemi przez wieki, również kojarzy się z czasem i tajemniczością procesów natury. Ukazanie tamponu za pomocą tak pięknego materiału może symbolizować pozytywne zmiany dotychczasowej postawy".
"Nie jestem cenzorem"
Zwycięzcy konkursu dostali za swoje dzieło 10 tys. zł nagrody, którą ufundował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. I choć jemu bursztynowy tampon się nie podoba, to nie zamierza w żaden sposób wpływać na decyzje Jury.
- Bursztyn jest fantastyczny i człowiek jest tak dużym organizmem, że możemy jego części ciała tym bursztynem ozdabiać a zwłaszcza te, które można pokazywać na co dzień w życiu publicznym - powiedział Adamowicz.
- Komisja jest nie zależna i komisja ponosi odpowiedzialność za przyznawanie nagród. Ja nie byłe, nie jestem i nie będę cenzorem ani komisji artystycznych ani literackich. Natomiast moje prywatne zdanie jest takie, że ten pomysł mi się nie podoba - dodał prezydent.
W konkursie nagrodzony został również Tomasz Jan Kisiel z Gdańska za „archetypowy naszyjnik, który zyskuje niezwykłość dzięki kontrastowi zastosowanych w nim materiałów”.
Trzecią nagrodę zgarnęła Niemka Maren Giloy, również za naszyjnik. Jej praca została nagrodzona „za szczególną znajomość materii bursztynu przez autorkę i wykorzystanie niekonwencjonalnych zabiegów technicznych zmieniających banalny kształt naszyjnika-amuletu w awangardowe i eleganckie dzieło”.
Zwycięskie prace będzie można oglądać podczas tegorocznych targów Amberif w Gdańsku, które rozpoczną się 19 marca w halach AmberExpo.
Tutaj mieści się AmberExpo:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe