Drzewa liściaste, iglaste, kwiaty i krzewy, intensywnie pachnąca mięta i malina, a także wiele innych roślin w jednym miejscu. W Gdańsku - Sobieszewie powstał niezwykły ogród, który ma spełnić wyjątkową, terapeutyczną rolę. - Ma uczyć i pomóc w socjalizacji niewidomych dzieci - powiedziała siostra Ida Burzyk z Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Sobieszewie.
W Sobieszewie, na terenie Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku powstał wyjątkowy ogród. To nowoczesna przestrzeń, które ma pomóc usamodzielnieniu się dzieci niewidomych i słabo widzących. Pod opieką placówki jest ponad setka dzieci z Polski północnej.
- Ośrodek opiekuje się ponad setką dzieci z Polski północnej, w wieku od pierwszych tygodni życia do wieku szkolnego. Najstarsze dziecko ma 8 lat. W ośrodku działa przedszkole, które jest obecnie rozbudowywane - powiedziała siostra Ida Burzyk, kierownik placówki.
"To taki tajemniczy ogród"
Siostra wyjaśniła, że takie działania na rzecz niewidomego dziecka i jego bliskich polegają na wszechstronnym wspieraniu i profesjonalnej pomocy, której celem jest usamodzielnienie niewidomego dziecka dzięki poznawaniu przez nie świata i ludzi.
W ogrodzie posadzono ok. 600 roślin różnych gatunków: drzewa iglaste i liściaste, kwiaty, krzewy owocowe (porzeczki, jeżyny, maliny) oraz zioła (mięta, macierzanka). Dzieci mogą dotykać i wąchać rośliny, poznawać ich budowę i różnorodność gatunkową.
-Posadziliśmy rośliny o intensywnych, kontrastowych kolorach liści i kwiatów oraz pachnące zioła - zaznaczyła Burzyk.
To przede wszystkim nauka, później zabawa
Jak dodaje, takie poznawanie świata dla niewidomych dzieci to wspaniała i wartościowa nauka.
- Jeśli dzieci czegoś nie dotkną, to dla nich to nie istnieje. Muszą dany przedmiot dotknąć wielokrotnie, zanim go potem poprawnie rozpoznają. Dzieciom trzeba równolegle opowiadać i pokazywać – dodała siostra.
Na terenie ogrodu powstały też chodniki dostosowane do potrzeb dzieci. Zmiana nawierzchni sygnalizuje im rozwidlenie ścieżek i informuje, w jakiej części ogrodu się znajdują. Dzięki temu dzieci niewidome i słabowidzące mogą swobodnie poruszać się po tym terenie.
Kontakt z przyrodą wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny i sensoryczny dzieci, pobudza ich ciekawość i chęć poznawania natury - zapewniła siostra.
Z ogrodem połączony jest plac zabaw, na którym dzieci w bezpiecznych warunkach przygotowują się do samodzielnego funkcjonowania np. w mieście. Uczą się np. orientacji przestrzennej m.in. przy pomocy sygnalizacji świetlno-dźwiękowej, poznają wysokość krawężników czy budowę ronda.
Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku Sobieszewie działa od ośmiu lat.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Ida Burzyk