Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

- Bezpieczeństwo jest niepodzielne - powiedział w Bukareszcie Andrzej Duda. Prezydent Polski jest współgospodarzem spotkania szefów państw wschodniej flanki NATO. Rozmowy mają zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.

Problem Polski w relacjach z Francją może polegać na tym, że elita francuska postrzega USA jako rywala, a Rosję jako sojusznika - mówi Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych UW. Dodaje, że wizyta prezydenta w Paryżu to okazja do przedstawienia polskiego spojrzenia na sprawy międzynarodowe. Inna kwestia, w której Paryż i Warszawa się różnią, to polityka ochrony klimatu.

Za kulisami obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun miał pełne ręce roboty. Znalazł jednak czas, by przywitać setki zebranych dyplomatów z całego świata w czasie poczęstunku po zakończeniu oficjalnej sesji. Na zdjęciach uwieczniono m.in. Andrzeja Dudę siedzącego tuż obok Baracka Obamy, przy jednym stole także z Władimirem Putinem.

- Polska zobowiązuje się do aktywnej współpracy na rzecz porządku międzynarodowego opartego na prawie. Twórzmy świat oparty na sile prawa, a nie na prawie siły - podkreślił w poniedziałek w czasie przemówienia na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ Andrzej Duda. Polski prezydent opowiedział się stanowczo przeciwko agresji w stosunkach międzynarodowych i zaapelował o ochronę mniejszości religijnych.

Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie odbędzie się 9 listopada - ogłosił w sobotę ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Będzie to pierwsze spotkanie nowego prezydenta Rzeczpospolitej z papieżem.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Niemczech. Weźmie udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos w Erfurcie oraz Eisenach. Polska głowa państwa spotka się również osobno z prezydentami Słowenii, Finlandii, Włoch i Łotwy.