Libia

Libia

Czy zakaz lotów nad Libią w ogóle ma sens?

Poparcie dla wprowadzenia zakazu lotów nad Libią deklaruje coraz więcej międzynarodowych graczy. Już nie tylko kraje Zachodu, NATO, ale i państwa muzułmańskie apelują o międzynarodową interwencję, która miałaby wyeliminować libijskie lotnictwo. Problem jednak w tym, czy wprowadzenie zakazu lotów - jeśli stanie się faktem - w ogóle ma sens?

Młody Kaddafi "jest jak Michael Corleone"

Saif Kaddafi, syn libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, jest jak Michael Corleone, bohater z "Ojca chrzestnego" - rozdarty między swoimi przekonaniami a lojalnością wobec rodziny i klanu, uważa znany filozof Benjamin Barber, który wraz z innymi zachodnimi intelektualistami przez ostatnie lata doradzał młodemu Kaddafiemu.

Kaddafi: To spisek kolonizacyjny

W wyemitowanym przez telewizję państwową przemówieniu Muammar Kaddafi oznajmił, że to grupy z Afganistanu, Algierii, Egiptu i Palestyny, czyli "obce elementy" werbują młodzież libijską i nastawiają ją przeciwko swojemu krajowi. - Celami są najsłabsi - stwierdził libijski dyktator i dodał, że "wpływy obce" dają nastolatkom pigułki, broń i pieniądze, "mamiąc ich obietnicą nieba". Natomiast w wywiadzie dla francuskiej stacji LCI libijski przywódca oskarżył państwa zachodnie, a zwłaszcza Francję o "spisek kolonizacyjny" przeciwko jego krajowi.

Wstrząsająca relacja z oblężonego miasta

Na Zawiję, miasto znajdujące się 50 kilometrów od stolicy Libii, siły Kaddafiego przypuściły zmasowany atak. Dziennikarka brytyjskiej telewizji Sky News, która relacjonowała antyreżimową manifestację, znalazła się w centrum ostrzału. Dramatyczne chwile zarejestrowała kamera.

"Nie negocjujemy z kimś, kto przelał krew"

Libijscy rebelianci potwierdzają, że wysłannicy Muammara Kaddafiego próbowali porozumieć się z nimi co do zawieszenia broni i ustąpienia libijskiego przywódcy. Narodowa Rada Libijska odrzuciła jednak ofertę negocjacji. Libijskie MSZ doniesienia o rozmowach nazywa "nonsensem".

Obama i Cameron: Kaddafi musi odejść. "Obrócili Zawiję w proch"

Libijski minister finansów Abd al-Hafid Zulajtni tymczasowo przejął obowiązki prezesa banku centralnego. Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodzili się we wtorek, że "wspólnym celem w Libii" musi być położenie kresu przemocy i odsunięcie Maummara Kaddafiego od władzy. Tymczasem w Libii trwa zmasowany atak sił Kaddafiego na miasto Az-Zawija, oddalone zaledwie 50 km od Trypolisu. Wiele budynków, w tym meczety, zostało zniszczonych. Rebelianci w mieście przez megafony nawołują mieszkańców do obrony pozycji w centrum miasta.

NATO obserwuje Libię z powietrza

Państwa Zatoki Perskiej wezwały społeczność międzynarodową do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Libią. Wcześniej amerykański ambasador przy NATO powiedział, że Libia znajduje się pod ciągłą obserwacją samolotów AWACS, co ma być przygotowaniem do ewentualnych dalszych działań związanych z rebelią tym kraju. Prezydent USA Barack Obama poinformował z kolei, że NATO rozważa opcje militarne w odpowiedzi na sytuację w Libii.

Rewolta w Libii da terrorystom groźne rakiety?

Rewolta w Libii zagraża państwom zachodnim nie tylko podwyżką cen ropy. Największym niebezpieczeństwem jest zalew broni z rabowanych składów wojskowych, która może trafić na czarny rynek. W tym przenośne rakiety przeciwlotnicze - ostrzega "New York Times".

Morderczy bój o "wrota do Trypolisu". Czołgi w ataku

Powstańcy kontrolujący Zawiję, uważaną za wrota do Trypolisu, odparli w sobotę dwa szturmy uzbrojonych w czołgi i artylerię sił Kaddafiego. Kolejnego szturmu oczekują w nocy. Według opozycji w starciach zginęło co najmniej 70 osób.

Polskie firmy straciły na broni

Przez embargo nałożone na Libię Rosjanie stracili miliardy dolarów. Swoje straciły również polskie firmy zbrojeniowe. Miały być kontrakty, zostały puste kasy.

Kaddafi potajemnie ochrzczony w Wenecji?

Desperacko walczący o utrzymanie władzy w Libii Muammar Kaddafi jest synem włoskiego oficera i został potajemnie ochrzczony w Wenecji, gdy był niemowlęciem - to rewelacje zawarte w książe "Sekret Kadafiego" dziennikarki i pisarki Mary Pace. Biografia w poniedziałek trafi do księgarń.

Przejęli statek pełen libijskich pieniędzy

Statek ze 117 mln euro w libijskich banknotach, płynący do Libii, został przejęty w środę przez brytyjską straż przybrzeżną i odeskortowany do portu Harwich nad kanałem La Manche - poinformowało w piątek brytyjskie MSW.

Kaddafi dawał im pieniądze. Teraz jest im wstyd

Beyonce Knowles i Mariah Carey dystansują się od Muammara Kaddafiego. Obie amerykańskie piosenkarki w przeszłości dawały prywatne koncerty dla rodziny krwawego dyktatora. Teraz obie przepraszają i zapowiadają wpłatę pieniędzy na cele charytatywne. Wcześniej podobnie zrobiła Nelly Furtado, która zapowiedziała, że odda milion dolarów za koncert dla rodziny dyktatora.

Rewolta uderzyła w libijską ropę

Libijska produkcja ropy naftowej spadła o połowę z powodu przemocy w kraju - oświadczył w rozmowie z agencją AFP dyrektor rządowej firmy naftowej NOC Szukri Ganem. Seria rewolt w kolejnych krajach arabskich wywindowała już cenę ropy na światowych rynkach do rekordowych cen. Za baryłkę czarnego złota trzeba już płacić ponad 110 dolarów.

W tajnych libijskich bunkrach

"Te bunkry wyglądają jak wyjęte z amerykańskiego filmu. Są tak wielkie, że się w nich zgubiłem. Spędziłem tam ok. 45 minut i nie zobaczyłem nawet jednej czwartej całego terenu" - relacjonuje swoją wyprawę po libijskich bunkrach nasz internauta.

Tajne więzienia Kaddafiego. "Ludzie tam umierali"

Niepozorna dziura w ziemi na terenie byłego kompleksu rządowego w Benghazi przyciąga tłumy. Wszyscy to gapie, chcący na własne oczy zobaczyć okrucieństwo reżimu Muammara Kaddafiego. Po wypędzeniu zwolenników dyktatora pod ziemią odkryto tajemne więzienia, w których miano zabijać opozycjonistów.

Clinton: Ścigać Kaddafiego za Lockerbie

Hillary Clinton chce nowego śledztwa w sprawie roli libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego w zamachu na samolot PanAm nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku. - Trzeba zebrać dowody i ścigać Kaddafiego i wszystkich tych, którzy spiskowali - stwierdziła sekretarz stanu USA.

Malta nie odda Kaddafiemu myśliwców

Malta odmówiła oddania Muammarowi Kaddafiemu dwóch myśliwców Mirage, które uciekły pod koniec lutego z Libii. Ich piloci odmówili strzelania do cywilów i uciekli na znajdującą się na Morzu Śródziemnym wyspę.