Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

W środę stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Doktor Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w "Faktach po Faktach" wyraziła nadzieję, że był to rzeczywiście pierwszy zakażony koronawirusem w Polsce. Doktor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślał, że najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem są lekarze. - Nie jesteśmy przygotowani na kontakt z pacjentem zakaźnym - mówił.

Nie możemy powiedzieć, że to polski wirus. To jest wirus zapożyczony, przywleczony z innego kraju - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" doktor Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert do spraw zakażeń. Wskazywał też, że podając statystyki dotyczące koronawirusa, mówimy tylko o przypadkach potwierdzonych badaniami, a "mnóstwo osób zachoruje na tyle łagodnie, umiarkowanie, że nawet się o tym nie dowiemy".

Jeśli pojawi się najmniejsze niebezpieczeństwo, odwołamy dziesiątki spotkań - mówi członek sztabu wyborczego Szymona Hołowni. - Mamy żele antybakteryjne - tłumaczy człowiek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, choć ona sama poinformowała, że spotkanie w Zielonej Górze, gdzie przebywa pacjent zakażony koronawirusem, zostało odwołane. Ze sztabu Władysława Kosiniaka-Kamysza płynie jeszcze inny przekaz: z wyborcami będziemy się nawet całować, bo "bezpośredni kontakt to kolejny głos". Niepewna sytuacja związana z koronawirusem może wpłynąć na wiele kampanijnych planów przed majowymi wyborami prezydenckimi.

Pacjent jest w dobrym stanie, czuje się coraz lepiej - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, który mówił o pierwszym zakażonym nowym koronawirusem w Polsce pacjencie. W programie pytany był też o osoby, z którymi 66-latek podróżował.

Dzisiaj nie ma jeszcze takiej potrzeby, żeby były dodatkowe izby przyjęć przy szpitalach, ale trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność - przekazał w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Mówiąc o sytuacji związanej z koronawirusem i potwierdzeniu jego pierwszego przypadku w Polsce wskazywał, że premier wydał "konkretne zalecenia resortom, z których ministerstwa zostaną rozliczone w najbliższy piątek".