Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Po zakażeniu 12 członków personelu medycznego koronawirusem szpital w Nowym Mieście nad Pilicą nie ma ich kim zastąpić i czeka na pomoc wojewody – dowiedział się portal tvn24.pl. - Zarządzanie kryzysowe nie działa w przypadku problemów z brakami w personelu – mówi jeden z pracowników placówki. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiada, że wojewoda mazowiecki "będzie reagował na sytuację", inni wojewodowie mają polecenie działać "szczególnie wrażliwie".

- Zgodnie z prawem kampania powinna być równa i transparentna, wszyscy powinni mieć takie same szanse. Dziś tych równych szans nie ma - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. Komentując przebieg kampanii wyborczej w czasie epidemii koronawirusa, wskazał, że mniejsze komitety wyborcze "realnie nie są w stanie zbierać podpisów".

Chociaż w wielu krajach instytucje kultury zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, filharmonie i opery - wśród nich najsłynniejsze na świecie - mają dobrą wiadomość dla miłośników muzyki poważnej. Spektakle i koncerty są dostępne w internecie. Do inicjatywy dołączyły także instytucje z Polski.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała w środę, że nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich. Data 10 maja tego roku jest niezagrożona - mówiła marszałek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia. W sumie tego dnia liczba zakażonych wzrosła o 49 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 287 zakażeń nowym patogenem. Pięć osób zmarło.

Zarząd Dróg Miejskich wprowadził udogodnienie dla mieszkańców dzielnic, które obejmuje Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Roczny abonament na parkowanie można załatwić za pośrednictwem strony internetowej.

Nie zatajajmy informacji, nie wymyślajmy urazów, by wezwać karetkę, bądźmy szczerzy - apelują ratownicy medyczni i lekarze. Twierdzą, że wiele osób, nawet w obliczu pandemii i zagrożeń z nią związanych, "zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie". Uświadomieniu pacjentów ma służyć akcja #NieKłamMedyka.

Komornicy wstrzymują lub znacznie ograniczają czynności egzekucyjne poza kancelarią - poinformował rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk. Decyzja ma związek z zagrożeniem epidemicznym w naszym kraju. Do środy po południu potwierdzono w Polsce ponad 250 przypadków zakażenia koronawirusem.

Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało, że u jednego z pracowników szpitala wykryto koronawirusa. Jak przekazała nam Katarzyna Gardzińska z CZD, zakażony to lekarz - naukowiec, który miał mieć kontakt głównie z personelem, w mniejszym stopniu z pacjentami. W czwartek dyrektor Instytutu przekazał, że u żadnej osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym, nie potwierdzono obecności wirusa.