Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

- W środę liczba osób, które skorzystały z metra była o ponad 80 tysięcy mniejsza niż w poniedziałek i wtorek – podała rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Czerwony Krzyż opublikowały w środę nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci - obejmują również zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

- Od czwartkowego popołudnia wszyscy pasażerowie przylatujący do Polski będą mieć mierzoną temperaturę oraz wypełniać karty lokalizacyjne - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że na lotniska zostanie skierowane dodatkowe wsparcie wojska.

Zmarła 57-latka zakażona koronawirusem, która w krytycznym stanie przebywała w poznańskim szpitalu. Informację o jej śmierci przekazał w czwartek Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias zaznaczyła, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Ułamki mogą poczekać, ale edukacja i formowanie uczniowskich charakterów nie bardzo - mówi prof. Lech Mankiewicz. Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje, by nauczyciele wspierali swoich uczniów zdalnie w czasie, gdy szkoły są zamknięte. I odsyła do e-podręczników. Nauczyciele zwracają jednak uwagę na brak odpowiedniego sprzętu i internetu.

Na świecie potwierdzono już ponad 133 tysiące przypadków zakażenia SARS-CoV-2 oraz ponad 4900 zgonów. Pekin twierdzi, że okres szczytowy epidemii koronawirusa w Chinach minął. Tymczasem w Europie, a zwłaszcza we Włoszech, sytuacja wygląda coraz gorzej. Wirus dotarł już łącznie do 118 państw. Dyrektor generalny WHO powiedział, że chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa "można scharakteryzować jako pandemię". Jak świat walczy z nowym patogenem?

Msze święte w Polsce nie są odwoływane w związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem, ale arcybiskup kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że wierni powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zachęca by osoby starsze przez jakiś czas zrezygnowały z uczęszczania do kościołów. – Człowiek starszy w sposób roztropny i mądry zdecyduje, że będzie przez jakiś czas oglądał mszę świętą w telewizji lub uczestniczył we mszy świętej radiowej – zwrócił uwagę metropolita warszawski.