Rozmowa Piaseckiego - dogrywka

Rozmowa Piaseckiego - dogrywka

- Od wielu miesięcy toczyły się rozmowy na temat oferty programowej, którą złożymy wiosną. Ostateczne decyzje pewnie zostały podjęte osobiście przez pana prezesa, bo przypomnę, że to on ostatecznie zdecydował, jaką ofertę programową chce złożyć Polakom. I to się pewnie wydarzyło w ostatnich godzinach przed konwencją - mówiła w TVN24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Sędziowie są powoływanie na miejsce wakujących. To naturalna kolej rzeczy - mówił prezydencki minister Andrzej Dera pytany o to, dlaczego Andrzej Duda powołał sędziów Sądu Najwyższego nie czekając na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Nawet jedna trzecia europosłów w nowym Parlamencie Europejskim może być przedstawicielami ugrupowań eurosceptycznych. W tej sytuacji żaden głos nie może się zmarnować, a do tego potrzebujemy szerokiej koalicji - oceniała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Mówiła też, że po eurowyborach "planem minimum" Koalicji Europejskiej powinna być wspólna lista do Senatu w wyborach parlamentarnych.

Konferencja bliskowschodnia "to była inwestycja", która "się już opłaciła" - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Jak mówił, dowodem na to jest między innymi zorganizowane dzień po niej spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i jego amerykańskiego odpowiednika. Zdaniem Czarneckiego, "ta rozmowa zbliżyła nas" do zwiększenia obecności baz wojsk amerykańskich w Polsce.

Wszelkie próby budowy takiego bytu politycznego, który łączy tylko "anty-PiS", zdecydowanie nie mają szans, aby wygrać wybory na jesieni w Polsce i przejąć odpowiedzialność za Polskę - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl profesor Waldemar Paruch, dyrektor Centrum Analiz Strategicznych. Wskazywał, że opozycja skupiona w formule Koalicji Obywatelskiej jest "łatwiejszym przeciwnikiem dla Prawa i Sprawiedliwości".

Ta sprawa powinna zostać załatwiona przez sąd. Rozgrywanie jej w taki sposób, w jaki jest rozgrywana, sugeruje intencje polityczne. Birgfellner wybrał sobie najbardziej politycznego adwokata w Polsce - mówił Adam Bielan (PiS) w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego".

Jeżeli powstaje duża koalicja, to każda inna partia ma bardzo małe szanse. Uważam, że Robert Biedroń może zostać zmieciony przez dwa bloki - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Ryszard Petru. Lider partii Teraz! oceniał między innymi szanse partii Wiosna w wyborach do Parlamentu Europejskiego w przypadku, gdyby opozycja wystartowała w szerszej koalicji.

Nie widzę żadnego powodu, dla którego Jarosław Kaczyński miałby się z tej sprawy tłumaczyć - powiedział w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odnosząc się do tak zwanych "taśm Kaczyńskiego". Jego zdaniem, zwołanie konferencji prasowej przez prezesa PiS nadałoby sprawie "rangi nieprzystającej do jej rzeczywistego wymiaru".

To jest ten dowód, który dowiedzie tego, że w tej sprawie od początku nikt mojemu klientowi nie chciał zapłacić - przekonywał we wtorek w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera. Adwokat wskazał w tym kontekście na fakturę, jaką austriacki biznesmen miał wystawić spółce Srebrna za wykonaną pracę na rzecz budowy wieżowców w centrum Warszawy.

Czas przyszedł na to, żeby naprawdę premier podjął w tej sprawie poważną, kompetentną decyzję - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" były premier Leszek Miller, pytany o ewentualną dymisję wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza. - Nie można tolerować wiceministra, który ma tego rodzaju zarzuty - ocenił Miller. Odniósł się do śledztwa dotyczącego fałszowania podpisów poparcia przed wyborami w 2014 roku i roli Andruszkiewicza w tym procederze.

Moje sumienie mi mówi: muszę wyrównywać szanse, żeby każdy mógł godnie żyć - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl były prezydent Słupska Robert Biedroń. Ocenił, że przez obowiązującą dzisiaj w Polsce emeryturę minimalną "pół miliona emerytów i emerytek dostaje 900 złotych do ręki", a to "nie pozwala zaspokoić podstawowych potrzeb".

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś przychodzi do firmy i ma intencje, że będzie wyprowadzał pieniądze - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując zatrzymania przez CBA sześciu osób, a wśród nich Bartłomieja M., byłego szefa gabinetu politycznego ministra obrony narodowej. W dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl stwierdziła, że "jego kłopoty były oczywiste".

Gdyby obowiązujące w Polsce przepisy działały sprawnie, to Stefan W., który zamordował prezydenta Gdańska, "nie byłby zabójcą. Byłyby dalej bandytą, który napadł na cztery banki" - ocenił w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, to zabójstwo "już zmieniło Polskę".

To, nad czym najbardziej myślimy, to jednak żywy pomnik i dziedzictwo pana prezydenta - mówiła w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pytana o pomysły upamiętnienia tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Podkreśliła, że tych propozycji pojawia się "bardzo dużo", ale "wolą pana prezydenta nie jest pomnik czy ulica".

- Mamy już przepisy prawa, które w procedurze karnej i cywilnej pozwalają ścigać osoby, które obrażają innych i one często nie są stosowane - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany, czy w Polsce potrzebne są zmiany prawa, dotyczące walki z mową nienawiści. Mówił, że w sprawie "politycznych aktów zgonu", jakie Młodzież Wszechpolska wystawiła prezydentom 11 miast, "prokuratura powinna działać ostrzej".

Różne sprawy dotyczące Młodzieży Wszechpolskiej, ONR, Jacka Międlara i innych osób, które uczestniczyły w debacie publicznej, po prostu były umarzane - powiedział w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zapowiedział, że wystąpi do prokuratora generalnego z listą umorzonych spraw, które miały znaczenie z punktu widzenia mowy nienawiści.

Spotkanie z szefem partii, która w Polsce rządzi, jest już zakazane? - pytał w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl prezydencki minister Andrzej Dera, komentując spotkanie wicepremiera Włoch z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zapewniał, że Polska nie wejdzie w koalicję do europarlamentu z tymi, którzy "będą mówili, że Unia Europejska ma się rozpaść".