Polska i Świat

Polska i Świat

Mają A2 za płotem. W zaledwie kilka minut mogą być w wielkim mieście, którego z okien nie widzą. Niby wszystko w porządku, tyle że z tych okien mieszkańcy Tłustego nie widzą nic. Tylko ekrany, które chronią ich od hałasu z autostrady. Kierowca, który tam zabłądzi przeciera oczy ze zdumienia, bo ekranowe tunele z boksami na domy to widok mocno absurdalny. Ale co mają powiedzieć mieszkańcy, którzy mają tak dzień w dzień?

Ostrożnie na przejazdach kolejowych. Jeśli sam przejazd i potencjalne zderzenie z pociągiem nie jest dla państwa wystarczającym straszakiem, niech będą nim specjalne samochody, które podglądają jak zachowujemy się przejeżdżając przez przejazd. Jeśli źle - czyli nie dostosujemy się do znaku stop, albo do sygnalizacji świetlnej - kilkaset metrów dalej możemy dostać mandat. Służba Ochrony Kolei i policja uzbroiły się w sprzęt, o jakim wcześniej nie śnił.

Wojna niby jest, ale od jakiegoś czasu wywołuje więcej uśmiechu niż agresji. W Łodzi na murach pojawiły się zaskakujące w treści napisy. Nie są wulgarne, nie obrażają, jeśli już to miło docinają, a najczęściej poprawiają humor. Nawet tym, których niby ta wojenka dotyczy. A to wartość sama w sobie, bo chodzi o kibiców ŁKS-u i Widzewa.

Jest niezawodna. Wskakuje do wody, płynie co sił, a potem znowu wskakuje tyle, że na olimpijskie podium. I to najczęściej na ten najwyższy stopień. Asia Mendak - nasza pływaczka na igrzyskach paraolimpijskich nie ma sobie równych. Ma już na koncie trzy złote medale olimpijskie i duże szanse na czwarty.

Minister finansów weźmie kalkulator w dłoń i dokładnie wyliczy, ile kosztowałoby wprowadzenie w życie zmian, zaproponowanych wczoraj przez Jarosława Kaczyńskiego i jego partię. Okaże się zapewne, że większość tych zmian byłaby dla naszego budżetu zabójcza. Zapewne, bo obie partie wykorzystują kryzys, by ugrać swoje. Najpierw Platforma i rząd Donalda Tuska. Strategia - pod tytułem: tylko my gwarantujemy, że kryzys będzie bolał najmniej - już była i okazała się skuteczna. Pytanie, czy da radę i teraz, gdy kryzys coraz bliżej i gdy coraz bardziej groźny?

Jarosław Kaczyński i jego plan - nie tyle walki z kryzysem, co pomocy tym, którzy w kryzysie już nie dają rady. Plan na wskroś kosztowny, bo mocno socjalny. Ale dla polityka najważniejsza jest władza. A tę - obiecując złote góry - można zdobyć. Pytanie co dalej?

Już jutro wielki charytatywny mecz gwiazd TVN z reprezentacją polityków. Emocje rosną z każdą chwilą - a zawodnicy nie żałują ani jednej kropli potu wylanego na treningach. Ostatni obserwował reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek.

To co łączy w Sejmie - niezależnie, z której strony sceny politycznej się jest, to naginanie sejmowego regulaminu, by tylko dorwać się do mikrofonu i zadać albo oddać przeciwnikowi słowny cios. Stąd tak wiele było pytań, które pytań nie przypominały i wniosków formalnych, które tylko tak się nazywały. Zapanować nad wszystkim próbowali marszałkowie i zdarzało się, że z bezsilności wyłączali posłom mikrofon.

Miał pomóc Mittowi Romneyowi jako tajemniczy gość jego konwencji prezydenckiej - pomógł odwrócić uwagę od kandydata Republikanów. Słynny hollywoodzki aktor Clint Eastwood pojawiając się w Tampie - ukradł show głównemu bohaterowi, a jego występ z rekwizytem w postaci pustego krzesła zbiera mieszane recenzje.

Wracamy do debaty o Amber Gold - by wyłowić z niej to, co najbardziej zapadło w pamięć: jak mało która obfitowała ona w docinki, dowcipy i metafory, z których kilka na pewno wejdzie do politycznego kanonu gmachu przy Wiejskiej.

Takiego oblężenia sejmowej mównicy już dawno nie było. Ponad 170 posłów pytało. Premier, prokurator generalny oraz ministrowie finansów, sprawiedliwości a nawet infrastruktury i spraw wewnętrznych odpowiadali. Wcześniej jeszcze informowali o tym, co wiedzą w sprawie Amber Gold. Pomiędzy była niezliczona ilość wniosków formalnych, oświadczeń i sprostowań. Mówiąc krótko - festiwal poselskich możliwości. A treść? Czy po wczorajszej 16-godzinnej debacie wiemy więcej o aferze Amber Gold?

Tunel Wisłostrady pozostanie zamknięty jeszcze 2 lub 4 miesiące - ale budowa drugiej linii metra trwa i gołym okiem widać, że będzie nieporównanie krótsza niż budowa pierwszej linii. Głównie za sprawą użytych technologii - chciałoby się powiedzieć wysokich, gdyby nie to, że drążą nisko pod ziemią. Tarcza "Anna" spektakularnie przebiła pierwszą część tunelu centralnego odcinka trasy.

Szczególne odkrycie gdańskich muzealników. Pisany zza drutów hitlerowskiego obozu pamiętnik - autorstwa słynnej ilustratorki Mai Berezowskiej. Do obozu trafiła za przedwojenne karykatury Hitlera - te się nie zachowały, ale inne jej prace i historie pokazuje Marek Osiecimski.

Opieszałość bądź uchybienia - tak oględnie mówi się o błędach tych, którzy dali Marcinowi P. zielone światło do prowadzenia biznesu, mimo że już w przeszłości zdarzało mu się w biznesie oszukiwać klientów. Podwładni mi ludzie zawiedli - mówił ten, czy inny minister i zapowiadał zmiany. Kontrola takich osób jak Marcin P. ma być szczelniejsza. Przedsiębiorcy już się boją, by nie była nazbyt szczelna, bo to biznes może zabić.

Kłopoty premiera to pochodna kłopotów Marcina P., który był mózgiem Amber Gold. To on obiecał ludziom zysk ze złota, to on zatrudnił syna premiera w OLT Express i to on trafił teraz do aresztu. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Marcina P. na całe trzy miesiące, między innymi dlatego, że prokuratura dołożyła mu zarzut oszustwa na dużą skalę. A za to grozi kara już nie pięciu lat wiezienia a piętnastu.

Ministrowie jeden po drugim przyznawali, że w sprawie Amber Gold ich podwładni nie są bez winy i zapewniali, że konsekwencje zostaną wyciągnięte, ale dla opozycji to za mało. Chcą politycznej odpowiedzialności, najlepiej samego premiera. Musiał tłumaczyć się z tego, że jest z Gdańska, tak jak właściciel Amber Gold albo z tego, że jego syn pracował dla właściciela Amber Gold.

W magazynie "Polska i Świat" kolekcja przedwojennych zabawek dla dzieci - z Polski, Niemiec i Rosji. To kolekcja zgromadzona przez muzeum drugiej wojny światowej w Gdańsku.

Ewakuacja trzech tysięcy ludzi i wielogodzinne korki. Wczoraj w Warszawie znaleziono potężny pocisk moździerzowy. Takie sytuacje w stolicy występują ostatnio stosunkowo często. Budowana druga linia metra przebiega przez najmocniej bombardowane rejony miasta. Warszawscy saperzy mają doświadczenie. Statystycznie nawet dwa razy dziennie wzywani są do niewybuchów.

Hiszpania ma swojego Robin Hooda. Robin Hooda czasu kryzysu. Burmistrz miasteczka Marina-leda w Andaluzji nie tylko otwarcie krytykuje rządową politykę zaciskania pasa, ale przechodzi od słów do czynów. Burmistrz okrada sklepy a żywność rozdaje biednym.

Prokuratura częściowo naprawia błędy w sprawie Amber Gold – zatrzymuje i stawia nowe zarzuty Marcinowi P. W prawdziwych tarapatach jest teraz także prokurator generalny Andrzej Seremet. Codziennie pojawiają się nowe szczegóły prokuratorskich zaniedbań i błędów. Niewykluczone, że po jutrzejszym sejmowym wystąpieniu Seremeta - padną wnioski o jego odwołanie.