Polska i Świat

Polska i Świat

Kręcił bączki, rozpędzał się i ostro hamował. Zniszczył leśny plac, ale nagrała go kamera monitoringu. Takich śmiałków jak ten spod Koszalina jest coraz więcej, dlatego leśnicy mówią dość. Wieszają kamery i rozprawiają się z leśnymi wandalami. Materiał programu "Polska i Świat"

Podniesiono zasłonę zakrywającą niewygodne tajemnice. W Watykanie za trzy dni rusza pierwszy w historii proces w sprawie pedofilii. Na ławie oskarżonych zasiada były nuncjusz Józef Wesołowski. Jak ten proces będzie wyglądał? Materiał programu "Polska i Świat".

Po nawałnicach czas na wielkie sprzątanie. Strażacy mają ręce pełne roboty, bo wiatr łamał co popadnie. Są połamane drzewa, pozrywane dachy, a w wielu gospodarstwach nie ma prądu. Jest też jedna ofiara potężnej wichury. To mężczyzna, który zginął, kiedy na jego auto runęło drzewo. Sytuacja może się powtórzyć. Materiał programu "Polska i Świat".

PO wychodzi na przeciw tym, którzy mają kredyty w obcej walucie. Chce im pomóc, ale nie wszystkim. Projekt ustawy już jest, jest też wiele obostrzeń i zastrzeżeń. Banki już kręcą nosem, dlatego pytamy, komu nowe przepisy miałyby pomóc. Materiał programu "Polska i Świat".

Każdy wie, że to obowiązkowe, ale nie każdy to robi na czas. Ministerstwo Infrastruktury chce kierowcom poprawić pamięć i szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Mają być zdjęcia, naklejki i kara za zapominalstwo. Co znajduje się na liście nowości, która niebawem może wejść w życie? Materiał programu "Polska i Świat".

Kolejny skandal, a w roli głównej znów Janusz Korwin-Mikke. Eurodeputowany w Parlamencie Europejskim używa hitlerowskiego gestu i krzyczy: "Jedna Rzesza, jeden naród, jeden bilet". To jego reakcja na debatę dotyczącą jednolitych biletów komunikacyjnych w Unii Europejskiej. Bruksela oburzona, Polski MSZ przeprasza, a skandalista jest w znakomitym humorze, bo znów dał o sobie przypomnieć. Materiał programu "Polska i Świat".

Kolejna ofiara wiatrówki. Wczoraj mówiliśmy o psie Pako, który został bestialsko zastrzelony, dziś powiemy o Preclu. To 2-letni kot, który kilka tygodni temu zginął w podobny sposób. Takich zwierząt jest znacznie więcej, bo skala znęcania się nad zwierzętami w naszym kraju rośnie. Pytanie, jak temu zapobiec i czy skutecznie ścigamy ich oprawców.

Bliskie spotkanie z bobrem na pełnym morzu to rzadkość. Grupa płetwonurków z Trójmiasta znalazł jednak bobra dwadzieścia kilometrów od brzegu. On też może mówić o szczęściu, bo wyglądał na wyczerpanego swoją podróżą.

Żar leje się z nieba, a poziom wody w Wiśle z dnia na dzień opada. Woda wysycha w błyskawicznym tempie, jest już poniżej jednego metra, nie kursują promy, a kursowanie tramwajów jest zagrożone. Służby sytuację monitorują i studzą zapędy plażowiczów - niski poziom wody wcale nie oznacza, że można przejść z jednego brzegu na drugi.

Piloci do takich sytuacji są przyzwyczajeni, my niekoniecznie. Samo lądowanie samolotu już robi wrażenie, a jeszcze bardziej, kiedy maszyna walczy z wiatrem i kiedy widzimy to, co widzieć powinni tylko piloci. Dla nich to norma, dla nas sytuacja ekstremalna, dlatego warto zobaczyć zdjęcia, na które należy reagować spokojnie.

Kobiety wychodzą z cienia mężczyzn i coraz śmielej prezentują się na piłkarskim boisku. Idzie im tak dobrze, że o ich grze zaczyna mówić świat, a Polka Ewa Pajor porównywana jest nawet do słynnego Messiego.

Odszkodowanie dla pirata drogowego z Warszawy za niesłuszny areszt. Maciej U. dostanie ponad ćwierć miliona złotych - taką decyzję podjął sąd, który wcześniej go uniewinnił. Mężczyzna 17 lat temu uciekał Wisłostradą przed policją. Dwaj mundurowi, którzy chcieli go zatrzymać, zginęli podczas pościgu.

Dopalacze traktowane jak narkotyk, czyli koniec taryfy ulgowej dla dilerów. W życie wchodzi nowe prawo, a wraz z nim surowe kary za ich posiadanie i handlowanie. Czy to wystarczy, by dilerzy dopalaczy w końcu przestali czuć się bezpiecznie?

Nowy bat na kierowców, czyli odcinkowy pomiar prędkości. Jest już na Opolszczyźnie, teraz pojawił się na Podlasiu. Na razie testowo, ale niebawem wejdzie w życie. My sprawdzamy jak działa i czy to skuteczna metoda na drogowych piratów.

Idziemy do wyborów pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego - mówi Beata Szydło, ale zapewnia, że jeśli PiS wygra wybory, to ona będzie premierem, bo z prezesem jest już dogadana na całą kadencję. Pytanie, kto oprócz prezesa będzie w jej drużynie, bo ludzi wokół siebie ma sporo - z kim i jak chce tworzyć nową Polskę.

Grecy mówią "nie" w referendum na temat unijnej pomocy. Chcą lepszych warunków i więcej czasu na spłatę długów. Czy Grecja mogłaby powrócić do drachmy i jakie były tego konsekwencje?

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak żąda przeprosin i zawiadamia prokuraturę. Jest kolejny przeciek z nielegalnych nagrań z warszawskiej restauracji. Jak długo jeszcze będziemy poznawać kolejne nagrania, ile ich jest i gdzie są służby?

Wybił szybę i uratował psa z rozgrzanego samochodu. Teraz trafi przed sąd za niszczenie mienia. Do takiego zdarzenia doszło wczoraj w Warszawie. Czy mamy prawo ratując życie człowieka lub zwierzęcia wybić szybę w samochodzie? I po czyjej stronie jest prawo?

Uważaj jak nazywasz imprezę! Prywatny biznesmen zastrzegł nazwę "Noc spadających gwiazd", czyli akcję obserwowania Perseid, którą od kilku lat organizuje Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, zastrzeżonej nazwy używało kilka innych instytucji.

Ponad dwumetrowy mur, drut kolczasty i piękna piaszczysta plaża z lazurową wodą. Takie atrakcje zapewnia jedna z estońskich atrakcji turystycznych. Kąpielisko w byłym sowieckim więzieniu. Zobacz jak sowiecki gułag zamieniał się w miejsce relaksu.