Polska i Świat

Polska i Świat

Premier Donald Tusk razem z ministrem obrony przyjeżdża do wojskowej bazy i zapewnia, że Polska umie dbać o bezpieczeństwo swoich granic. Pomagać nam w tym będą amerykańskie F-16 - na które czekamy, i o które sami prosiliśmy. Dlaczego? Może dlatego, że samoloty przylecą z bazy w Aviano we Włoszech, a ich piloci to najbardziej zaprawieni w bojach amerykańscy lotnicy stacjonujący w Europie.

Szpital w Limanowej pod lupą prokuratury i Naczelnej Izby Lekarskiej. Po śmierci noworodka ordynator oddziału zostaje zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy, a odziałem kieruje jego zastępca. Problem w tym, że ma postawione zarzuty - przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Ukraińska rodzina najpierw z protestującymi na Majdanie walczyła o wolną Ukrainę, a później w obawie o życie musiała uciekać z kraju. Schronienie znalazła w Polsce - w podwarszawskich Michałowicach. Jak długo zostaną, na razie nie wiadomo. Najważniejsze, że są bezpieczni.

Piąty dzień procesu i kolejne zeznania świadków obciążające Oscara Pistoriusa oskarżonego o zamordowanie z premedytacja swojej partnerki Reeva Steenkamp. W piątek zeznawała jego była dziewczyna. I ona, i poprzedni świadkowie nie maja wątpliwości, że niepełnosprawny lekkoatleta ma obsesję na punkcie broni palnej.

Rosyjscy oligarchowie wolą być Brytyjczykami, a jako azyl wybierają Londyn. Swoje fortuny trzymają w brytyjskich bankach, inwestują miliardy w tamtejsze firmy i nieruchomości. Korzyści czerpią zatem obie strony - i Rosjanie, i Wielka Brytania. Bo najważniejsze by ich pieniądz był bezpieczny.

Jak wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24, na niewiele zdają się zapewnienia rządu, że nasz kraj jest bezpieczny, a polityka zagraniczna prowadzona jest w sposób odpowiedni i z pomocą spieszy NATO. Polacy mają swoje zdanie i w polityczne deklaracje wierzą niechętnie.

Około 40 Kozaków próbuje nakłonić żołnierzy do kapitulacji. Domagają się, aby wojsko poddało się kontroli i opuściło jednostkę. Prowadzone są negocjacje - tak relacjonuje na jednym z portali społecznościowych szef biura krymskiego departamentu MON. Z kolei Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało „Ukraińską Prawdę”, że około 20 osób szturmuje punkt dowodzenia Sił Powietrznych Ukrainy. Wśród napastników są Kozacy i miejscowi radykałowie. Pojedynek na nerwy trwa, jest przerzucanie się argumentami, są też groźby, ale żadna ze stron nie chce ustąpić.

Zwycięstwa reprezentacji Szkocji na wyjazdach należą do rzadkości - ale na Narodowym im się udało. Na oczach 40 tysięcy widzów Szkocja pokonała reprezentację Polski 1:0. Ale nasi piłkarze mimo porażki nie tracą pewności siebie - opowiadali po meczu, że grali dobrze, tylko nie umieli strzelić bramki. Zatem - jak w większości przypadków - nic się nie stało.

Idol polskiej prawicy, Wiktor Orban, zbiera cięgi za odmowę zajęcia stanowiska w sprawie kryzysu krymskiego i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Na apel polityków - premier Węgier odpowiada krótkim oświadczeniem, które zaskakuje wszystkich - "nasz kraj nie jest częścią tego problemu". Dlaczego tak zachowuje się stawiany za wzór polityk?

Wśród polskich polityków odżyła dyskusja o przywróceniu powszechnego poboru do wojska i wzmocnieniu w ten sposób naszych sił zbrojnych. Polska armia po uzawodowieniu liczy bowiem niecałe 90 tysięcy żołnierzy - a wraz z rezerwistami - 110 tysięcy. Ale polityczne emocje budzi nie tylko zawieszony kilka lat temu pobór, a także morale polskiej armii.

Misja obserwatorów OBWE na Krym zatrzymana. Doświadczeni oficerowie - m.in. z Polski - mieli sprawdzić czy nie ma rosyjskiego wojska na półwyspie. 40-osobowa załoga została jednak zablokowana przy wjeździe na Krym.

Krym przyspiesza referendum, parlament głosuje za przyłączeniem do Rosji. Prezydent Putin zapowiada ułatwienie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi na podjęte kroki Kijów zapowiada, że nie uzna ważności referendum w tej sprawie. Państwowa komisja wyborcza zamknęła dostęp do spisu wyborców mieszkańców Krymu. Separatystyczny rząd w Symferopolu idzie jednak dalej i mówi o przyjęciu na Krymie rosyjskiej waluty - bo Krym to już Rosja, a Ukraińcy to okupanci.

W związku z polityką Rosji, z pomocą Polsce i krajom nadbałtyckim spieszą Amerykanie. Pentagon podjął decyzję o wzmocnieniu NATO-wskiej operacji lotniczej na Litwie oraz zwiększeniu skali i przyspieszeniu ćwiczeń lotniczych w Polsce. Wszystko to ma pokazać Rosji, że NATO poważnie myśli o bezpieczeństwie swojej wschodniej strony.

Gabinety dentystyczne już nie starszą, ale mimo to 80 proc. z nas na wizytę przychodzi niechętnie i z drżeniem. Co niektórym nie pomaga też widza, ze mogą skorzystać ze znieczulenia. Inni by chcieli, ale są przekonani, ze leczyć zęby bez bólu można tylko w prywatnych klinikach. Efekt jest taki, że stan naszych zębów znacznie odbiega od przeciętnej europejskiej. Jak wyglądają zatem i gabinety i wizyty?

O nadchodzących wyborach w polskim Episkopacie. Równo za tydzień polscy biskupi katoliccy wybiorą swojego formalnego szefa. Choć jak zaraz wyjaśnimy, przewodniczący konferencji episkopatu nie jest wcale żadnym przełożonym dla biskupów diecezjalnych. Mimo to jego rola jest znacząca.

Brak działań ze strony Zachodu odbije się wszystkim czkawką, czyli mocny głos zza oceanu. Republikański senator John McCain alarmuje, że jeśli świat nie powstrzyma agresywnej polityki Władimira Putina, jego następnym celem może być Polska. Ostrzeżenie poważne, ale nie odosobnione. W podobnym tonie wypowiadają się też inni amerykańscy politycy i politolodzy, w tym Zbigniew Brzeziński, a prasa przypomina wystąpienia Putina z ostatniej dekady, w których wcale nie ukrywał swoich zamiarów. Tyle, że Zachód wolał ich nie brać serio.

Na Krym jadą obserwatorzy wojskowi OBWE. Doświadczeni oficerowie - między innymi z Polski - mają sprawdzać czy rzeczywiście - jak twierdzą Rosjanie - ich wojska na Krymie nie ma. Kto zatem z bronią i w mundurach - zajął w zeszłym tygodniu bazy ukraińskiej armii i floty? Rosjanie zaprzeczają, że to oni, ale na filmach i zdjęciach widać jednak dość szczegółów ich wyposażenia i umundurowania. A niektórzy - wręcz sami się przyznają.

Polityczne starcie o stosunki z Rosją i bezpieczeństwo Polski. Momentami było gorąco. Jedni przemówienia oklaskiwali, drudzy wychodzili z sali - bo choć wszyscy są zgodni, że pomóc Ukrainie trzeba to jednak wyścig który polityk jest bardziej antyrosyjski trwa. W tej politycznej dyskusji udało się jednak przez aklamację przyjąć uchwałę ws. solidarności z Ukrainą. W uchwale Sejm podkreślił m.in. nienaruszalność terytorialną Ukrainy i ocenił, że polityczno-wojskowe działania Rosji wobec tego kraju są "naruszeniem praw suwerennego państwa".

Wojna flagowa, czyli o tym co dzieje się na Ukrainie poza Krymem. Siedziba lokalnych władz w Doniecku znów pod kontrolą prorosyjskich działaczy. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Jeszcze rano, regionalną administrację z ich rąk odbiła milicja. Przez moment na budynku widniała też ukraińska flaga. Po południu doszło jednak do kolejnego szturmu i zmiany warty.