Polska i Świat

Polska i Świat

Wiele wskazywało na to, że w piątek po południu poznamy ostateczne wyniki wyborów, ale zamiast tego mamy kolejny zaskakujący zwrot akcji. Dymisja goni dymisję. Najpierw z Państwową Komisją Wyborczą żegna się jej szef Stefan Jaworski, swoją rezygnację składa na ręce prezydenta. Chwilę później ze stanowiska rezygnuje kolejny sędzia - Stanisław Zabłocki. Co to oznacza i dlaczego właśnie teraz zapadają takie decyzje?

Budki telefoniczne odchodzą do lamusa. Nowy Jork już je żegna - są stare, niemodne. Dlatego czas postawić na nową technologię, która ma dać mieszkańcom darmowy sygnał WiFi. Polska jeszcze nie idzie przykładem Stanów, ale budek jest u nas coraz mniej. Czy znikną całkowicie?

Zimowe uderzenie w Stanach Zjednoczonych. Opady są tak intensywne, że kraj zasypany jest metrowymi warstwami śniegu. Warunki są tek ekstremalne, że komunikacja miejska nie działa, samoloty mają opóźnienia, a bilans ofiar śnieżycy z dnia na dzień rośnie.

Holenderscy naukowcy odkryli, że podczas namiętnego pocałunku trwającego około 10 sekund przenosimy aż 80 milinów bakterii. Brzmi groźnie, niezachęcająco, ale prawdopodobnie to ostatnia rzecz, o której myślimy całując kogoś. Bakteriom warto zatem stawić czoła i całować się z głową.

Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, nieoficjalnie wygrywa PiS, ale partii bardziej niż na wyniku zależy na przejrzystości tych wyborów, dlatego żąda ich powtórzenia. Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej demokracji, bo, jak podkreśla, jest problem z wiarygodnością liczenia głosów. Wtóruje mu SLD, ale nie popierają ich konstytucjonaliści - wyraźnie odcina się też od nich prezydent.

Powyborczy bałagan zbliża do siebie partie, które wcześniej skakały sobie do gardeł. PiS i SLD zawieszają broń i jednym głosem mówią: wybory trzeba powtórzyć, bo nikt nie uratuje tego wyniku. Stanowisko liderów jest tak spójne i jednoznaczne, że można odnieść wrażenie, iż wzajemne oskarżenia i sprawa Barbary Blidy, która była główną kością ich niezgody, poszły w niepamięć.

Ikona amerykańskich seriali sprzed lat w ogniu zarzutów o gwałty. Bill Cosby - znany z sarkastycznego humoru i życiowych mądrości, które zrobiły karierę - miał zgwałcić kilkanaście kobiet, które teraz jedna po drugiej ujawniają się i mówią o swym koszmarze. Artysta zarzutów nie komentuje, ale telewizje kolejno odwołują nowe produkcje z jego udziałem.

Uprowadzenie i prawdopodobnie morderstwo miss Hondurasu i jej równie pięknej siostry. Zbrodnia wstrząsnęła tym środkowoamerykańskim krajem, który zmaga się z szalejącą przestępczością, w tym z najwyższym wskaźnikiem zabójstw na świecie.

Teraz polityczne rozstanie przypieczętowane wyborczą klęską SLD. Ryszard Kalisz najwyraźniej nie chce mieć nic wspólnego z Leszkiem Millerem, a kto wie czy wręcz nie miałby ochoty się go pozbyć. Popularny polityk sam jest jednak na politycznym marginesie. Z Palikotem mu nie wyszło, a własne stowarzyszenie ma chyba tylko nazwę.

Pierwsza porażka pod rządami nowej premier i szefowej Platformy, i pierwsza dymisja. Paweł Graś rezygnuje ze stanowiska sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Długoletni najbliższy współpracownik Donalda Tuska zostaje przy nim i wyjeżdża do Brukseli. W kraju zostawiają partię w kłopotach.

Wybory 2014 za nami, choć wciąż bez wyników. Wybory 2015 przed nami i to w dwóch wydaniach. Najprawdopodobniej w maju wybierzemy prezydenta, jesienią Sejm i Senat. Do żadnego z tych głosowań PKW nie ma jeszcze systemu informatycznego. Nawet nie rozpoczęła starań o jego budowę. Czy po obecnych doświadczeniach z informatyzacją systemu wyborczego jest szansa, że nie zawiedzie?

Nawet 40 procent nieważnych głosów w wyborach do sejmików - takie alarmujące dane podają lokalne komisje wyborcze, bo danych ogólnopolskich wciąż nie ma. Wybory samorządowe są o wiele bardziej skomplikowane niż parlamentarne czy prezydenckie, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku to sama PKW mogła przyczynić się do nieporozumień.

Kłopoty z systemem komputerowym nie tylko w PKW ale i w PKP. Szczęścia nie mieli pasażerowie, którzy w ten weekend chcieli kupić przez internet bilety na pociągi Pendolino. Po uruchomieniu sprzedaży padł bowiem cały system. Reakcja kolei była jednak inna niż komisji wyborczej – poleciały głowy, a pasażerowie mogą jeździć nawet na dowód osobisty.

Wyników nadal nie ma - są za to ofiary komputerowej awarii w systemie PKW. Członkowie obwodowych komisji wyborczych maja nieprzespaną noc, niektórzy liczą głosy już trzecią dobę. Ludzie pracują zatem dłużej, ale za te prace więcej nie dostaną, bo przepisy tego nie przewidują - muszą też liczyć na wyrozumiałość pracodawców, bo na dodatkowe liczenie musieli wziąć urlopy.

Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, ale już wiadomo, kto odniósł sukces, a kto porażkę. Z przegranej zaczęła już się rozliczać Platforma, z kolei jej koalicjant myśli jak ustawić się w regionalnym podziale władzy w sejmikach. PSL po tym jak osiągnęło dobry wynik może wybierać partnerów, ale niekoniecznie tych samych, co na rządowym szczeblu. Co lokalne wybory mogą zmienić w krajowej polityce i czy mogą zmienić koalicję rządową?

Druga tura w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - tam prezydenci z długim stażem nie dostali kredytu zaufania w pierwszej turze. Ale w kilku mniejszych ośrodkach będą rządzić nawet piątą kadencję. Kampania ma być już na całego, z debatami i ostra wymianą ciosów. Pytanie: ile będzie na nią czasu, bo oficjalnych wyników ciągle nie ma.

Rządząca od siedmiu lat Platforma Obywatelska dostaje od wyborców żółtą kartkę. Nowa pani premier - mimo kilku radykalnych inicjatyw - nie zdołała przekonać ludzi, choć sama upiera się, że jest bliżej nich. Już zaczynają się oskarżenia i szukanie winnych. Pytanie: czy przez nadchodzący rok jest w stanie odbudować zaufanie, o czym mówiła po przejęciu sterów w partii od Donalda Tuska.

Na PiS głosują młodzi, PSL wraca do rolników, a lewica odchodzi nie wiadomo gdzie. Te wybory przyniosły wiele nowych danych o wyborcach, które przesądziły o takich a nie innych wynikach - zaznaczmy - nadal nieoficjalnych. Najbardziej wyraźny odpływ notują Platforma i SLD. Efekt dla pierwszych to utrata pozycji lidera polskiej polityki, dla drugich - pozycja najsłabszej z liczących się sił.

Obrażony na światowych przywódców Władimir Putin wyjeżdża demonstracyjnie ze spotkania G20. Usłyszał tam najpierw, że ma się wynosić z Ukrainy, potem podrapał go koala, a w końcu grillowała kanclerz Merkel. Wracając zarządził usunięcie z Moskwy czterech polskich dyplomatów - w odwecie. Czy to koniec dialogu z Putinem?