Polska i Świat

Polska i Świat

Komentarze płyną od prawej do lewej strony. Niektórzy nadal stoją murem za Lechem Wałęsą, ale są i tacy, którzy po latach zmienili o nim zdanie.

IPN ujawnia akta TW "Bolka". Znajdują się w nich teczka personalna i teczka pracy. Jest zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa "Bolek", są doniesienia - w większości spisywane ze słów "Bolka". Były prezydent wszystkiemu zaprzecza, dokumenty nazywa śmieciami. Co jest w teczkach?

Dzieci pytają o uchodźców, zainteresowanie jest spore, dlatego nauczyciele szkolą się, by odpowiednio przekazać im wiedzę. Biorą ją z pierwszego źródła, czyli od reporterów, którzy uchodźców poznali osobiście.

W młodości nie był wzorem do naśladowania, był alkoholikiem i brał narkotyki. Później zerwał z nałogiem i stał się kaznodzieją, nietypowym, bo z karabinem. Sam Childers broni afrykańskie dzieci przed przemocą, teraz chce budować dla nich sierocińce. Jak wyrwał się ze swojego poprzedniego świata i dlaczego niesie pomoc innym?

Słowa Papieża przez niektórych okrzyknięte zostały jako przełomowe. Franciszek w obliczu epidemii groźnego wirusa zika zezwala na seks z użyciem antykoncepcji. Według ojca świętego to "mniejsze zło".

Angielskie śniadanie nie wyszło, a z brytyjskiego lunchu zrobiła się kolacja. Negocjacje Unii z Wielką Brytanią o dalsze warunki jej członkostwa we Wspólnocie są o wiele trudniejsze niż oczekiwano. David Cameron stawia ostre żądania i choć Europa chce Wielkiej Brytanii w Unii, to nikt nie decyduje się na bezwarunkowe ustępstwa wobec Londynu.

Co zrobić żeby nie było kolejek, jak przyjmować wnioski? Wątpliwości jest sporo, dlatego rozwiązać mają je odpowiednie szkolenia. Chodzi o program Rodzina 500 plus. Kształcą się samorządowcy, a na zdobycie odpowiedniej wiedzy mają niewiele czasu, bo do startu programu zostało zaledwie półtora miesiąca.

Coraz więcej informacji o Kajetanie P. i jego pobycie na Malcie. Próbował wydostać się z Europy bez paszportu, tuż przed zatrzymaniem dwukrotnie odwiedzał ambasadę Tunezji. Na razie przebywa w areszcie. Do Polski zostanie przetransportowany samolotem. Jak będzie wyglądała ta podróż?

Lech Wałęsa wydaje kolejne oświadczenia, ale treść jest podobna. Były prezydent nie potwierdza współpracy z SB. Temat wrócił, bo IPN bada znalezione w domu generała Kiszczaka teczki i zapewnia, że pierwsza partia dokumentów może zostać udostępniona w przyszłym tygodniu. Na wynik analizy czeka wielu, co podkreśla sam szef dyplomacji, mówiąc, że akta mogą rzutować na historię Polski.

Kajetana P. odnaleźli tzw. łowcy cieni, czyli elitarna grupa policjantów w Polsce i za granicą. Szukają oni najniebezpieczniejszych przestępców ukrywających się w kraju i poza nim. O tym, jak wpadli na trop Kajetana, jak go rozpracowywali, wiadomo jednak niewiele.

W Brukseli długa noc i szczyt UE, który ma zapobiec wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Rozmowy już są stanowcze, a mogą być jeszcze bardziej twarde. David Cameron zapowiada, że jedyne porozumienie, jakie zaakceptuje, to takie, które spełni potrzeby jego kraju. Donald Tusk już z kolei ogłasza, że kolejnego szczytu w tej sprawie nie będzie.

Ostrzeżenie dla kierowców: jeździmy ze źle ustawionymi światłami. Dotyczy to wielu, bo ponad połowy, jak wynika z badania, które przeprowadziła warszawska drogówka. Jak się okazuje jest wiele powodów, dlaczego tak się dzieje.

Lech Wałęsa w ogniu pytań. Jest powrót do jego przeszłości i pytanie, które wraca jak bumerang: czy był agentem Bolkiem. Już raz był o to sądzony, teraz ponownie tłumaczy się, że materiały znalezione przez IPN w domu gen. Czesława Kiszczaka to fałszywki.

Człowiek ze złotym ramieniem, czyli najsłynniejszy dawca krwi na świecie. James Harrison krew oddawał już około tysiąca razy, choć boi się jej widoku. Jego krew jest jednak niezwykle cenna, bo zawiera unikatowe przeciwciała i ratuje życie niemowląt.

IPN nieoczekiwanie zdobył dokumenty przechowywane nielegalnie w domu gen. Czesława Kiszczaka. Pozostaje pytanie, ile jest jeszcze takich dokumentów w szafach byłych oficerów Służb Bezpieczeństwa.

Chiński wchodzi szturmem do rzeszowskich przedszkoli. Po pierwszych darmowych lekcjach w 2012 roku od teraz oferują je już prawie wszystkie miejskie placówki. Po co dzieciom chiński?

Dokumenty PRL-owskiej bezpieki, ukryte przez generała Czesława Kiszczaka przejął Instytut Pamięci Narodowej. Wśród zdjęć, rękopisów i maszynopisów mają być takie, które dotyczą agenta Bolka. Na razie nie wiadomo, czy oryginały. Generałowa twierdzi, że gdyby nie Kiszczak, Lech Wałęsa nie dostałby Nobla.

Po dwóch tygodniach poszukiwania Kajetan P. wpadł w ręce policji. Został zatrzymany na Malcie. Dostał się tam przez Niemcy i Włochy, a chciał dostać się do Północnej Afryki. Od dwóch tygodni miał czerwoną notę Interpolu i był poszukiwany na całym świecie. 27-letni bibliotekarz i student dziennikarstwa jest podejrzany o bestialskie morderstwo młodej kobiety w Warszawie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie z ministerstwem szczęścia. To pierwsze takie na świecie. Na jego czele stanęła kobieta i ma zrobić wszystko, by społeczeństwo było zadowolone. W ubiegłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmowały 20 pozycję wśród najszczęśliwszych krajów na świecie. Widocznie władze chcą ten wynik poprawić.